• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tlak u gumama

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Nedugo sam usao u mali konflikt sa djelatnikom vulkanizerske radione gdje sam kupil gume.
"Majstor " mi je nadrukal zadnje gume na 1,9 bara....:(devil):
Naravno, kad sam mu pokusal objasniti da se te gume pumpaju na 0,8 - 1,0 bar i da tak pise u Tehnickim uputama, on me je uvjeraval kak je i 1,9 premalo, jer na gumi pise da se druga do cak 3 i nesto kusur bara ....
U nemoci da mu objasnim kak je to mximum pumpanja, a ne da tak mora biti .... presel sam doma i spustil visak zraka van tak da sam sada na 1,0 bara i guma, tj. ripna naljeze na asfalt citavom duzinom !
Pitanje - da li se gume pumpaju po Uputama za doticni traktor, ili one moraju " nekak izgledati " kad dodiruju povrsinu ??!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Gume se uglavnom pumpaju ovisno o poslu koji radiš.
Naravno da različite dimenzije imaju različite tlakove.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Gle guma ima svoj max do koje se moze napumpati,al to ne znaci da je dobro za sve poslove,tak i kod auta kad je prazan pumpas na recimo 2.0 bara a kad ga opteretis pumpas na 2.3bara.
U prirucniku od imt pise optimalan tlak za 5.50/16 na 1.8 bara a 11.2/28 na 1.0 bara.
Tak da bi se tlak trebal regulirat prema opterecenju na gume.
A za voznju sa praznim traktorom si sam odredis na kolko ce ti biti ok da ne skace a da nije preprazna da se ubrzano trosi.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Decki .... toga se i drzim !
11,2 - 28, po Uputama za odrzavanje Ursusa c-335, pumpaju se od 0,8 bara kod oranja pa do 1,0 u transportu !
Ali to je po knjizi, zato pitam, jel se toga drzati, ili po nahodjenju !?
Evo slika gume odozgo ( vidi se da su ripne zaobljene ) i kad priljeze na povrsinu ( ripne su skoro pa ravne )
 

Prilozi

  • 2014-09-09 14.13.37.jpg
    2014-09-09 14.13.37.jpg
    55.1 KB · Pregleda: 483
  • 2014-09-09 14.12.21.jpg
    2014-09-09 14.12.21.jpg
    62.2 KB · Pregleda: 453

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nemojte biti tak naivni pa pumpati gume na tlak tako da stoje na sredini ripne tj. gume .
Gume ne mogu biti prepoumpane ali itekek mogu biti preprazne ( mislim na oštečenje)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Na starim Zetorima piše prednje 2,5 atm zadnje 1,5 atm i tak su Barumke izdržale 30 i koju godinu nisu ispucale ali rifne su nestale .:icon_super:
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Starac je dva put vuru okrenul i krenul sa satima od nule nema takvih više ni strojeva ni guma .:icon_thumright:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Gume 11ke na vladimircu duvam na srednju vrijednost 1,5 bar , zavisno od posla znam ih duvati i na 2 bara ako imam puno transporta sa većim teretima
Guma ako je slabo naduvana cijela ''žvaće'' i nepotrebno se grije
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Decki .... toga se i drzim !
11,2 - 28, po Uputama za odrzavanje Ursusa c-335, pumpaju se od 0,8 bara kod oranja pa do 1,0 u transportu !
Ali to je po knjizi, zato pitam, jel se toga drzati, ili po nahodjenju !?
Evo slika gume odozgo ( vidi se da su ripne zaobljene ) i kad priljeze na povrsinu ( ripne su skoro pa ravne )

koja je na drugo slici guma, lijeva ili desna
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Na prvoj je desna, kak sjedis na traktoru, a na drugoj lijeva. To sam zbog sunca tak slikal !
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Strelica bi uvjek trebala označavati smjer vrtnje gume
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
A kad ide rikverc?

Onda treba skalprom rucno sto dublje urezati strelicu koja ce pokazivati u suprotnu stranu da bi sve bilo po pravilima,,,

:icon_scratch:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Mi ne pumpamo nikad ispod 1,2 bar zadnje. Kak su dijagonalne, ne vole se previše savijati, pa im premali tlak škodi.
Druga stvar su radijalne. Njih možeš pumpati i manje, jer se uvijek "podvijaju" kak god da ih napumpaš.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Strelica, naravno, gleda u smjeru vrtnje gume.
Po cemu znam koje gume su radijalne, a koje dijagonalne ?
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako nista ne pise onda su dijagonalne,a na svakoj radialnoj pise radial.
 
Na vrh