• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tomo Vinkovic problemi vezani za mehaniku (getribu i sl.)...

B

borisis

Guest
večer ljudi
eto i ja imam tometa 821
danas primijetio, da zadnja vuča ne radi..blagi uspon, a on neće da potegne
niš ne lupa, ne okreće se ni kardan dok prednji kotači vuku
di je kvaka?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: vinković zadnja vuča

borisis kaže:
večer ljudi
eto i ja imam tometa 821
danas primijetio, da zadnja vuča ne radi..blagi uspon, a on neće da potegne
niš ne lupa, ne okreće se ni kardan dok prednji kotači vuku
di je kvaka?

Prije svega borisis dobro došao na forum!

Ova ti tema ide pod mehanička radionica!

Konačno da odgovorim na postavljeno pitanje, problem bi mogao biti sljedeći:
1. da je pukla spojnica u prvom dijelu sredine,
2. izlizali se zubi na pogonskoj osovini u getribi (osovina na kojoj je konusni zupčani prednjeg diferncijala),


Stavi koju sliku svoj TV pod temu ostali traktori/tomo vinković
 
B

borisis

Guest
Re: vinković zadnja vuča

ok, probam pogledat..
eh, sad večeras se logirao na to, niti neznam kako to još radi
dakle i za jedno i za drugo, potrebno je rastavit traktor na pola?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: vinković zadnja vuča

borisis kaže:
ok, probam pogledat..
eh, sad večeras se logirao na to, niti neznam kako to još radi
dakle i za jedno i za drugo, potrebno je rastavit traktor na pola?

Da ako se kardan ne okreće treba traktor staviti na pola, pa ćeš vidjeti gdje je problem dali je u spojnici, zubima na osovini ili možda nešto treće

Neispravan link obrisan!

Znači moraš skinuti ova dvije matice sa obje strane i odvojiti traktor na dva dijela, te kad rastaviš vidiš ovo:

Neispravan link obrisan!

Te provjeriš ovu gore spojnicu sa puno malih zuba, i spojnicu na sredini!

Bobo ajde premjesti ovu temu u mehanička radionica, da ne skrećemu previše sa teme!
 
B

borisis

Guest
Re: tomo vinković zadnja vuča

ok, to probam, uslikam, pa ćemo vidit što dalje
za sad zahvaljujem
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: tomo vinković zadnja vuča

Nema na čemu.
Samo pitaj ako kako možemo pomoći tu smo!
Par glava više zna nego jedna!
 
B

borisis

Guest
Re: tomo vinković zadnja vuča

točno
laku noć pa izvjestim o rezultatu operacije
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: tomo vinković zadnja vuča

borisis dobrodošao na forum!!!!!

tebi se gornji kardan ne okreće?????

vjerojatno ti je u tome kvar di ti je zbalija rekao,dobro provjeri pa javi!!!!!



ako ti nije problem stavi koju slike svoga tome u temu "TOMO VINKOVIĆ"!!!!! ;)
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: tomo vinković zadnja vuča

Ako nije greška tu gde ti Zbalija kaže, moglo bi bit i u zadnjem diferencialu, konusni zupčanik.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: tomo vinković zadnja vuča

firemanpeter kaže:
Ako nije greška tu gde ti Zbalija kaže, moglo bi bit i u zadnjem diferencialu, konusni zupčanik.

Upravo tako, ili u polu osovini ili u redaktoru na polu osovini (sad nisam siguran) dali tvoj TV ima jer dio serije 800 ima redaktore, a dio serije ima direktne polu osovine kotač-diferencijal.

P.S.

Firemanperte ja sam citirao tvoj odgovor dok je još bio postavljen.

Sad nemogu više obrisati post, pa sam ga prepravio i dodao odgovor prema tvojem gore odgovoru.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: tomo vinković zadnja vuča

Jebote hocete vi jedan drugomu u usta uskociti ,ljepo covijek piše da se kardan ne okrece ... nadam se da misli na kradan ispod guzice
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: tomo vinković zadnja vuča

možda mu se ne okreće donji,nije rekao koji!!!!!! :evil: :evil: :evil:
 

firemanpeter

Dobro znana faca
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,887
Re: tomo vinković zadnja vuča

Zbalija
Nema problema za nas dva ako dodemo u nesporazum :D jer imamo dobre živce a se ne uzbuđujemo zbog toga. :lol: :mrgreen:
Tomo
Možda je bio Pukniti tamo pa zna koji :lol:
Puknuti
Loši su ti živci, mnogo broj puta
Borisis
Ako su oba dva kardana stala, onda napravi kak ti Zbalija savetuje. Prvo provjeri spojnicu pa onda dalje...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: tomo vinković zadnja vuča

firemanpeter kaže:
Zbalija
Nema problema za nas dva ako dodemo u nesporazum :D jer imamo dobre živce a se ne uzbuđujemo zbog toga. :lol: :mrgreen:


Potpisujem u cijelosti!

Glavo da se mi razumijemo, a drugi neka otkriju što su dva pjesnika htjela poručiti porukama :lol: :lol: :lol: :!: !

Možda je bio pa zna :lol: :lol:
 
B

borisis

Guest
Re: tomo vinković zadnja vuča

dobro večer
kvar otklonjen, veliko hvala Zbaliji, jer od njegovih savjeta krenuo i sad vinković opet veselo trčkara po vinogradu.
što je bilo..
kad smo odvrnuli vijke i traktor odvojili, vidili da čahura koja je sa štiftom spojena za vratilo ne postoji,
jednostavno otpala, a štifta nema te se vratilo dalo unazad, sa svim kardanom u sredini i nestalo čvrstog spoja...
otpojili vratilo od kardana, izbili ga van, jer inače se ne može novi štift postavit, a kad smo sve to radili, zamijenili i ležajeve...6006 2RS...2 kom...100 kn oba, nije neki trošak...sve vratili na mijesto i mašina opet ide...
samo mislim, onako tehnički da i nije neko rješenje taj spoj prednjeg i zadnjeg dijela...ali riješilo se...
slikano, samo se treba nać malo vremena d se to prebaci i dobijete tjek operacije..
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: tomo vinković zadnja vuča

borisis kaže:
dobro večer
kvar otklonjen, veliko hvala Zbaliji, jer od njegovih savjeta krenuo i sad vinković opet veselo trčkara po vinogradu.
što je bilo..
kad smo odvrnuli vijke i traktor odvojili, vidili da čahura koja je sa štiftom spojena za vratilo ne postoji,
jednostavno otpala, a štifta nema te se vratilo dalo unazad, sa svim kardanom u sredini i nestalo čvrstog spoja...
otpojili vratilo od kardana, izbili ga van, jer inače se ne može novi štift postavit, a kad smo sve to radili, zamijenili i ležajeve...6006 2RS...2 kom...100 kn oba, nije neki trošak...sve vratili na mijesto i mašina opet ide...
samo mislim, onako tehnički da i nije neko rješenje taj spoj prednjeg i zadnjeg dijela...ali riješilo se...
slikano, samo se treba nać malo vremena d se to prebaci i dobijete tjek operacije..

Večer!

Nema na čemu, drago mije da sam uspio pomuči savjetom.

Koliko ja znam ta čahura kako kažeš (ženski dio spojnice) kardana je kod mojeg TV osiguran zatikom od radijalnog pomaka!

Zašto se ne može staviti novi štivt (pretpostavljam da misliš na zatik)?
Pohvaljujem što su zamijenjeni ležajevi odmah na toj osovini.
 
B

borisis

Guest
Re: tomo vinković zadnja vuča

pa ja nisam našao načina promijenit zatik kko si rekao,,,ustvari to je neka rascjepka..bez da se osovina ne vadi van
ali to rješenje mislim da je strojarski jako loše riješeno...ok, jeftino je sigurno...ali...taj ali je stvarno veliki faktor
strojar sam i ja po struci, pa tako razmišljam...takav spoj sam prvi put vidio između dva ležaja...ipak nije to igračka...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: tomo vinković zadnja vuča

borisis kaže:
pa ja nisam našao načina promijenit zatik kko si rekao,,,ustvari to je neka rascjepka..bez da se osovina ne vadi van
ali to rješenje mislim da je strojarski jako loše riješeno...ok, jeftino je sigurno...ali...taj ali je stvarno veliki faktor
strojar sam i ja po struci, pa tako razmišljam...takav spoj sam prvi put vidio između dva ležaja...ipak nije to igračka...

Nije tako komplicirano, dosta je jednostavno samo ima posla oko toga.

1. treba skinuti prednji dio sredine sa traktora (one četiri matice koje sam označio)
2. izbiti zatike sa kardana pogona i kardana za priključno vratilo
3. skinuti matice sa čepova (bocljina) sredine, izvaditi čepove
4. razdvojiti sredinu na dva dijela
5. isprešati osovinu pogona van
6. staviti spojnicu i osigurati ju zatikom
7. vratiti spojnicu sa osovinom na njezino mjesto
8 izvršiti radnje nabrojane od 1 pa do 4 suprotnim redoslijedom.

Zatik je inaćen ime za strojni element koji je u obliku cijevi koja je prerezana po svojoj dužini, stavio sam već negdje sliku na forumu, mislim da je pod temi Tomo Vinković, ne mog se sjetiti stranice i nači ju, ako je potrebno stavim sliku ponovno.
 
B

Bobo

Guest
Re: tomo vinković zadnja vuča

Zatik je "sluzbeni naziv" kako ja to volim reci, ali kod nas da odes traziti zatik, mislim da bi te trgovci jako cudno gledali...

Kod nas se za zatik kaze procjepka, a rascjepkom se shvaca nesto sasvim drugo...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,289
Re: tomo vinković zadnja vuča

Bobo kaže:
Zatik je "sluzbeni naziv" kako ja to volim reci, ali kod nas da odes traziti zatik, mislim da bi te trgovci jako cudno gledali...

Upravo tako BOBO "zatik" je službeni naziv, tu kod nas se dosta koristi, za sad samo u jednoj trgovini nisu znali što tražim, najme kod njih se koristi naziv "utik", koliko sam primijetio po forumu se još koristi riječ "čivija".

Ja većinom koristim službene riječi za strojne elementi, ali lako objasni ako netko ne zna o čemu se radi.
 
Na vrh