• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tjeranje kod koza

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
U skladu s onim opisom zbrdozdoljine u temi "kozarstvo", molio bih da neki iskusni znalac ovdje preciznije opiše kako izgleda tjeranje kod koza. Imam četiri koze i jarca. Dnevno sam s njima 4-5 sati i još nisam primijetio nikakve promjene. Jarac ih nešto njuška otraga i to je to. Nikako da skoči. Prije dojenja bacim pogled na svaku kozju vaginu (ne mogu ni izbjeći taj pogled, kad mi je pred nosom) i uvijek isto. Sasvim suhe i zatvorene, bez ikakvih promjena. A sad bi im trebalo biti vrijeme tjeranja...
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Auuuu, šta si nestrpljiv!!! Ajmo polako,ova tema je vrlo dobro šta si je izdvojio. Kod tjeranja koza stvari se odvijaju ovako;obično jarac počne jako smrdit time dovodi koze u "vrime", kad koza dođe u vrime iza dosta oteče i može se pojavit iscjedak ali i ne mora,zatim koza bleje da to nije normalno,odnosno da ti je lakše ponaša se skroz obratno,ako je prije puno blejala sad ne bleje ali je puno nervozna,ako je normalna onda počne blejat i ne možeš je fermat, a u oba slučaja uvijek vrti repom i ne brini kad dođe u vrime niko je ne može zaustavit da sama ide pod jarca i primi ...... kad to primjetiš obavezno je ostavi sa jarcem priko noći.

Sad ču ovdje stavit usput još jedno zapažanje u ove tri godine kod istih koza, koza mi je prije nekih desetak dana smanjivala količinu mlika i sa normalnih tri litre dnevno došla je na litru i po,onda je jedno jutro došla u vrime,izvadija sam je vanka i pustija brava primila ga je u tri minuta,ostavija sam je sa njim do sutra ujutro,kad su izašli u pašu posli toga samo ga je nabivala rogima. Dva dana posli vratila je opet mliko na 3l i sad sam prilično siguran da je ostala skotna jer je ova treča godina da ih pratim.
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
Danas smo dvije kozice od kolege s foruma prevezli k meni na parenje. Nisu se tjerale i kolega ih je ostavio kod mene. Zna li netko kako dugo moraju biti u istom dvorištu (i štali) s mojim jarcem da bismo bili sigurni da je jedno tjeranje prošlo i da ih je jarac pario? Koliko traju ti ciklusi kod koza?
 

nino6110

Aktivni član
Tu od
19 Srp 2014
Poruka
1,499
a gle ovo o znakovima tjeranja ti je gabro super objasnil strpi se malo trebalo bi poceti moje su vecinom, gotove jos su ostale jarice i ako se koja bude preganjala kad jarac zaskoci kozu ona ga vise ne zanima niti on nju vec se jarac posvecuje drugoj (sta ce jadan )he he
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
@dado
Tvoja mala kozica se danas na paši uspješno parila s Rockyijem. Skočio je 3-4 puta. Na žalost, ja ni po čemu nisam vidio da se tjerala. Nešto je kao malo meketala, ali povremeno i ne baš bitno različito od drugih koza.
Dadine koze su s mojim jarcem od 23.9. Koliko traje taj ciklus između dva tjeranja, odnosno koliko dana mora proći da smo sigurni da su se obje barem jednom tjerale? Inače, u stadu su s jarcem stalno.
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
@dado
Tvoja mala kozica se danas na paši uspješno parila s Rockyijem. Skočio je 3-4 puta. Na žalost, ja ni po čemu nisam vidio da se tjerala. Nešto je kao malo meketala, ali povremeno i ne baš bitno različito od drugih koza.
Dadine koze su s mojim jarcem od 23.9. Koliko traje taj ciklus između dva tjeranja, odnosno koliko dana mora proći da smo sigurni da su se obje barem jednom tjerale? Inače, u stadu su s jarcem stalno.

