• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Toplinske pumpe

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
vidim da nema teme o tome pa da malo procitate o tome. koriste se za grijanje i hlađenje stambenog prostora na prirodne izvore. u pocetku je malo skuplja investicija al kak citam po drugim forumima, investicija se isplati jer nemate vise racune za plin i grijanje.moze crpiti energiju iz zemlje,podzemne vode i zraka. najbolje rjesenje je dobivanje energije iz podzemnih voda ako je moguce.u okolici varaždina znam da su ugradili te crpke u lidlu u varaždinu,vlasnik kos trasporta u svojoj kuci je napravil i vlasnik mljekare bohnec iz ludbrega.poceli su se ti sustavi sve više postavljati pa sam mislio da se i na tom forumu malo cuje o tome.ako tema nije dobro postavljena ili nije za ovaj forum molim admine da ju obrišu.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=Gn7q7GXe7U8&feature=related[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
zahebi tu spiku, s time ti nebu toplo osim ako si neki hippy il nešt slično + svejedno moraš trošit struju...

Trenutno najisplativija investicija je investicija u dobru termoizolaciju kuće = 10 i više cm stiropora i u neku poštenu kotlovnicu odnosno peć na drva / pirolizu / biomasu.
Drva su da ih i kupuješ daleko najjeftinija sirovija za grijanje...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
tema ti je super,

ja sam pri gradnji kuće o tome razmišljao ali toplinske pumpe su preskupe i isplate se tek nakon 25 godina korištenja.jest da je to prava stvar i da nema više drva,gasa,lož ulja itd... ali skupo je...

ima jedno riješenje koje je čovjek u Bihaću napravio i grije se na potok koji mu teče pored kuće.još nisam stigao do njega da vidim kako je riješio sve to jer meni teče Una pored kuće.On je to napravio na principu toplinske pumpe ali puno jeftinije,inače je velemajstor što se tiče klima tehnike.

Čim šta saznam po ovoj temi javiću svima,čak i bunar u dvorištu može grijati kuću..itd...
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
zahebi tu spiku, s time ti nebu toplo osim ako si neki hippy il nešt slično + svejedno moraš trošit struju...

Trenutno najisplativija investicija je investicija u dobru termoizolaciju kuće = 10 i više cm stiropora i u neku poštenu kotlovnicu odnosno peć na drva / pirolizu / biomasu.
Drva su da ih i kupuješ daleko najjeftinija sirovija za grijanje...

nebih se složio sa tobom.

princip toplinske pumpe je 1 dio uloženog dobiješ tri puta više energije nazad.pa ti vidi šta se više isplati
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
struju koristis samo za pumpe koje cirkuliraju vodu.radi na principu frizidera. u okolic varaždina je najisplativije na vodu jer je razina podzemne vode jako niska,tj na nekih 4-5m se vec more naci u varaždinu a u oklici vž na 7-12m.istina je da imas malo veci racun za struju nego prije ali to kaj ulozis struje, 3-4 puta vise energje dobiš topline.npr uloziš 1kWh struje a dobiš negde 4 kWh topline ja doma ima kombinirano grijanje na drva i plin. na drva mi je puno jeftinije al posto planiram za 3-4 godine graditi kucu onda mi je i ta solucija otvorena. profesor na faksu ima firmu za georadove (istražne bušotine,zdenci za pitku vodu...) i veli da sve više ima posla za bušenje jer dosta ljudi pocinje prelaziti na to.u sloveniji i austriji država daje poticaj za takvu ogradnju od 20 do cak 50 % iznosa jer su to obnovljivi izvori energije pa je samim time jos isplativije
 

strojnik

Član
Tu od
1 Lis 2010
Poruka
174
se je to ljepo i krasno ali to pun k...c cijevi nedo bog da koja pukne a i skupo je ili da ti npr. za 10g od pumpa a sta ces onda a jos ti se prva nije isplatila ja bi rade stavio solarne ploce i mir isto skupa investricija ali brze isplatljivija
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
bio nedavno na seminaru o pasivnim i niskoenergetskim kućama, toplinskim pumpama itd.... Građevina mi je struka a uz to usko vezan sam za grijanje hlađenje stambenih prostora....

Lik koji je držao predavanje predavao je o svojoj (cca 200m2) niskoenergetskoj kući grijanoj /hlađenoj upravo toplinskim pumpama. Prosječni mjesečni račun za struju mu je 350 - 400kn.
Moj mjesečni račun za struju je 130-150kn a imam kuću s 400m2 uređenog stambenog prostora koja nikad nije prazna + dvorišnu zgradu.
O čemu dalje ćemo razgovarat? računica je savršeno kristalno jasna.

Činjenica je da koliko god duboko bušio uvijek češ morat dogrijavat zimi i kroistit dodatnu struju za grijanje i hlađenje...


Koliko god se trudili ja ću i dalje tvrdit da ćeš se jeftinije i bolje grijat se na drva s poštenom peći ( piroliza i sl), grijat vodu kolektorima, hladit se nekom klasičnom klimom nego toplinskim pumpama...


Druga stvar je da te država subvencionira i to u postotku većem od 50% ili da te tih 20 000 i više eur žulja u đepu i nemaš pametnijeg načina uložit ih...
 
