• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

tomos motokultivator umo6 gusenje,gubenje snagu pri opterecenje

komar

Član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
132
hvala! to sam ja više generalno postavio pitanje ne nužno kod UMOa. imam jedan moped, oldtimer T12 pa sam mislio staviti mu cilindar od UMO6 da mu na taj način povečam kubikažu da bude malo elastičniji, ima samo 3 brzine. brzina mi nije bitna...al otom, potom...

Kad je o ovaju moped u pitanju ja nebi stavljal LAMO cilindar što je u biti na UMO 6. Kako sam kažeš to je oldtimer pa njega treba držati o oriđiđi stanju !

Neznam kakav ti je sad cilindar na njemu (da li je od aluminija ili od gusa). Kad ti je od aluminija, tu nemaš šta napraviti. A ako ti je od gusa onda ti njega možeš razbušiti na dimenziju npr 39.0, staviti u njega ELKO klip i vidjet češ razliku u snagi. Imam ti ja doma svježe brušen cilindar na 38.5 (još nije bio u pogonu, ljepo je konzerviran i čeka). A 42.0 na ovom motoru ti da preveliku snagu i na običnom klipu pa lomi blajštangu (o tome ti ja imam izkustva iz mladosti, kad smo svaki dan u slobodno vrijeme šarafili). Pogotovo na OLDTIMERU. Jedino ako imaš višak djelova za njega.

A kod tvoje prerade naljetet češ na puno prepravki. A i neoriginalan izgled če ti puno snižiti cjenu ako ga budeš ikad prodavao kao oldtimera.... Malo smo skrenuli ....
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
ja mislim čak da je UMO izveden iz toga pra puhovog motora od 50ccm, nažalost nemam trenutno UMOa da izmjerim vanjske mjere, al čini mi se da pašu pod kapu bez preinaka(velim nisam siguran). rupe pašu. meni treba samo malo više momenta na srednjim i nižim okretajima za oldtimer susrete, što se mene tiće nemora ići brže od 50. naravno generalka ne gine kompletnom motoru jer imam jedan motor koji stoji 40tak godina koji je zacvikao pa se bojim što će biti od cilindra.
p.s. moderatori ako žele neka prebace u temu Tomosi..
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
bolje se ne igrat sa klipovima od 4-takta. puno je tu problema od mase klipa, vrste i položaj karika, promjer i oblik bolcne itd. Zar kod vas nema za kupiti METEORa ili srpskog MOTINSAa

klipovi.jpg
 
Posljednje uređivanje:

stefanmkd

Član
Tu od
8 Ruj 2010
Poruka
417
bolje se ne igrat sa klipovima od 4-takta. puno je tu problema od mase klipa, vrste i položaj karika, promjer i oblik bolcne itd. Zar kod vas nema za kupiti METEORa ili srpskog MOTINSAa

klipovi.jpg
Ima meteor ali preskup je
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
ja imam meteor klip na tomosu i to je drugačiji klip od drugih
kraći je
38,5mm je
imam ga na apn-u cilindar je od t15 tomosa kosi usis
glava od bt-a skroz je spuštena i ide na 15000 obrtaja
i sad sam mu stavil cilindar od umo 6 gore
treba proširiti tam gdje sjeda cilindar je ne stane nutra u kučište radilice
klip 42,5 je gore nije bog zna kaj ali za gluposti bude dobar inače ošo iz teme ja
e da elko klipove ima u tomos auotusluzi
napišite tomos autousluga na google i otvorit če vam se stranica
ima raznih djelova za tomose
i dosta su povoljni
tamo sam si ja kupio meteor klipa i prezadovoljan sam
apn se dokotrlja do 100km/h s tim da ima petu brzinu i prijenos 13/27
i radilica je od bt-a
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
ja imam meteor klip na tomosu i to je drugačiji klip od drugih
kraći je
38,5mm je
imam ga na apn-u cilindar je od t15 tomosa kosi usis
glava od bt-a skroz je spuštena i ide na 15000 obrtaja
i sad sam mu stavil cilindar od umo 6 gore
treba proširiti tam gdje sjeda cilindar je ne stane nutra u kučište radilice
klip 42,5 je gore nije bog zna kaj ali za gluposti bude dobar inače ošo iz teme ja
e da elko klipove ima u tomos auotusluzi
napišite tomos autousluga na google i otvorit če vam se stranica
ima raznih djelova za tomose
i dosta su povoljni
tamo sam si ja kupio meteor klipa i prezadovoljan sam
apn se dokotrlja do 100km/h s tim da ima petu brzinu i prijenos 13/27
i radilica je od bt-a
Na koliko veliš da se vrti?
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
15 hiljada
kosi usis
kanali su prošireni
ispušni za 1mm
usisni isto za 1mm
ususni je spušteni za 1mm
i ispušni podignut za 1mm
karburator bing 19
i kanali su ispolirani
i prelivni kanali su šireni
klip kraćeni odozgora
sa onom zaobljenom turpijom
auspuh mf power3
paljenje je baterijsko
prek akumulatora
znači samo ostavljeno srce magneta da platine otvara
 
B

BAGERISTA

Guest
15 hiljada
kosi usis
kanali su prošireni
ispušni za 1mm
usisni isto za 1mm
ususni je spušteni za 1mm
i ispušni podignut za 1mm
karburator bing 19
i kanali su ispolirani
i prelivni kanali su šireni
klip kraćeni odozgora
sa onom zaobljenom turpijom
auspuh mf power3
paljenje je baterijsko
prek akumulatora
znači samo ostavljeno srce magneta da platine otvara



Malo je sve to,,,,,,,,,,,,ali ......da bi okrenuja te đire,,,otvorija bi see,,,,.
Nači i ti pikiraš ganjažu s F1.:rolfer::rolfer:
 
Posljednje uređivanje:

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
[/URL]
kaj mu je ova L karika , koja korist od nje?

pošto si vidio kako izgleda, njena karakteristika je da sile kod eksplozije smjese dodatno pritišću karike uz stublinu i ajmo reč, bolje "dihta" kompresija, a elko ga svi zovu jer je to bila austrijska tvornica koja je radila za pucha, koji je ujedno pradeda tomosu.
vam je ovo poznato...
http://www.oberhofen.at/hobby.htm
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
[/URL]

pošto si vidio kako izgleda, njena karakteristika je da sile kod eksplozije smjese dodatno pritišću karike uz stublinu i ajmo reč, bolje "dihta" kompresija, a elko ga svi zovu jer je to bila austrijska tvornica koja je radila za pucha, koji je ujedno pradeda tomosu.
vam je ovo poznato...
http://www.oberhofen.at/hobby.htm
Ma da , iskopao sam u međuvremenu , brijao sam da ta karika ide na običan klip :shock:.
Link je OK:prayer:, samo da ja tu mač jang;)
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
L karika dodatno povećava kompresiju i jačinu motora i motor će prije primit gas i ići će na veče obrtaje
 

Najnoviji postovi

Na vrh