• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tikvica

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
bome da, kad bi ispružio biljku bila bi tri metra dugačka?
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
bome da, kad bi ispružio biljku bila bi tri metra dugačka?

U plasteniku bi vjerovatno bila 3m visoka, a vani ima primjeraka od preko 1,5m visine. Teško je ocjeniti jer je savita i upetljana jedna u drugu, puno je starog lišća i teško ju je ispraviti. Berba će još potrajati koji tjedan.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pitanje.
Jel moguće da grinja napada tikvicu? Jer mi se desi da neki list ima piknice, najviše dva lista po tikvici da imaju takav napad. Hvala

tikvica3.jpg

tikvica2.jpg

tikvica.jpg


Zadnja slika sa šarama je slika sortne karakteristike nije peplnica ili slično da ne bude zabune.
 

independent

Član
Tu od
17 Pro 2012
Poruka
161
Ide grinja i u tikvicu ( na hranjenje), Da za tikvicu je normalno da ima te "pjege", pa i cijeli list bude srebrenkast.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Evo kako izgledaju ti listovi...
tikvicanova3.jpg

tikvicanova2.jpg

tikvicanova.jpg


Za kupus me ne pitajte kako je tamo završio. Nemam pojma :)
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Kontam: Za usporedbu evo i mojih tikvica nema ih puno u vrtu i jako brzo rastu ja ih zasadio uz jagode nema mjesta a malen je vrt.

Za sada lijepo izgledaju.



 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
ča je uzrok kad tikvica počne žutit pri vrhu i gnjilit? miće, dužine6-7 cm, veće ne pokazuju simptome
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jel imate kakve recepte za tikvice , dosta mi ih je pohanih .
Jel se mogu jest sirove kao krastavac?
 

fusher

Član
Tu od
28 Lip 2013
Poruka
85
mlade na salatu uz dobro maslinovo, papar i sol, ili u proljetnoj salete z pumidoron, paprikun, sir, kuhani kukuruz....mane najdraže na roštilj, cca 0,5 cm debjini, malo nauljene i ovisno o ukuse više ili manje pečene, preporučan 3 minuti na saku stranu kako bi zadržale tvrdoću, al dente pa musaka, pa juha, pa punjene, ma miljun načini
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
mlade na salatu uz dobro maslinovo, papar i sol, ili u proljetnoj salete z pumidoron, paprikun, sir, kuhani kukuruz....mane najdraže na roštilj, cca 0,5 cm debjini, malo nauljene i ovisno o ukuse više ili manje pečene, preporučan 3 minuti na saku stranu kako bi zadržale tvrdoću, al dente pa musaka, pa juha, pa punjene, ma miljun načini
Zvuči fino ,hvala
A jel ih se može kak rolat u pršut ili pršut čuvati za doktora .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Ljudi,

da li se netko susretao s ovim pri uzgoju tikvice. Radi se o butternut tikvi.

Nekakva bolest ili nešto drugo ?

Na samoj tikvi nema apsolutno nikakvih znakova neke bolesti ili štetočina, korjen je isto ok, ima li netko ideju što bi to moglo biti ?

tikvica jednostavno vene i posuši se. Nije samo jedna biljka u pitanju , cca 30ak zasad

unaprijed hvala na infou

lp

Dario
 

Prilozi

  • IMAG0150_objava.jpg
    IMAG0150_objava.jpg
    80.1 KB · Pregleda: 193

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Ekipa, da li netko zna, nakon špricanja korova s focus ultra preparatom, koliko je potrebno da se uoče prve promjene na korvou ??

korov je visine cca 10ak cm, prošlo je dva dana i ja još ne vidim nikakve promjene, doza je bila 2 L/ha, znači dostatna..

thx
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
ak je korov mali (do dva centimetra visine) promjene budu vidljive u 5-7 dana...
ak je nešto veći (do deset centimetara) nešto se bude počelo događati nakon 7-10 dana...
ak je prevelik, samo budu vrhovi korova pocrvenili, malo ga bude zaustavilo u rastu i na kraju poslije prve bolje kiše...pizdarije...:icon_hang:

inače, nekad davno dok sam kemijao, fusilade je bil bolji od focusa...:(giggle):
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
ak je korov mali (do dva centimetra visine) promjene budu vidljive u 5-7 dana...
ak je nešto veći (do deset centimetara) nešto se bude počelo događati nakon 7-10 dana...
ak je prevelik, samo budu vrhovi korova pocrvenili, malo ga bude zaustavilo u rastu i na kraju poslije prve bolje kiše...pizdarije...:icon_hang:

inače, nekad davno dok sam kemijao, fusilade je bil bolji od focusa...:(giggle):

