• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Teljenje krava

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
ŠIMA

Milijun razloga i čimbenika!

Kao prvo, dužan si veterinaru prijaviti takav slučaj, nazovimo ga POBAČAJEM, on je dužan izaći na teren te uzeti materijal za laboratorijsku pretragu!

Jer zapamti ovo : SVAKI POBAČAJ SMATRAMO ZARAZNIM, DOK GOD NE DOKAŽEMO SUPROTNO!

Tek nakon nalaza tj rezultata se vidi o čemu je riječ!

Ukoliko se ne radi o nekoj od zaraznih bolesti, došlo je do komplikacija ne zarazne prirode!

Činjenica je da se griješi u puno stvari, prvenstvenu hranidba! Ona je većinom uzrok takvih nesretnih slučajeva!
Hranidba je opet rezultat ne educiranosti samih uzgajivača i ne znanja! Prati nas to već desetljećima... i to nas košta

No nekad i priroda pokaže svoje zube... to je tak u životu!

Bude bolje, ne odustaj! :)
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Pa tko kaže da je bio POBAČAJ!? Kravi je bio redovan termin, tele je oteljeno živo, ali nije uspjelo samostalno krenuti disati i veterinar je bio tokom teljenja.

Kako se kaže ''gdje marve tu i kvara''!
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
je, a sta kad izade jedan i drugi mjehur, a nogica poslije toga nema jos jedan sat, sat i pol? Ako se dugo ceka moze se tele ugusiti i eto sranja..

nisi upravu tele se nemože ugušiti dok god je pupcana vrbca "cjela"
i poslije mjehura bi trebalo minimalno čekati sad do dva pa ici u pomoć
ali najbolje je sacekati dok nogice izadju
 

poljo

Novi član
Tu od
7 Ožu 2014
Poruka
5
Postovani,

mozete li mi reci sta da radim. Inace juce ujutro nam se otelila junica, nazalost tele nije prezivjelo :( , i otelila se sama prije vremena... e sada pala je na noge jede normalno, pije vodu ali ne moze da ustane. Bio je veterinar dao joj infuziju. Znate li sta jos uraditi??

Hvala unaprijed
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Pozdrav! :icon_pidu:
Ja od kada koristim silamin niti jedna krava mi nije zalegla
Bolje sprječiti nego lječiti,najbolje stavljati i kostovit
 

poljo

Novi član
Tu od
7 Ožu 2014
Poruka
5
OK hvala, kostovit joj dajemo. Vidjecemo...nadam se da ce da bude dobro.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Ako neustane do sutra moras opet zvat veterinara
ali da je uzrok pada nedostatak kalcija več bi se digla
morat ces joj pomoci da se digne
i nemoj ju sparati kad ju dizes jer se nebude nikad digla
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Možda se skliže,pa kad proba i sklizne se bude ju strah,tako je bio slučaj kod mene
Meni je krava zalegla,veterinar stalno inekcije,na kraju se uspostavilo da se nije očistila i dobila sepsu i krepala :icon_sad:
 

poljo

Novi član
Tu od
7 Ožu 2014
Poruka
5
Uspjela je danas ustati, stajala oko 1,5h, sva je klimava bila i opet legla... maloprije je opet bio veterinar dao joj inekciju... sada jos lezi ali valjda ojaca... KUBA zao mi je zbog tvoje krave nadam se da se nece ponoviti...
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Tako je krava se boji ustat i jos ako joj ti sapčes "ajde mala" nece nikad ustat
najbolje da ju neko nepoznat splasi malo i .... I onda joj dvojica pomognu
inace mi na farmi imamo stroj za dizanje krava
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ustat ce ona nesekiriraj se...a najgora moguca stvar je dizat ju na silu....dok ona nema snge mozes ti radit sta hoces al na taj nacin ces ju jos samo vise ispatit.
Prosle godine sam imao takav slucaj,veterinar striktmo zabranio dizanje n a silu i drugi dan se sama ustala...
 

mekanicar

Novi član
Tu od
12 Stu 2013
Poruka
19
probusi rupu na plafonu, kuku na navoj nabavi ili napravi, na tavanu ju zasarafi s jakim podloskama, na kuku obesi flasencug, na njega vagir, ako imas od konjske sprege remenja ima jedan sto original pase na zadnju stranu krave kraj vimena i zakopca se na vagir sto dolazi na kraljesnicu iznad repa, i moras ju dizati ako se ne dize par dana ili je u suprotnom veterinar idiot, ako se ne dize, kravi misici atrofiraju... i obavezno ju treba prebacivati svaki dan i to po vise puta sa ljeve na desnu stranu jer bi joj se rane htjele napraviti po nogama i tjelu, i slazem se sa kolegom ovdje da saptanje ne pomaze u ovom slucaju... sretno..
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Ako je uzrok nedostatak kalcija kao sto sam napisao ona se bude sama dignula i to za koji sat a ako je neki drugi uzrok mozda se nikad nedigne (krava se posklizne pukne joj tetiva i ti to neznaš) zato se krava mora dizati da se vidi dali se oslanja na noge te da se iskoristi za klenje a ne da se tjedan dana pika napravi veliki trošak a krava nakraju ugine.
 

poljo

Novi član
Tu od
7 Ožu 2014
Poruka
5
Ma nemam pojma veterinar stalno govori kako je bilo slucajeva gdje su lezale i po 15 dana pa se dignu....nasa je danas uspjela ali je opet odmah legla, nema snage... uglavnom opet je dobila infuziju... pokusavali smo ju i dizati ali nece pa nece... isto je veterinar rekao da ju ne treamo siliti da ce sama ustati kada bude spremna jer i mi sami kad smo bolesni i malaksali nismo za hodanje i stajanje, nemam pojma...vidjecemo...
 

Kuba

Član
Tu od
8 Velj 2011
Poruka
175
Kod mene je bio slučaj da je ležala 14 dana,pa se digla i hodala normalno po dvoru,za par dana opet zalegla i krepala,to je ta što je dobila sepsu,samo je pitanje zašto je zalegla :icon_scratch:
 

zetorcrystal

Aktivni član
Tu od
23 Lis 2013
Poruka
271
Meni legla krava lani posle telenja 3 dana infuzija ,4 dan reko vetrinar prodaj nebu se digla a ja starinski nacin zalijo kravu s 2 littre crnog vina za 3 sata ustala krava
 

zetorcrystal

Aktivni član
Tu od
23 Lis 2013
Poruka
271
Ako nisi znal nekad su stari davali kravama vino i vapnenu vodu kad se ni dizala krava,nije bilo mucki ko sad
 

poljo

Novi član
Tu od
7 Ožu 2014
Poruka
5
Pozdrav, evo da javim da je kravica ustala 7 dan, malo stajala i opet legla. Onda je opet bio veterinar davao joj infuzije i dalje i inekcije, davali smo joj i kredu u brasno, zbog kalcijuma. Sutradan je ustala i sada je dobra...malo je oslabila ali popravice se ona.... etoo hvala vam svima na savjetima.
 
Na vrh