K

kemicar

Guest
Tehnologija se ne isplati!!! U navedenim zemljama država sufinancira gradnju zato se isplati, kad se kod nas država uključi i kod nas se bude isplatilo. Toplinska izolacija više od 10 cm radi se samo zato jer građevinci ne znaju posao. Vidim novogradnju na kojoj su grede, vjenci sa vanjske strane beton. Tom građevinaru jednostavno treba oduzeti dozvolu za rad. Iči s jedne strane u gradnju toplinske pumpe a s druge strane kuće se grade kao da živimo svi na Jadranu. Građevinska struka je u kupcu i ne može pratiti moderne tokove u grijanju-to kad se uskladi
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Zvao sam za pitati koliko to kosta... Kaze covjek da sve ovisi o strojarskom projektu: kakva ti je kuca, debljina zidova, izolacije...i mali milion stvari! Cinena 12.000-50.000EURA!! plus, lik ima cijelu kartu vodnog podrucja Hrvatske, i ako ste na nekom mjestu npr.H.Kostajnica, to se ne isplati postavljati, jer sam ja na izrazito vodnom tlu!!

Godisnje potrosim 1500eura drva, kuca 200tinjak m2. U nahladnijim danim setam u kratkoj majci po kuci!!

Mislim da je tehnologija koja je tek u svojim povojima..to ce se pokazati za 10ak godina.
 

ivan.m

Član
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
54
Moj mjesečni račun za struju je 130-150kn a imam kuću s 400m2 uređenog stambenog prostora koja nikad nije prazna + dvorišnu zgradu....

..........:?:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ajd molim te objasni mi kak za kucu od 400 m2 trosis tak malo struje??

pa što je to problem???
znam ja neke ljude koji ti mogu prebrikati dvije faze:weedman::weedman::weedman:
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
..........:?:

ozbiljno! Nema mi u kući niti što trošit struju, najveći potrošač je televizija, sve žarulje su štedne, od stvari koje rade 24h na stuju -zamrzivač, frižider su A+ razred itd...
Nemam bojlera, nema kuhanja na struju itd...
Rijedko kad rata dođe blizu 200kn...
 
F

fair_play

Guest
Mislim da je tehnologija koja je tek u svojim povojima..to ce se pokazati za 10ak godina.

Pa da i ja tako mislim, trenutno je jos dosta skupo i veliko je pitanje isplativosti, no kroz nekih 10-ak godina kad/ako cijena dodje u neke prihvatljive okvire, to bi mogla biti jako dobra solucija.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Marko,svaka ti čast,mi koji smo od struke znamo to sve,ali brate,jednostavno je preskupo obićnom laiku tak nekaj prezentirati.Svi ti profesori ne govore nikaj loše,a mislim da znam o kojem ti pričaš,al ga nem spominjal.Zakaj onda svi oni nemaju grijanje preko toplinskih pumpi.Samo dok zbrojiš davanja državi,griješ se par godina na drva bez brige,tek kad ti zasvira cenu bušenja i postavljanja,još dobro ako je 100 eura po metru,a treba bušiti barem 100 metara,neovisno dal imaš više plitkih ili jednu veću bušotinu,a ovisi dal je voda - voda ili voda - stijena.Jako,jako skupo i rijetki su oni koji to mogu financirati.Da država daje 50 % poticaja,ma čak da da 20 % već bi se pokrenulo nekaj,a iz praktičnih iskustava to se nebu dogodilo.Prijašnja vlada je oporezivala i dizala cijene autoplina,dok je Italija stimulirala,tak da je to samo jedan loš primjer.Nadasve,tehnika toplinskih pumpi funkcionira za sve skeptike,ali cijena je ono kaj diktira sve.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Svaka medalja ima dvije strane.
Grijanje preko TP ima smisla jedino za niskotemperaturna grijanja (podno, zidno..). Dakle, isplativo je samo u novogradnji, kad se od početka kreće sa niskoenergetskom gradnjom, a rijetko u adaptaciji postojećih objekata. Naime, treba postići jako dobru izolaciju da bi stvar ekonomično djelovala. Isplativo bi bilo pri nama samo zbog male cijene el. energije, no i to se bude promijenilo (na više).

Nitko ne spominje cijenu održavanja takvog sustava. To je iznenađenje koje se tek kasnije otkrije, kad stvar malo stane: lijep reče čovjek na kraju filma: "naša (Vaša) briga (čitaj zarada) tek počinje ugradnjom takvog sustava".

Državne subvencije imaju smisla jedino za stvari koje se proizvode u matičnoj zemlji, inače je to odljev kapitala prema van... A kaj mi to proizvodimo da se može poticati? Državni poticaji dakle završavaju kao povećanje vanjskog duga zemlje.
Malo si to ljudi može priuštiti, a oni koji mogu, uglavnom ne mare. Dakle, ostaje većinom na entuzijastima.

Iskreno, ZWER ispravno razmišlja: najprije smanjiti energetske gubitke na najmanju moguće mjeru, a onda odabrati optimalni sustav grijanja. To je put kojim bi većina nas u postojećim objektima trebala kretati.

Nažalost, većina nas nema dovoljno sredstava, pa se krene obrnutim putem, najprije od grijanja, pa malo po malo na smanjivanje gubitaka..
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
kaj se tice izolacije kuce,to se u potpunosti slažem. zabadava ti neznam kakvo grijanje ako nemaš adekvatnu izolaciju kuce i stolariju s 50 i neke.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
čitajući ovo o izolaciji,pade mi na um jedan razgovor sa poznanikom koji ima firmu u njemačkoj i reče mi on da oni više nerade stiroporizlocije na novogradnju. zidaju zid debljine 36 cm i po tome obična minerlna nabaca(ŽBUKA;FASADA) jer je zdravije a isti efekat. Da sam bar prije gradnje kuće sa njim o tome pričao bilo bi bolje jer mi smo zidali na 25.a mogli smo i na 40,otišlo bi na našu kuću samo 1400 eura više materijala.

ali šta ćeš sad je gotovo.
 
Na vrh