• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Teljenje krava

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mi samo ako je privezana za vrat, obavezno odvežemo te ju sa užetom na malo dulje privežemo za rogove!
 
Č

Čerevec

Guest
Ranko- nemam mogučnosti poslikati samu polugu. To je slikano na farmi od 450 krava u Poljskoj. Oni se isključivo služe tim pomagalom. Kak se i vidi krave su HF na slobodnom držanju tak da telenja i nisu pretjerano teška. Sva ova teška telenja kaj ste spomenuli mogu se izbječi ako se kravama omoguči kretanje. Ligamenti su elastičniji a mišiči jači i nema problema.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
Telila se kravica i normalno ,cijelo selo priskoci sve fino obave i krenu to proslaviti . Tele ostave na slami u kutu , a ekipa u kucu -popili nesto , prigrizli pa opet popili , pa popili bez prigrizanja..
Nakon podosta rakijica sine gazdi da provjeri situaciju u stali , za cas dojuri u kucu sav blijed .

-Skocite ljudi , tele oce pobeci natrag u kravu -

Svi se sjure u stalu , svjetle baterijama lijevo desno - teleta nema , samo iz krave vire nogice
:D


Nakon prvog soka nasli tele pod slamom u kutu , krava imala dvojke :D
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Interesuje me gdje ima za kupiti poluga za teljenje? Vidio sam da ima u ned agru ali ih nisam mogao dobiti na telefon. Pa eto ako neko zna gdje jos ima za nabaviti te poluge i kakva im je cijena?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
zetor kaže:
DA SE UKLJUCIM U TEMU KOLKO SAM PROCITAO VIDIM DA SVI CLANOVI IMAJU DOSTA ISKUSTVA.KOD TELJENJA MOJIH KRAVA NEMA VECINOM NIKAKVIH PROBLEMA,KRAVE IDU NA ISPASU VISE OD 6 MJESECI I U TOM PERIODU SKUPE DOSTA KONDICIJE I MISLIM DA JE TO JEDAN OD BITNIH UVJETA ZA LAKOCU TELENJA,NO ZNALO JE BITI PROBLEMA,JEDNA JE KRAVA OTELILA TELE KOJE JE IMALO OKO 100 KG NARAVNO BILO JE DEGENERICNO,KRAVA IMA 800 KG I NAS PETORICA JEDVA SMO GA IZVUKLI.

Evo da se i ja uključim u ovu raspravu prvo pitanje kakva je to pasmina krave koja je otelila tele od 100 Kg?
Kod mene u selu je već uhodan tim obavijestimo jedni druge kada je približno vrijeme za teljenje krave!
Nije problem dali se ide na posao, bilo tu usred noći, dali se ide na nekakvu feštu, prvo i najhitnije i najbitnije je otelit kravu, a ostalo može sve čekat!
Kod nas bude uvijek trojice ili četvorica, ako se vidi da bi bilo kakvih problema zaove se odmah veterinar i objasni se stanje!
Baš da vam kažem prije 2 i pol mjeseca se telila moja krava, (teži cca 650 kg procjena veterinara) na teljenju smo bili samo dvojica susjed i ja i sve je bilo lagano i brzo gotovo, dok su drugi došli već smo tele osušili sa slamom, polili pupak sa rakijom.
Uvijek se mora slušat jednog i to onog koji je išao sa rukama u kravu i zna kakav je položaj teleta.
Nikako raditi svaki po svojem!
 
B

bob

Guest
postoje uređaji za telenje krava no njih nebi nikako preporučio, jer se radi o prevelikoj sili, naime s tim uređajima da se otelit krava ako je sve idealno namješteno,no često treba plod u kravi okretati i sl.,znaći dovesti plod u idelnu poziciju za telenje,u ovom slučaju zato trebate imat jaku ruku i porođajnu užad,1.uže za glavi i 2 užeta za noge.Ovaj za glavu vam naravno neće koristit u slučajevima kada tele izlazi na stražnji kraj,takva telenja su lakša za onoga ko teli no moraju se obavit relativno brzo da nebi došlo do aspiracije plodnih voda od strane teleta.sama tehnika dovođenja teleta u idealnu poziciju je malo teže opisiva ali ukratko:eek:dredit u koem je položaju tele(PREDNJI ILI STRAŽNJI) ODREDITI BROJ TELADI TE VELIČINU TELETA(AK JE NOGA KO BALVAN NEBU IŠLO LAKO) :scratch ,ODREDIT OTVORENOST PLOTKINE ZNAČI ZDRAVO SELJAČKI DA LI TELE MEŽE UOPČE IZAĆ VAN.PROVJERITI ODNOS POLOŽAJA KRALJEŽNICE PLOTKINJE I TELETA,TREBAJU BIT JEDNO ISPOD DRUGOGA,SVE STE OVO UTVRDILI ISPRAVLJAJTE POLOŽAJE GLAVE NOGU ILI PAK CJELOG TJELA TELETA IMATE POSTAVLJENE ŠTRIKOVE I 3-4 ČOVJEKA NEKA VUKU,I NA KRAJU TELETU OČISTITE NOS,MASIRAJTE GA TE PROVJERITE DA LI JE SA KRAVOM SVE U REDU,pošto nemate iskustva zovite veterinara jer če te ostat bez teleta a nedajbože i bez krave.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa naravno da čemo zvati veterinara ako nam je nešto sumnjivo prije samog telenja i u toku telenja, nedaj bože da se nakon telenja počne nešto zakompliciravati!
 

dane

Član
Tu od
29 Lip 2008
Poruka
342
Prije nekih godinu dana veli meni prijatelj ako hoćeš da ti se krave tele po danu zasuši ih ponediljkom ( tako da zadnja muža bude ponediljkom)
Meni to došlo malo smiješno, a on meni veli probaj ništa te nekošta pa ćeš vidjeti i ja nebudi ljen pa ga posluša .
Evo dosada četir krave su se otelile tri po danu i jeda pred samo veče, jeli se to samo tako potrefilo ili ima nešto u tome neznam ali probajte i vi dragi moji forumaši pa da vidimo imali nečeg u tome.
 