neš vjerovat frende evo je danas na polju dere se ko šašava, rep ne spušta a kad joj stisnem odozgo rep leti lijevo - desno........ molio bih iskusnije da mi kažu dali traži jarca jer ju zaskočio prvi put prije 18 dana tj. danas je 18-ti dan?? pomoooooooć
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Odlicna i vrlo vazna tema!
Koze se vecinom tjeraju sezonski uz neke iznimke (ako nije bilo jarca i sl.). Zato je tema vazna jer ako se poremeti taj ciklus tada to ima posljedice. O tome bi zamolio i iskusnije da pisu..
Kolega @dado , odvedite kozu strucnjaku na pregled. Strucnjak = jarac :D
Ponekad su periodi tjeranja duzi od 24h...pa vrijedi pokusati..
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
nadam se da bum sutra došo do kolege @malog od palube pa da ju opet pustim na 2 dana............ grrrrrrrrrrrrrrr a jučer ih dovezli meni doma pesek joj mamicu ihihihihi
 

maliodpalube

Član
Tu od
30 Lis 2012
Poruka
134
@dado
Mislim da je samo uznemirena što više nije u stadu. Kod mene je bila 24 dana - bilo bi pravo čudo da nije bređa... Ali nije problem da opet dođe kod jarca. Jedino je problem prikolica i vrijeme. Moram pitati dečke kad im ne treba prikolica. Ako imaš ti neku mogućnost prijevoza u vlastitoj režiji, dođi kad god ti paše. Jedino je malo sranje što će ti onda ona stara ostati sama...
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
sad je ionak kasno izgleda jer danas već sramežljivo pokazuje znakove al imo sam drugu ideju- sad točno pratiti pa pasatom ju dovest taj dan kad opet počne tako i onda ju odma i odvest? zvao sam te jutros ali........ 0 bodova pa čemo se čut sad imam cca 17 dana fore opet- datum nemrem fulat jer mi jučer kčer imala rođ. :) možda stignem i koji kotao ispeć u međuvremenu :icon_jook: a pošto ja ne pijem ni pod razno :(party): čujemo se frende .......... a stara bu uživala taj dan u miru i tišini ...... kao da nisu mama i kčer hihihihih
 

gabro

Član
Tu od
4 Kol 2013
Poruka
860
Veži joj noge stavi u gepek od auta i odmah vozi,nemora još bit kasno!
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
to sam i mislio al evo smirila se i ne maše repom kad ju stisnem :frown: morat ću pričekat iduću rundu i to napravit. taman da bude oko mjesec dana razlike u jarenju
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
366
Ovo iskustvo potvrduje ono sto sam pisao na glavnoj temi. Cesto sam procitao u oglasima ili vidio u praksi da ozbiljni ljudi drze uz 3 koze jarca. Ostali , nazalost, prolaze ovakvu praksu.(ne smatram to pogresnim,vec neminovnim)
Kod tjeranja koza...ako se preskoce termini prije zime..kolika je vjerojatnost mrkanja zimi ili u proljece rano? Iskustva?
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
ja ne mislim toliko čekati jer će ona opet za 15ak dana tražiti a onda ide kod kolege sa foruma i njegovog rokya hehehhehehe
 

ddado31

Član
Tu od
15 Srp 2013
Poruka
71
evo opet mene sa naravno veeeeelikim upitnikom? neki dan koza mekeće... ja stisnem rep on leti lijevo desno sad . šuti al rep leti kad stisnem? mlijeko unazad 10-ak dana palo sa 3 na 1,5 litru????? jel moguće da se tjera??? BUDUČI DA SE OJARILA 02.03. DAKLE PRIJE NEKIH3,5 MJESECA???????????:(sweat): MOLIO BIH AKO TKO ZNA DA ULETI SA NEKIM SAVJETOM? OVA DRUGA JE HM HM HM NORMALNA A OJARILA SE DAN KASNIJE. M može li se koza ojarit dva puta u godini??????????????????
 

Najnoviji postovi

Na vrh