• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

temperatura ulja na zračno hlađenim motorima

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Imam cijelu kutiju indikatora temperature za Deutz motore,odnosno nije indikator za sat nego je kamionski - pali kontrolnu lampicu na instrument tabli :oops: prije nego se pregrije .Zašrafi se u navoj koji svi cilindri na deutzu imaju napravljen..... odnosno glave. Sutra poslikam...

Mjesto ugradnje u glavu
deutz.jpg
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
A indikator za sat, tj mjerni uređaj nemaš, šteta, jer kontrolna žarulja nije baš pouzdana.
 
K

KRESO

Guest
meni je majstor zato ugradio manometar sa pritiskom ulja (cijev i manometar oko 200 kn) i tu sve vidiš jer indikatori i nisu pouzdani baš
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
@kreso
Tebi sat mjeri temp ulja u motoru, što je manje važno. Ovaj indikator se nalazi na glavi, samo mora biti indikator za sat, pokazivač, a ne kontrolku. Puno je bolje imati indikator temp na glavi motora nego dolje u ulju. A ti vjerojatno imaš IMT-ov sat koji nije električni, nego ima onu žicu koja prenosi temp., takav sat spor u odazivu i nije pouzdan kao električni. Kod nas u trgovinama ima za kupiti Deutz-ov pokazivač i indikator (koji ide na glavu motora) i nije preskup mislim da oko 200 kn, svako to bolje preporučam od IMT-ovog.


Na kombajnu su oba pokazivača, crvenom je zaokružen sat od temp ulja u motoru, žutom temp glave motora

DSC00096htrh.jpg
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
DF&Torpedo kaže:
A indikator za sat, tj mjerni uređaj nemaš, šteta, jer kontrolna žarulja nije baš pouzdana.

:lol:
:lol:
:lol:
Kontrolna žarulja nije pouzdana? Ne postoji jednostavniji sistem kontrole parametara motora - znaš čega sve ima u jednom instrumentu i koliko spojeva ili lemljenih kontakata ima u instrument pločama.... dok je sistem s žaruljom praktički neuništiv: dok kontrolka nije na vlagi i dok nije izložena udarcima/vibracijama može trajati koliko i vozilo.

Ovi indikatori koje imam kod 195 stupnjeva spoje masu na kontrolku i tako znaš da ti se motor pregrijava :oops:
Original su njemački - VDO i imam 2 vrste - crni 195 stupnjeva i bijeli 210 stupnjeva.Kod te temperature glave uključe kontrolku. Novi su 8) ,jedan poznanik radi u VDO-u i oni su prestali s proizvodnjom tog modela senzora.... a on uzeo par kutija - nek se nađe ;)
Deutz motori (kamionski,traktori nemaju ni to) imaju samo jedan senzor na zadnjem cilindru,no tko kaže da se ne može staviti baš na svaki cilindar - svi imaju odlijano mjesto i narezan navoj. Ako kojim slučajem krepa senzor (što ne vjerujem,no DF&Torpedo tak tvrdi :roll: nek bude po njegovom) ostaje vam drugi,treći.... koliko već ima cilindara. Ili ako se pregrije jedan cilindar,što je moguće ako nešto nije u redu s dizom,ventilima - senzor s tog cilindra spoji kontrolku i zaustavite motor! Vodeno hlađeni motori su druga priča,voda cirkulira i dovoljan je jedan senzor.... no zračni motori su druga priča. Dok me "dežurni mehaničari" još nisu napali - složio sam desetak motora od VW Bube,tak da nešto znam o zračnohlađenim motorima. Također sam mjerio laserskim termometrom temperature glava motora (bube imaju problem s 3 cilindrom - zna se pregrijavati pa puca glava) i kako god VW ima 1 glavu za 2 cilinda,razlike su znale biti po 40 stupnjeva! :!: A kako je tek onda na Deutzu (ili Rusu),svaki cilindar je posebno..... npr: prvi 130,drugi 160 a treći se već grije na 220 stupnjeva :scratch

Tko treba indikatore? :?: Info na pm,bijeli 210 stupnjeva - komad 25 kuna,crni 195 - 30 kuna - uskoro u oglasima,šaljem poštom
my.php
[/url]
[/img]

slika0144.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
A kam to ugraditi na Sameov motor? Glave su gusane i hlađene uljem. :scratch

Vidim da imaš i drugih indikatora. Imam VDO pokazivač temperature vode, no treba mi davač. Bi se našlo kaj takvoga?
 