Toni_montana

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
90
Interesuje me gdje ima za kupiti poluga za teljenje?
Mašina za telit krave Vam je prikazana na slikama. Imam dvije, uz svaku Vam mogu dat i originalni štrik za vezanje, vrlo jednostavno za koristit i netreba puno ljudi. Poanta kod telenja sa ovom mašinom je što uvijek ravnomjerno vučete tele van. Pa ako koga zanima rado ču ih se odreći po 100€ po komadu.

http://imageshack.us/photo/my-images/593/31012012878.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/17/31012012879.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/718/31012012880.jpg/
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ma nemojte ljudi,kakve sprave za telenje? Ako tele ide kako treba,krava će ga sama otelit,bez ičije pomoći.Normalno,ako nije osjemenjena nekim slonom,i ako nije osjemenjena sa 14 mjeseci života. Ako je relativno ili apsolutno velik plod nema te sprave koja će ga izvuć van bez posljedica za majku. Ako ne ide,zovite doktora i on bi trebao znat pravu metodu kojom će minimalno ugrozit život majke i ploda.
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
Ma nemojte ljudi,kakve sprave za telenje? Ako tele ide kako treba,krava će ga sama otelit,bez ičije pomoći.Normalno,ako nije osjemenjena nekim slonom,i ako nije osjemenjena sa 14 mjeseci života. Ako je relativno ili apsolutno velik plod nema te sprave koja će ga izvuć van bez posljedica za majku. Ako ne ide,zovite doktora i on bi trebao znat pravu metodu kojom će minimalno ugrozit život majke i ploda.

bas i nece sama,,zasto da se zivotinja muci,,a mozes joj pomoci,,ja kad vidim da ce se telit pripazim i pomognem joj,,,,zast nebi bila sa 14mj???ja tako radim upravo mi se sama otelila prekjuce,,pred jutro nisam ju napazio,,tak da nema bojazni,,a da ce biti slucaj da se tesko oteli,,to je rizik koji moramo prihvatit,,nista nije savrseno,,tak ni to,,
 
M

MOCO

Guest
visoko steone krave i junice su (trebale bi biti!) izdvojene u poseban boks, sa puno slame i gdje su slobodne. Još bolje je ako mogu u šetnju negdje van!
Tu imaju svoj mir i tele se same. Naravno da ih se mora nadgledati, stalno ih treba promatrati! Ako se primjeti da je negdje zapelo s porodom ide se pregledati kravu da se utvrdi kako plod leži i ako je sve uobičajeno(glava,2para prednjih papaka - paziti da nije 1 prednji, a drugi zadnji) pomaže se štrikičima za telenje! Ako nešto nije ok zove se veterinara koji treba odmah doći! znači ako fali jedna noga ili nema glave (bude zabačena) ili ide samo rep bez nogu - zove se veterinara jer opasno je sam ispravljati tele u porođajnom kanalu pošto se može zaderati velika arterija i onda imamo veliki problem (baš me zanima tko bi ju od vas pametnjakoviča znao držati da krava ne iskrvari dok veterinar ne stigne!).
Neznam koliko sam odradio telenja, preko 100 svakako, ali čim naiđem na neuobičajen položaj ne zayebavam se! nego zovem veterinara!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Koliko krava si otelio?=

Pa telenja 4-5,ali janjenja odavno ne brojim.

Zar misliš da pričam gluposti ako nisam imao puno telenja?Iznio sam svoje mišljenje,a kad netko kaže da pričam gluposti i da je normalno osjemenit junicu sa 14 mjeseci on je u pravu jer govori iz iskustva.:roll:
 

anđelko

Član
Tu od
5 Lip 2011
Poruka
172
Pa telenja 4-5,ali janjenja odavno ne brojim.

Zar misliš da pričam gluposti ako nisam imao puno telenja?Iznio sam svoje mišljenje,a kad netko kaže da pričam gluposti i da je normalno osjemenit junicu sa 14 mjeseci on je u pravu jer govori iz iskustva.:roll:

Slažem se da se junice ne smiju osjemenjivati prije 16 mj starosti ili više ovisno kako je razvijena.Govorim iz svog iskustva jer smo prije 20 g osjemenjivali junice čak i sa 13 mj starosti pa smo imali puno više problema s telenjem.Makar je bio i problem s lošim bikovim. Nitko nije gledao indeks za telenja i preporuku bikova za osjemenjivanje junica. Sad mi se junice i krave tele 60% same.Prošle godine otelilo mi se 2 puta dvojci bez pomoći.Austrijanci drže junice na pašnjaku (ispustu) jeftinije ih dođe kako god gledate.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
To je zdravo razmišljanje.Ne znam što ljudi postignu sa ta 2 mjeseca prije osjemenit kravu.Ako misle da je toliko skupo hranit junicu još ta 2 mjeseca,nek si izračunaju koliko košta teški porod,zatim liječenje,a ne daj Bože carskog reza.
 
Na vrh