Fala dečki, evo za info. Danas (6 dan) već se lijepo vidi kako korov crveni, baš se onak preko cijelog hektara vidi žuto na crvenkasto, nije više zeleno.

Korov je bio tako, negdje 3-4 cm, negdje tek niknuo, al većina između 5 i 15 cm.

Nisam vjerovao traktorskom špricanju budući nisam vidio rezultate nakon 3 dana (moj zajeb), onda sam na one dvije litre još ruknuo 1 litru na 150 L vode i prošao samo preko tikvica (cca 40 cm širine pokrveno).

Danas vidim da odumire i taj dodatno pošpricani dio ali bome i onaj koji sam pošpricao s traktorom.

Uglavnom rezultat je ok, zadovoljan sam, uskolisni korov je izgubio bitku (90% muhar). Hebiga..otišlo je 3 litre fokusa na 12500 kvadrata, nije toliko trebalo al sam sad barem siguran :)

Sad idem u rizik i puknut ću neki totalni međuredno...a ono oko tikvica kaj ostane širokolisnog to ću "old school" motika ! Nema druge.

Samo se nadam da tog nebu puno :)
 

Pozitron

Član
Tu od
20 Lip 2011
Poruka
154
Fala dečki, evo za info. Danas (6 dan) već se lijepo vidi kako korov crveni, baš se onak preko cijelog hektara vidi žuto na crvenkasto, nije više zeleno.

Korov je bio tako, negdje 3-4 cm, negdje tek niknuo, al većina između 5 i 15 cm.

Nisam vjerovao traktorskom špricanju budući nisam vidio rezultate nakon 3 dana (moj zajeb), onda sam na one dvije litre još ruknuo 1 litru na 150 L vode i prošao samo preko tikvica (cca 40 cm širine pokrveno).

Danas vidim da odumire i taj dodatno pošpricani dio ali bome i onaj koji sam pošpricao s traktorom.

Uglavnom rezultat je ok, zadovoljan sam, uskolisni korov je izgubio bitku (90% muhar). Hebiga..otišlo je 3 litre fokusa na 12500 kvadrata, nije toliko trebalo al sam sad barem siguran :)

Sad idem u rizik i puknut ću neki totalni međuredno...a ono oko tikvica kaj ostane širokolisnog to ću "old school" motika ! Nema druge.

Samo se nadam da tog nebu puno :)

...nema veze sa tikvama ,ali sad čitajući ovaj svoj zadnji post ne vjerujem da sam to ja pisao. :icon_eek:

Dakle, nakon gledanaja nekoliko dokumentaraca o Monsantu i što rade po SAD-u, Južnoj Americi, a sad već i Indiji... odustajem od herbicida, osim u nekim minimalnim dozama kada si neću moći drugačije pomoći

btw.. da li netko planira ove godine u sadnju zelenih tikvica i ako da u kojim količinama ?
 

kornison

Član
Tu od
7 Kol 2011
Poruka
100
Pozdrav svima

Imam problem s tikvicama, naime radi se o hibridu CORA F1 , prema opisu i prema slikama treba imati pravilan cilindrični oblik, krenula je berba, ali oblik je čudan za taj hibrid , na početku od stabljike krene rast normalnim karakterističnim oblikom za navedeni hibrid, možda 4-5 cm . ali u nastavku se izobliči, odnosno dobije "jajasto" zadebljanje, što stvara nepravilan oblik, ukusna je, ali problem mi je sa otkupljivačem, jer to ne izgleda onako kako bi trebalo i ne želi otkupiti.To su prvi plodovi pa misim da je to u pitanju, ili je možda do gnojidbe , zaista neznam ?
Ako netko zna što bi mogao biti uzrok tome, bio bih zahvalan.
 

Najnoviji postovi

Na vrh