K

KRESO

Guest
DF&Torpedo kaže:
@kreso
Tebi sat mjeri temp ulja u motoru, što je manje važno

ma ne ja sam ugradio još manometar za pritisak tak ako ima kakvih problema pada pritisak jeli tako ?
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
@motohod

Krivo si me shvatio, nisam rekao da su tvoji indikatori nepouzdani zbog kvalitete ili načina izrade, nego bolje je imati pokazivač sat koji mjeri. Žaruljica obično zasvjetli kad se motor pregrije, a na satu ti vidiš stanje i prestaneš s radom i prije nego se motor pregrije.

@kreso
pritisak ulja je dobro pratiti ali nema potrebe, kad padne pritisak upali se lampica od ulja.

Preporučam da ugradiš ova indikator na glavi motora i sat. Ima za kupiti kompletan mjerni uređaj za Deutz-a, već sam napisao oko 200 kn je investicija.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
DF&Torpedo kaže:
@motohod

Žaruljica obično zasvjetli kad se motor pregrije, a na satu ti vidiš stanje i prestaneš s radom
Kad se lampica upali još nije kasno , kasno je kad više ne vrti na leru ;) .
Pregrijen motor i nije dobro odmah ugasiti , osim ako nije ispao remen ili iz tko zna kojeg razloga izgubio hlađenje .
Naravno ,ne ga opterecivati ...
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Neznam nemam iskustva sa lampicom, imam na kombajnima i traktorima sat.
Nakon rada motori sa zračnim hlađenjem se nesmiju odmah ugasiti, nego ostaviti 10-ak minuta da radi na ler gasu (malo jači ler gas 1000 o/min).
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
ZJ kaže:
A kam to ugraditi na Sameov motor? Glave su gusane i hlađene uljem. :scratch

Vidim da imaš i drugih indikatora. Imam VDO pokazivač temperature vode, no treba mi davač. Bi se našlo kaj takvoga?

Isto na glavu,valjda ima kakva rupa viška. Ili staviti na neki nosač pa nek puše zrak s vrha cilindra na senzor. Ako se ugrije na 200 stupnjeva - spoji kontrolku :mrgreen:
Možda bi bilo najbolje staviti sat za temperaturu ulja,ovakav (označen crvenim okvirom) :arrow:

copyofimg012q.jpg

A senzor temperature ulja staviti na neki slobodni čep/priključak na motoru. Kod VW Bube se može staviti na T priključak kod indikatora ulja,na čep za ispust,na poklopac uljne pumpe,ima čak i senzor koji se stavi umjesto mjerača ulja.
Što se tiče VDO pokazivača temperature,može slika pa da vidim koji je tip,i treba mi koji je navoj u glavi.... ili napravite redukciju.

A ovi moji indikatori pregrijavanja motora su baždareni na 210 C .... valjda Nijemci znaju :scratch zašto je to baš ta temperatura.... a ne 170 ili čak manje. Na kraju,bolje i to za kontrolu temperature nego baš ništa.
@ DF&Torpedo - možeš li pogledati na svom kombajnu da li ima samo jedan indikator na jednom cilindru ili su ipak 2 komada: sat i lampica. Ili na nekom većem/novijem traktoru Deutzu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
DF&Torpedo kaže:
Neznam nemam iskustva sa lampicom, imam na kombajnima i traktorima sat.
Nakon rada motori sa zračnim hlađenjem se nesmiju odmah ugasiti, nego ostaviti 10-ak minuta da radi na ler gasu (malo jači ler gas 1000 o/min).
Nesmiju se ni vodom hlađeni, pogotovo turbo motori.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
@motohod
Imaju i kontrolnu lampicu i pokazivač, kontrolna lampica mi se nikad nije upalila ni na jednom stroju, tako da neznam kako funkcionira. ;)

