• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tikvica

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Nemam.Kupio sam samo jednu vrečicu.5 sjemenki 3,5 eura, bilo ih je osam i sve posađene. Nisam odmah skužio, ja sam pod vršnu trulež mislio na nedostatak kalcija.Ako nađem koju vrečicu, ti donesem makar sam tražio za sebe i nisam našao.
 

ivan-x

Novi član
Tu od
3 Ožu 2011
Poruka
24
@johabica, to što se događa s tvojim tikvicama je kod nas uobičajna pojava u plastnicima (objašnjenje ne znam), ali koliko sam čitao vrlo malo sorti je za uzgoj u plastenuiku. Kod nas (Dalmacija, okolica Splita) je običaj kad je folija na plasteniku za promjenu onda se u plastenik posadi tikvica i prije cvjetanja se s plastenika skida folija s krova i tikvica se normalno bere.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Onda je vjerojatno to u pitanju - previše joj je možda zračne vlage.
A ništa, ako sutra ne nađem normalne , u subotu ću ih počupati i budem nešto drugo posadila.


@sanja, ako naletiš na te visoke, ti samo uzmi dvije vrećice, ne moraš me ništa pitati.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Evo me.....definitivno se radi o lošoj ili nikakvoj oplodnji. Sve tikvice su dvodomne tj. imaju ženske i muške cvjetove a da bi došlo do oplodnje mora doći do oprašivanja kontaktom - kukac oprašivač ili čovjek oprašivač. U vanjskoj proizvodnji u rano jutro primjetiti ćemo puno kukaca u cvjetovima tikvice koji oprašuju dok u plasteničkoj proizvodnji to nije slučaj pa u praksi pomaže i čovjek - prenosi polen sa muškog tučka na ženski cvijet ili prskanjem hormonom u ženski cvijet.
Znači,mali truli plod uopće nije oplođen, a plod koji je počeo rasti pa mu vršak propada djelomično je oplođen.Ubuduće saditi sorte za plasteničku proizvodnju uz potpomognuto(ljudsko) oprašivanje.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hvala @Petula na informaciji - tvoje su riječi presudile mojim tikvicama - idu one već sutra van iz plastenika.
Ja da ih oplođujem, pa ja ovih dana nemam vremena niti mužu udovoljiti, a kamoli da brinem i odrađujem tikvičine seksualne potrebe.
Ništ od toga - još paprike nisam povezala, a za desetak dana ću ih brati, krastavci mi kornišoni još nisu na mreži, a početi će cvasti, rogu još nisam presadila, ma tisuću poslova, a samo dvije ruke, i dan smo dvadeset četiri sata.
 

Mateuss

Član
Tu od
9 Lis 2012
Poruka
467
Johabice šta se dogodilo sa tikvicama jesi li im još dala koju šansu ili su završile..

Kod mene tikvice uspijevaju jako dobro moje sjeme ostavljam svaku godinu ali su vani i oplodnja je super.

Danas slikano.



 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
O jesam, dala sam im šansu do danas, - nisam im pomagala u seksanju kako je predložio @Petula, pa od njih i dalje ništa, ali sam zatoodanas podmitila muža sa nečim sličnim, i on je od dragosti udovoljio mojoj molbi da ih sve počupa i izbaci iz plastenika.
Ima dobre dvije i pol ure kako im seksa više neće trebati. Mortus su.

Ma sada ja znam u čemu sam fulala - samo treba malo uključiti mozak i razmisliti - ja sam kupila - zapravo bilo mi je predloženo kao dobar izbor - taj Senator, a one su dvodomne - imaju muške i ženske cvijetove. U plasteniku nisu imale šanse - posađene su uz parapet, od vjetra ništa, kukaca premalo, a ja se u njihov seksualni život nisam htjela uplitati.
Sutra sadim karfiol na njihovo mjesto.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Ima tko da se bavi s uzgojom buča, trebaju mi neke za uzgoj sjemenki, znači imao bih slovensku golicu i joś mi trebaju neke za ljuskom?
 
