• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tera Trac gusjenice za kombajne

B

Bobo

Guest
Zanimljivo, ali zdrav razum nalaze da traktor s gusjenicama manje sabija tlo, nego traktor s kotacima... Veca je kontaktna povrsina sa gusjenicama, i samim time ravnomjernija raspodjela tezine na zamlju, nego kad kotac sjedne na njivu...
 
R

Ratarko

Guest
Ma jasno je to meni .
Ja sada kemijam o nekim svojim problemima i ovogodišnjoj vrševini pa sam naišao na taj video a u temu kombajni tako i tako dugo nije ništa postano pa eto malo ...
 
B

Bobo

Guest
Nije vrag da ces nabavljati kakve gusjenice za kombajne?

Imas i pravo, treba otpuhati prasinu i sa zapustenijih tema. Sto ces, jos nije sezona pocela, pa je u temi zatisje...
 
R

Ratarko

Guest
Ne , neču to kupovati .
Ustvari mogao sam , bile su jedne gusjenice za Deutz-Fahr kombajn na prodaju u blizini.

Ja sam razmišljao kako bi sijao ove godine uljanu repicu i lagano mozgam kako što bolje prirediti zemlju nakon žetve pa mi je i to palo na pamet ali ništa od toga , to mi je bilo malo za informiranje samo .
Moram priznati da sam impresioniran sa uloženim radom tih ljudi koji to testiraju , ima tu puno toga što mi pojma nemamo a vidiš netko to testira i izmišlja , super .
 
B

bajki

Guest
Vidim da oni voze kombajn sa gusjenicama po asfaltu. Ja sam imao neku sliku da se to neradi jer se gusjenice jako troše po asfaltu. Uvijek sam mislio da oni gusjeničare (traktor ili kombajn) dovezu na njivu sa labudicom i tako ih transportiraju od njive do njive.
 
B

Bobo

Guest
Zavisi koliko daleko moras ici. Gusjenice se trose vise od guma, jer nemaju zraka u sebi da amortizira tezinu, nego sve stoji direktno na gusjenici. Iako je dodirna povrsina povecana, udarci su to veliki. Ne zaboravimo da pri skretanju imamo proklizavanje unutarnje gusjenice, a kod traktora na gusjenicama je to posebno izrazeno.

Dalje, zasto su prvi challenger traktori imali gusjenice kao buldozer, a aksnije su nazad stavili velike kotace? E, pa zato sto je kod veceg kotaca manja obodna brzina za isti prevaljeni put u nekom vremenu (valjda kuzite, ne znam objasniti)...


Gusjenice se trose i na traktorima u njivi. Na farmfotu je neki lik sa JD 8400T sijao par godina na gusjenicama i stalno skretao u lijevo na uvratinama. Kaze da su gusjenice na oko neravnomjerno potrosene, a zbog lose konfiguracije terena mora stalno skretati lijevo. Ludi ameri...
 
Z

zrine892

Guest
pa neka zamijeni drugu gusjenice...sa desne na lijevu a lijevu na desnu....i stvar riješena...ČUO sam da na claas kombajnima gusjenica kao oprema košta do 24 000 eura!!!jel to istinaa??
 
