• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tomek TV-420; prednja vuča, pomoć!!!

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Evo kako u naslovu piše (a budući da bas nisam na "ti" sa traktorima) imam jedan problem sa TV-420.
Radi se o traktoru kojeg koristi moj stari (obrađuje cca. 1 ha za vlastite potrebe) i čini mi se da mu ne radi prednja vuča. Naime, i kod malo dubljeg oranja traktor zastane u polju, i počinje proklizavati stražnjim kotačima, dok prednji "ne mrdaju". I tako oranje postaje problem (slično se javlja i kod vuče prikolice na malo vlažnijem terenu).

E sada, s druge strane, susjed ima sličan traktor (Pasquali, cca. 20-tak KS) i taj traktor čini čuda. Ore bez problema na 30-35 cm jednobraznim plugom (nikad još nisam vidio da mu kotači proklizavaju), vuče prikolicu punu drva, "sve u šestnaest" (3 m3 gdje god) i još je ulio betona u prednje i zadnje felge, da mu traktor bude teži (ostvari bolju trakciju).

E sad po meni, kada usporedim ova dva traktora, na ovom mom definitivno prednja vuča ne radi (zakopa se kad ore već na 15 cm).
Da li postoji neka ručica za uključivanje prednjeg pogona?
Da li je stari nešto polomio pa sada ne radi prednja vuča?
Ima li pomoći?
Hoće li taj traktor više orati kako treba (pa nemože zapnuti na 15 cm dubine ??!?!?!)?

p.s. Gume su nove, tako da to nema veze sa proklizavanjem.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
moze biti par stavri
mozda se polomili zubovi na spojnickom vratilu,mozda na planetarnom zubvaniku otisli zubi sto je manje moguce,mozda se jedna poluosovina polomila,
bilo kako bilo rasklapanje ti negine
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
moze biti par stavri
mozda se polomili zubovi na spojnickom vratilu,mozda na planetarnom zubvaniku otisli zubi sto je manje moguce,mozda se jedna poluosovina polomila,
bilo kako bilo rasklapanje ti negine
Znači, u potragu za dobrim servisom.
Nadam se da me neće koštat više nego što traktor vrijedi, hm.......
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
za početak digni prednje kotače u zrak, uključi šperu i
probaj ih okretati, javi reakcije, pa ćemo ići dalje sa traženjem kvara...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam nekad davno imal sličan slučaj na autu. Došel doma pred garažu normalno, otvoril garažu, a auto ni makac. Podrobili se sateliti u diferencijalu.
Probaj kak ti je savjetoval zbalija.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
kak misliš ništa, što si ustanovim, gdje je problem....?

Evo, danas riješeno. Piece od cake!
Trebalo je uključiti prednji pogon; prva ručica naprijed sa lijeve strane u zadnji položaj (TV 420). Stari je jednom davno to pomaknuo; a uputstvo su žohari odvano prožvakali... i to je to. 15 godina radio samo sa zadnjim pogonom; a sada čupa kao lud !!!
A da sada vidiš susjeda; danas orao na 35 cm !!!!!

Tko zna zna; a tko ne, pita. Tako to ide u životu.

p.s. Ma moram mjenjati i sajlu od kvačila, jer je bila prekrataka pa je kod motanja u desno "uključivala" kvačilo i traktor je "trzao".
p.s.s. BIo sam kod pravog mehaničara i čovijek sve lijepo objasnio.
p.s.s.s Sada sam i ja "faca"; sada i moj tomek dere !!!
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Brate, sta si ti uradio:prayer:
Na TV 420 se ne iskljucuje niti prednji niti zadnji pogon, znaci vuku svi kotaci istovremeno.
Ta rucica sta si ukljucio je blokada diferencijala:scratch
Jel sada tezok TV na volanu?
Ili pak imas neki prototip TV?
Molimte pojasni ili daj slika TVa?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Brate, sta si ti uradio:prayer:
Na TV 420 se ne iskljucuje niti prednji niti zadnji pogon, znaci vuku svi kotaci istovremeno.
Ta rucica sta si ukljucio je blokada diferencijala:scratch
Jel sada tezok TV na volanu?
Ili pak imas neki prototip TV?
Molimte pojasni ili daj slika TVa?


Danot slažem se sa tobom.
Ili je neki prototip TV za kojega još nitko od nas ne zna,
u što vjerujem 110 % da nije, te se slažem sa tobom da je uključio blokadu diferencijala i da tek sad bude rošada u getribe
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Na trenutak sam se izraduvao da postoi TV kome se iskljucuje prednji pogon (osven PE-18 ):cry:
Bice sada veselo sa diferencijala:blackeye
Meni jos buni to sta prednji pogon nije radio, a traktor orao na 15tak cm?
Pa TV kada ne radi jedan pogon ne moze da sam sebi dvizi po brazda, a kamoli jos i da ora, znam to po stari PE-18, kada bi riknao jedan diferencijal u oranje, muke sam mucio da izadzem iz brazda samo sa jedan pogon.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
e momak ..neće ić tako jednostavno ...

sto da ne, vuce samo prednji desni, vrlo jednostavno :madmana:

......tek sad bude rošada u getribe

sto se imalo podrobiti podrobio je, mozda povremeno zaglavi diferencijal, ali nista zato....piece od cake
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Brate, sta si ti uradio:prayer:
Na TV 420 se ne iskljucuje niti prednji niti zadnji pogon, znaci vuku svi kotaci istovremeno.
Ta rucica sta si ukljucio je blokada diferencijala:scratch
Jel sada tezok TV na volanu?
Ili pak imas neki prototip TV?
Molimte pojasni ili daj slika TVa?

Sad znači opet nije dobro.
Evo sada kako stari ore; krene u brazdu, spusti plug, blokira diferencijal i krene naprijed; na kraju stane, ručica diferencijala naprijed, digne plug i okret u drugu brazu, i ispočetka.
I danas je to oranje izgledalo na nešto; ništa nije škrcalo, droblio i sl. (dobro kod nas je i zemlja dobra, bez kamena i stijena..).
I "mehaničar" (sada u navodnicima) rekao da to uključuje samo kod oranja, kao za transport je dosta i zadnja vuča (kako je prije radio).
I spomenuo je da kod "ukuljučivanja prednje vuče" volan postaje težak (možda je ipak znao da je to blokada diferencijala, hm).

Eh, kad mi prekipi; otiću ću kupiti novi (da, da novi) traktor, i onda raditi na miru (i sačuvat uputstvo; možda će nekom kasnije trebat).

Sto muka ova poljoprivreda.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Opet nije dobro;)
Tebi se najverovatno, ma 100% polomjeni trkaci, rastavi diferencijala, nije neki veliki kvar, promeni ih.
I neces primetiti ovako tesko na volana.
Hmm, novi traktor:mrgreen:
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Opet nije dobro;)
Tebi se najverovatno, ma 100% polomjeni trkaci, rastavi diferencijala, nije neki veliki kvar, promeni ih.
I neces primetiti ovako tesko na volana.
Hmm, novi traktor:mrgreen:

Da, da jedan novi bi dobro došao.
Lani sam se raspitivao za Tafe 42 DI (s kabinom) i cijena je bila 11.750,00 EUR. Eh, koliko bi zemlje morao obrađivati da to mogu otplatiti.
A kupit stari; neće ići, samo još 100 novih problema......
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Opet nije dobro;)
Tebi se najverovatno, ma 100% polomjeni trkaci, rastavi diferencijala, nije neki veliki kvar, promeni ih.

Ima neka slika rastavljenog diferencijala; nisam bas na ti sa tom mehanizacijom?
 
Na vrh