Tu od
24 Sij 2016
Poruka
31
Imam veliki problem.
Ovako -
u plasteniku sam posadila pedesetak tikvica, na pola metra razmaka, u jednom redu, i raslo je to lijepo, i sada su prekrasne, bujne, međutim, odkako su počele izbacivatoi plodove, jedne normalne tikvice nije bilo. Dvije zaparavo jesu. Sve su nekakve kljunaste - naraste u dužinu, a onda kada se počnu debljati, udebljaju se po polovice dužine, a kraj ostane neispunjen, i to liči na ptičju glavu sa kljunom, onako, daš dugim.
Osim toga, većina ih počne na kraju toga kljuna truliti, a sad počinu truliti i zametnute, kada se cvijet počne skupljati na vrhu ili otpadne - tako da se ja tikvica nabrala n isam.
Dala sam im šansu do subote - dva dana još, a onda ih kompletno čupam i bacam, ako se u ta dva dana nešto ne promijeni. Jučer sam im porezala pola listova - onako, baš neselektivno jer sam bila ljuta, mislim, možda su prebujne, pa nešto ne štima. Vode imaju dovoljno, tri cijevi kpk sam uz njih stavila, hrane dovoljno.
U čemu griješim?
Inače su dvodomne - muški i ženski cvijetovi, Senator.

Imala sam nekada davno tikvice u vanjskoj proizvodnji, bez navodnjavanja, tikvice bile prekrasne, i male i velike od nekoliko kila, prodala ih za dobre novce i još se pajceki susjedovi najeli.
A sada ni za kućnu upotrebu.

Molim mišljenje, savjet, sve što mi može pomoći da ne napravim u subotu genocid.
Znaci to si potrefila na lose sjeme od tikvice 99,9%
Koja ti je sorta??
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma ambasador ili senator ili kakav saborski zastupnik, ne sjećam se više točno.

Skužila sam ja u čemu je bio problem, barem mislim da jesam - to su bile stranooplodne tikvice sigurno, a za plastenik bi, predpostavljam, trebale biti samooplodne. One su se zametnule, ali si se sve deformirale, a većina i počela trunuti na kraju.
imala sam ja tikvice nekada u vanjskoj proizvodnji, tio je bila milina od tikvica, u plasteniku je bila čista pušiona.
 
Tu od
24 Sij 2016
Poruka
31
Ja sadim po hektar tikvice, i to mi se lani dogodilo sa ranom sortom koja je navodno bila ELITA, al sam onda saznao da je to bila neka zamjena za elitu i staro sjeme a u poljoapoteci me je uvjeravao agronom koji je prodao to sjeme da je do oplodnje, da su losi uvjeti
Iza toga sam isao kasnu tikvicu sa sortom naxos i bila je druga prica, sve kako treba bit
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
778
Ima tko da se bavi s uzgojom buča, trebaju mi neke za uzgoj sjemenki, znači imao bih slovensku golicu i joś mi trebaju neke za ljuskom?

Imam sjeme kupljeno prošle godine golica gleisdorfer. Buča koja ima sjemenke u ljusci zove se olivija i ima je Novosadski institu ali je pakovanje po tri kg.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Elite sam ja sadila pred desetak godina, bila je sasvim ok.
Ja sa tikvicom nemam neko iskustvo, ali ne vidim u čemu bi drugome bio problem osim u oplodnji. Imala je hrane, vode, topline.....bila bujna toliko da sam joj lišće skidala.Svijetla, zraka dovoljno, uz rub parapeeta je bila, prvi red,tako da je bilo prozračnosti i zaštite od vanjskog hladnog zraka i vjetra.
Nebih je više u pklasteniku sadila, a vani nemam gdje.
 
Tu od
24 Sij 2016
Poruka
31
Lani se dogodio neki problem sa elitom jer je nije bilo ni u francuskoj a to je njihovo sjeme
Evo ti primjer da nije do oplodnje
Na istoj foliji i istoj kapavici 2 vrste tikvice, jedna navodna elita i naxos, navodnoj eliti mi se dogadjalo to kao i tebi a naxos savrsen
Kad ti kazem da je do sjemena 99,9%
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
onda je tako, zmuljali su nešto, ma rade oni bog te pitaj kakve manipulacije.
 
Tu od
24 Sij 2016
Poruka
31
Pa da
Nece ti bit stalno takvi plodovi, bit ce i dobrih plodova, ali i losih hahahah
Za pocetak u plasteniku napravi da imaju malo vise zraka i gusta ti je sadnja na 50cm
 

Bridger

Član
Tu od
16 Pro 2014
Poruka
79
U cetvrtak Posadjena tikvica Cora. Valjd ce bit dobra
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    49.9 KB · Pregleda: 126

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
kolege molim pomoč,posadili smo 1 jutro tikvica ali direkt,bez folije,imam li kakav herbicid poslije nicanja.........hvala.
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
vidim da slabo savjete dajete,al opet molim ako neko ima iskustva,sa hokaido tikvicom ali na zemlji ,bez folije......koliki u prosjeku ona rod može dati po struku,popotrebi ću je navodnjavat..........i ima li nekih posebnih zahvata na koje bi trebao obratit pažnju.......hvala unaprijed
 

Najnoviji postovi

Na vrh