A

Axial

Guest
Alternativa gusjenicama

Gumene gusjenice su vrlo skupe, ali mislim da bi se našle i jeftinije od 24000 E, ali alternativa gusjenicama su terra (široke) gume. Moj CASE 1660 orginalno je bio opremljen sa 28 L 26 gumama koje sam prošle godine skinuo jer su se dobrano potrošile. Lokalno sam nabavio skoro nove 30.5 LR 32 gume na felgama i uz manju adaptaciju uspio sam ih staviti na svoj stroj. Sada mi je kombajn naprijed viši, a zadnje gume sam morao promjeniti odmah po kupnji. Sada bi stavio i zadnje gume veče i šire, jer se u polju trag od prednje uopče ne poznaje, dok zadnje 'sijeku' kroz tlo. Å iroka guma je dobra stvar, samo to dosta troši snagu motora, a hidromati još više zbog velikih gubitaka u transmisiji. Prijatelj mi je kupio novog JD-a sa zadnjom vučom, i širokim gumama i kaže nema gdje če ostati, ali kad je mekano potrošnja jako raste. Bitan je jako i ispravan tlak u gumama. Å ira guma može raditi sa manjim tlakovima, a tlak zraka u gumi ovisi i o opterečenju. Tlak ovisi i o konstrukciji gume (radijalke redovito mogu raditi sa večim deformacijama pa i sa manjim tlakovima). Nema smisla imati široku gumu i visoki tlak u toj gumi, jer tlak u gumi jednak je tlaku koji guma radi na tlo (plus krutost gume koja je zanemariva). Smanjivanjem tlaka zraka u gumi na najmanju moguču mjeru smanjuje se i tlak na tlo, pa gaženje tla, pa je jednostavnija (lakša) obrada, tako da su široke gume na kombajnu jako dobra stvar i kada je relativno suho. To se najviše tiče velikih kombajna sa velikim osovinskim pritiscima jer oni najviše gaze i uništavaju strukturu tla. Ako radite na nagibima gdje je doljnja guma više opterečena to treba uzeti u obzir pa tlak povečati.
 
R

Ratarko

Guest
Jedan dobar video o gusjenicama ima na ovom linku ispod pa ga pogledajte .
U filmu se naime radi o traktorskim gusjenicama (mogu ići i na kombajn) ali nisam htio raditi još jednu temu koja vjerojatno neće imati prometa a ako bude lako moderator to premjesti u traktore .

Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Ne nisu to te gusjenice iz videa .
Ove iz videa se razlikuju utoliko što se jednostavnije stavljaju/skidaju , što traktor ostaje u originalu kakav je bio prije (ne mjenja mu se odstojanje od tla što je dosta puta slučaj) , i što ove gusjenice idu na sve vrste/marke traktora .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma neznam, ali nije to meni baš nešto ako je traktor slabiji od 200 ks.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Ratarko kaže:
Ne nisu to te gusjenice iz videa .
Ove iz videa se razlikuju utoliko što se jednostavnije stavljaju/skidaju , što traktor ostaje u originalu kakav je bio prije (ne mjenja mu se odstojanje od tla što je dosta puta slučaj) , i što ove gusjenice idu na sve vrste/marke traktora .
Da koliko vidim i "srce" felge ostaje na traktoru. Ok je to za nizne zemlje.
Ovo je super stvar, to bi meni baš odgovaralo... samo dal možda znaš cjenu?
 
R

Ratarko

Guest
Skupo , skupo , skupo !!!
To si mi ne možemo priuštiti .
Sve četiri gusjenice za traktor koštaju oko pola miliona kuna !!!
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Ratarko kaže:
Skupo , skupo , skupo !!!
To si mi ne možemo priuštiti .
Sve četiri gusjenice za traktor koštaju oko pola miliona kuna !!!

heb te.. :shock:
ratarko nije još 1.april :eek:
 
R

Ratarko

Guest
TX75 kaže:
Ratarko kaže:
Skupo , skupo , skupo !!!
To si mi ne možemo priuštiti .
Sve četiri gusjenice za traktor koštaju oko pola miliona kuna !!!

heb te.. :shock:
ratarko nije još 1.april :eek:

Tine kaže da koštaju 39.375 funti .
Funta je 9.62 kuna a ja sam malo zabrijao jer još uvijek mislim da je funta više više od 10 kuna.
Ipak to je 378.787 kn plus PDV što rezultira 462.120 kn ... plus naknada od 50.000 kn meni što sam to sve izračunao i eto , pola miliona kuna :blackeye
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Ratarko kaže:
... plus naknada od 50.000 kn meni što sam to sve izračunao i eto , pola miliona kuna..

bio bi ti dobar knjigovođa :lol: ;)
 
Na vrh