Vidim da imaš satove koji pokazuju temperaturu na zračno hlađenim motorima, ako imaš i odgovarajući indikator za taj sat, možda se dogovorimo za jedan komplet :)
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Imam satove za temperaturu vode (skala do 120 C)i za temperaturu ulja (skala do 150 C) s pripadajućim indikatorima,za temperaturu glave motora kod zračnohlađenih motora više nemam niti jedan. Oni su imali skalu do 200 C a indikator je bio baš poput ovih Deutzovih. Otišli na VW Bube... :lol: :finga:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
motohod kaže:
ZJ kaže:
A kam to ugraditi na Sameov motor? Glave su gusane i hlađene uljem. :scratch

Vidim da imaš i drugih indikatora. Imam VDO pokazivač temperature vode, no treba mi davač. Bi se našlo kaj takvoga?

Isto na glavu,valjda ima kakva rupa viška. Ili staviti na neki nosač pa nek puše zrak s vrha cilindra na senzor. Ako se ugrije na 200 stupnjeva - spoji kontrolku :mrgreen:
Možda bi bilo najbolje staviti sat za temperaturu ulja,ovakav (označen crvenim okvirom) :arrow:

copyofimg012q.jpg

A senzor temperature ulja staviti na neki slobodni čep/priključak na motoru. Kod VW Bube se može staviti na T priključak kod indikatora ulja,na čep za ispust,na poklopac uljne pumpe,ima čak i senzor koji se stavi umjesto mjerača ulja.
Što se tiče VDO pokazivača temperature,može slika pa da vidim koji je tip,i treba mi koji je navoj u glavi.... ili napravite redukciju.

A ovi moji indikatori pregrijavanja motora su baždareni na 210 C .... valjda Nijemci znaju :scratch zašto je to baš ta temperatura.... a ne 170 ili čak manje. Na kraju,bolje i to za kontrolu temperature nego baš ništa.
@ DF&Torpedo - možeš li pogledati na svom kombajnu da li ima samo jedan indikator na jednom cilindru ili su ipak 2 komada: sat i lampica. Ili na nekom većem/novijem traktoru Deutzu?
Traktor IMA ugrađen termometar ulja.
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
vidim da imaš ampermetar,meni bi triba jedan jer mi je riknio!!

bi li se mirač temperature ili obrtomjer mogao ugradit na tv????

koliko dođe ampermetar??
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Cemu služi ampermetar a traktoru ? Jeli tko uopce gleda na njega ?
Ne znam zašto ali prica se da ampermetar može zajb. alternator ,Da li zna netko nešto o tome ?
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
puknuti kaže:
Cemu služi ampermetar a traktoru ? Jeli tko uopce gleda na njega ?
Ne znam zašto ali prica se da ampermetar može zajb. alternator ,Da li zna netko nešto o tome ?

ja gledam,on pokazuje punjenje akumulatora,ne virujen da on može zajb. alternator jer kroz njega teče struja(on se priključi na žicu koja puni akumulator).....

vidim da imaš i manometar za pritisak ulja??

koja je cijena??
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
puknuti kaže:
Cemu služi ampermetar a traktoru ? Jeli tko uopce gleda na njega ?
Ne znam zašto ali prica se da ampermetar može zajb. alternator ,Da li zna netko nešto o tome ?
Može, ako se razlabave spojevi na njemu, pa napon alternatora divlja. I nemreš ga spojit samo tak, već treba instalacija biti predviđena za njegovu ugradnju (ili ju treba prepraviti, inače bude pokazival samo struju koju daje alternator). Jel' netko gleda - neznam.
Puno korisniji instrument je voltmetar - on prikazuje pravo stanje akumulatora.
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
ja ga iman na traktoru,ali mi se pokvario pa mi triba drugi-na njemu vidim kad se akumulator puni,prazni ili kad miruje!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh