• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tomo Vinkovic problemi vezani za mehaniku (getribu i sl.)...

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: tomo vinković zadnja vuča

Zatik je strojni element ..bla,bla,bla ..Mogu biti :cilindricni , konusni ,elasticni ,bla,bla,bla ...
 
T

TOMO VINKOVIĆ

Guest
Re: tomo vinković zadnja vuča

borisis fala Bogu da si to riješio i da nije bilo većih problema!!!!

stavi koju sliku traktora u temu "TOMO VINKOVIĆ" da vidimo tvoj stroj :!: ;)
 
S

spartan

Guest
tomo vinković 418 shema mjenjača?

posjedujem tv-418 iz 73 god...prilikom frezanja počelo je krčanje u mjenjaču,da bi zatim potpuno prijenos kardana prestao....rastavio sam ga i utvrdio da vilica u mjenjaču koja gura zupčanik tj. aktivira kardan je spala...da li je ona osigrana sa nekim seger osiguračeem ili?...pritom sam našao i jedan veči seger osigurač..može li mi netko reči koliko veliki seger osigurača ima u sklopu mjenjača...
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Re: tomo vinković 418 shema mjenjača?

spartan kaže:
posjedujem tv-418 iz 73 god...prilikom frezanja počelo je krčanje u mjenjaču,da bi zatim potpuno prijenos kardana prestao....rastavio sam ga i utvrdio da vilica u mjenjaču koja gura zupčanik tj. aktivira kardan je spala...da li je ona osigrana sa nekim seger osiguračeem ili?...pritom sam našao i jedan veči seger osigurač..može li mi netko reči koliko veliki seger osigurača ima u sklopu mjenjača...

Spartan ako sam dobro shvatio tebe zanima promjer uskočnog prsten ili ti "zege" prstena koji se nalazi na gonjenom zupčaniku kardana pomoću kojeg izlazi snaga iz mjenjača van?!
Taj zege prsten služi da osigura zupčanik da ne bi otišao previše van sa osovine kad isključiš kardan, nije u krajnom slučaju ni potreban jer ga ja nemam već godinama jer je utor na kojeg on nalazi oštećen.

Promjer tog prstena je 25 mm

Evo slike pa označi što te muči:


 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: tomo vinković 418 shema mjenjača?

Pozdrav svima, i pozdrav spartan!
Kolko sam ja video...ta viljuška što ubacuje zubčanik za pogon kardana...je presovana, i nema segera što bi je držao...
sem na vretenastoj osovini,,,kao graničnik za zubčanik! Bar je situacija kod mene na TV 818 bila takva!


Pozdrav Joe! :mrgreen:
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: tomo vinković 418 shema mjenjača?

spartan kaže:
posjedujem tv-418 iz 73 god......
pojasni ovo molim te......'73. ili '83. ?
 
S

spartan

Guest
Re: tomo vinković 418 shema mjenjača?

edosoko kaže:
spartan kaže:
posjedujem tv-418 iz 73 god......
pojasni ovo molim te......'73. ili '83. ?
svaka čast momci.....to je ta slika..uzrok kvara je što je otišao unutrašnji ležaj..pa osovina kardanska baca na sve strane i onda iskoči viljuška....to je ta slika svaka čast..da li vas mogu zamoliti za sliku sklopa zupčanika u kojem se nalazi i ključ za uključivanje brzina..nisam siguran da sam sastavio dobro ,,,,najmanji zupčanik me zanima kako stoji...da to je tv iz 73 god sa jednim kardanom..pozz iz vukovara
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: tomo vinković 418 shema mjenjača?

ovo su slike mjenjaca novijih serija.....zupcanike prve i druge mozes okrenuti bilo kako (ne postoji naopako).....trecu ne mozes okrenuti, vidio bi i sam da je nelogicno.... :| jos nisam cuo da se to nekome desilo
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: tomo vinković 418 shema mjenjača?

Pozdrav svima!
Evo par fotki zubčanika...





Pozdrav Joe! :mrgreen:
 
S

spartan

Guest
Re: tomo vinković 418 shema mjenjača?

edosoko kaže:
ovo su slike mjenjaca novijih serija.....zupcanike prve i druge mozes okrenuti bilo kako (ne postoji naopako).....trecu ne mozes okrenuti, vidio bi i sam da je nelogicno.... :| jos nisam cuo da se to nekome desilo
drugačoji je
 
S

spartan

Guest
Re: tomo vinković 418 shema mjenjača?

edosoko kaže:
ovo su slike mjenjaca novijih serija.....zupcanike prve i druge mozes okrenuti bilo kako (ne postoji naopako).....trecu ne mozes okrenuti, vidio bi i sam da je nelogicno.... :| jos nisam cuo da se to nekome desilo
sad sam vidio kad sam ležaj izbio...u pravu si
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: tomo vinković zadnja vuča

zbalija kaže:
Bobo kaže:
Zatik je "sluzbeni naziv" kako ja to volim reci, ali kod nas da odes traziti zatik, mislim da bi te trgovci jako cudno gledali...

Upravo tako BOBO "zatik" je službeni naziv, tu kod nas se dosta koristi, za sad samo u jednoj trgovini nisu znali što tražim, najme kod njih se koristi naziv "utik", koliko sam primijetio po forumu se još koristi riječ "čivija".

Ja većinom koristim službene riječi za strojne elementi, ali lako objasni ako netko ne zna o čemu se radi.

Oj Ilija, Illija, ispade ti čivija...
 
T

Tomica1

Guest
Tomo Vinkovic - Transmisija

Postovani korisnici traktora "Tomo Vinkovic"
Posedujem traktor "Tomo Vinkovic" 419, dakle poprilicno star, ali u odlicnom stanju.
Imam sledeci problem:
U hodu traktora dolazi do trzanja. Imam utisak da u menjacu nesto preskace.
Moglo bi mozda doci i do tezih ostecenja. Na pocetku se to pojavljivalo u visim
stupnjevima prenosa, a sada i u nizim.
Bilo kakvo iskustvo, predlog ili sugestija bili bi mi od pomoci.
Takodje bi od velike koristi bili eventualni nacrti, sa spiskom rezervnih
delova, iz cega bih mogao naslutiti o cemu se radi.
Napominjem jos jednom, radi se o transmisiji, motor je u redu.
Pozdrav svima.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Re: Tomo Vinkovic - Transmisija

Tomica1 kaže:
Postovani korisnici traktora "Tomo Vinkovic"
Posedujem traktor "Tomo Vinkovic" 419, dakle poprilicno star, ali u odlicnom stanju.
Imam sledeci problem:
U hodu traktora dolazi do trzanja. Imam utisak da u menjacu nesto preskace.
Moglo bi mozda doci i do tezih ostecenja. Na pocetku se to pojavljivalo u visim
stupnjevima prenosa, a sada i u nizim.
Bilo kakvo iskustvo, predlog ili sugestija bili bi mi od pomoci.
Takodje bi od velike koristi bili eventualni nacrti, sa spiskom rezervnih
delova, iz cega bih mogao naslutiti o cemu se radi.
Napominjem jos jednom, radi se o transmisiji, motor je u redu.
Pozdrav svima.


Tomica1 prije svega dobro došao na najbolji poljoprivredni forum!

A upravo takvih problema sam ja imao na svojem TV 730s prije nekih 9-10 godina.
Baš kako veliš najprije počine poskakivati u trećoj brzini,
pa ide na drugu i na kraju na prvu brzinu.
Radi se o sljedećem trebaš izmijeniti ključ brzina i osovinu ključa.

Sve o tom postupku imaš lijepo opisano i sa slikama objašnjeno što je stavio naš forumaš Joekiki,
dakle pročitaj ovdjeovu temu u cijelosti i sve će ti biti jasno.
Nažalost :oops: katalog dijelova za taj model nemam!
 
T

Tomica1

Guest
Re: Tomo Vinkovic - Transmisija

Postovani zbalija,
Puno hvala na dobrodoslici.
Izgleda da sam stvarno dosao na pravo mesto.
Prosto je neverovatno kako tvoj traktor izgleda nakon reparacije!
Pogledao sam i .../tomo-vinkovic-tema144/ no tamo nisam nasao bilo sta
detaljnije.
Kako servisera ne mogu naci, trbacu to verovatno sam uraditi!
Svojevremeno sam kupio ključ brzina i osovinu ključa. To je i jedini rezervni deo koji posedujem.
Svaki savet i pomoc u tom pravcu je dobrodosla.
Da li se uopce jos negde mogu naci rezervni delovi?

Moguce se ovoj temi pridruzi jos neko.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: Tomo Vinkovic - Transmisija

Tomica1 dobrodosao na forum, odakle nam dolazis pa nemas dijelova za kupiti
uzmi vremena pa pregledaj kompletnu temu.......pisali smo mnostvo savjeta bas u vezi popravke mjenjaca (otprilike od stranice 40 pa dalje, ima i slika)
ako imas mehanicarskog iskustva mozes to uz nasu pomoc sam rijesiti, konkretan kvar ces odrediti tek kad to sve rastavis jer postoji mnostvo faktora zbog kojih traktor "trza" i mislim da to neces rijesiti zamjenom samo kljuca i nosaca jer po tvojoj prici kvar je dosta uznapredovao
 
T

Tomica1

Guest
Re: Tomo Vinkovic - Transmisija

Ja se pomoci i nadam od clanova ovog foruma, jer problem moram resavati sam.
Prethodnom opisu dodajem jos i ovo:
Kod hladnog traktora desava mi se da moram nekoliko puta manipulirati rucicama mjenjaca i reduktora da bih ubacio u brzinu.
Prije nego sto se odlucim da pocnem rastavljati traktor dobro bi mi dosao savet o redosledu operacija i primenjenim licnim iskustvima kod ove demontaze.
Pozdrav
 

joekiki

Dobro znana faca
Tu od
21 Lis 2008
Poruka
1,318
Re: Tomo Vinkovic - Transmisija

Pozdrav Svima!..Pozdrav Tomica1 i dobro nam došao!
Pa da te nelažem...hmmm :scratch ,,,ako si pročitao temu "O Tomo Vinkovic, od 40 strane", i ništa ti nije jasno...onda traži majstora, koji će to da ti odradi!
Nemoj sam krenuti u opravku!
Koji ti je ključ?...
Koja je rupa na ključu što imaš?
Za tvoj, treba da je- fi 8mm rupa u ključu!
Mi bi ti pomogli...ali neznam kako???
Pozdrav Joe! :mrgreen:
 
T

Tomica1

Guest
Re: Tomo Vinkovic - Transmisija

Nisam rekao da mi nista nije jasno. Svakako mi mnogo pomazu iskustva izneta od 40
strane ove teme. Samo pokusavam da se sto bolje pripremim kada pocnem rastavljati
traktor.
Kao "sam svoj majstor" dosta toga sam vec uradio, pa mislim da i sa ovim mogu izaci na kraj.
Sto se tice iskusnog servisera, njega nazalost (ili na srecu?) nemogu naci.

Eto prvi podatak da na mom traktoru rupa u kljucu treba biti fi 8mm (a kod mene je upravo tako)
mi govori da imam pravi odgovarajuci deo.

Kad trazim iskustva drugih mislio sam i na to da li su koristili neke nesvakidasnje
alate koji bi mi mogli zatrebati, kao presa, dizalica, potpore... gde su nabavili rezervne delove...

A nacin na koji biste mi pomogli bio bi da u toku poravke, izlozim eventualni problem na koji
naidjem, postavim neku fotografiju i cujem vase misljenje.
Eto, ja to tako zamislih... neznam da li sam u pravu...
Pozdrav svima
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: Tomo Vinkovic - Transmisija

ako imas nosac kljuca i kljuc, koji odgovaraju jedan drugom....nije vazno koji je na tvom traktoru, jer ces ionako zamijeniti u paru
samo za zamjenu kljuca ti ne treba neki poseban alat.....jedino ako budes mijenjao jos nekih lezajeva i sl.
za rastavljanje mjenjaca ti je dovoljno da imas osnovni alat, set kljuceva i gedora (mogu ti napisati spisak sta ti tacno treba ako nemas alata, pa nabavi).....sitnice za izbijanje mozes napraviti i sam od armature.......eh bilo bi dobro da imas dizalicu na tockovima,
slika-Auto-dizalica-krokodil-228849x400.jpg
(mislim da se moze kupiti u svakoj prodavnici alata) i osim nje jos jednu koju ces staviti pod motor (mozes saviti i klocne ali je lakse stimati visinu prilikom montaze s dvije dizalice)
takodje mozes napraviti alat za semering, da ga ne poderes ili skines oprugu prilikom montaze, jednostavno savijes lim oko vretenastog, prije montaze ubacis lim u semering da bude siri od vretenastog (naravno fino obradi ivice lima da ne ostetis semering 30x50x10)

moj savjet ti je da poskidas plocice sa strana i uskocnike sa rucica, da se ne mucis kao nas joekiki :oops:

mislim da bi bilo dobro jos da se raspitas malo za nabavku dijelova......nemoj rastavljati ako nemas gdje kupiti dijelove

nisi nam rekao odakle nam se javljas
 
Na vrh