• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

L

limun

Guest
Ja mislim takodje kao ti Jadranko, evo i ja vec gazim 6 godinu u USA, zelim nesto poceti dole, pa razmisljam da li tov junadi ili krave muzare, cini mi se da od mlijeka ima vise novca sa puno, puno vise rada.A za tov junadi mnogo, manje posla ,manje ulaganja (NE TREBAJU MUZILCE,LAKTOFRIZ,POSEBNA PROSTORIJA POPLOCANA PLOCICAMA ,NE TREBA CISTERNA I SLICNE STVARI) i mozda 20% manje zarade.To je sto sam ja zakljucio , ali ipak ja nemam nikakvoga iskustva, zato me nemoj uzeti zdravo za gotovo.
 
J

Jadranko

Guest
limun kaže:
Ja mislim takodje kao ti Jadranko, evo i ja vec gazim 6 godinu u USA, zelim nesto poceti dole, pa razmisljam da li tov junadi ili krave muzare, cini mi se da od mlijeka ima vise novca sa puno, puno vise rada.A za tov junadi mnogo, manje posla ,manje ulaganja (NE TREBAJU MUZILCE,LAKTOFRIZ,POSEBNA PROSTORIJA POPLOCANA PLOCICAMA ,NE TREBA CISTERNA I SLICNE STVARI) i mozda 20% manje zarade.To je sto sam ja zakljucio , ali ipak ja nemam nikakvoga iskustva, zato me nemoj uzeti zdravo za gotovo.
ma i ja sam u slicnom polozaju samo sto ja nisam u USA nego u CH al isti ti je to vrag.
mi smo u inozemstvu tako i tako..
ma sad idem dole na ferije iduce nedelje pa cu se raspitat ono
definitivno sta i kako.
imam nesto love i hocu da probam i gotovo..
a ako ne ide uvjek mogu nazad jel imamo ch putovnice.
 
B

branko

Guest
ovo sto je spominja abrkili se vjerojatno odnosi na tov muske teladi u starosti od 10 - 15 dana pa do cca 150 kg tezine i to prvenstveno holstajna. jer je sad problem sa plasmanom muske teladi te pasmine. o tome je bilo govora u jednim plodovima zemlje od prije par mjeseci.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e ne znam branko o čemu se točno radi...ono što sam znao napisao sam..
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
Moj stric tovi junad za Belje treču- završnu fazu i koliko se sječam mislim da ima 9kn po kg
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Jadranko kaže:
zecky kaže:
Nema problema. Ako te još što zanima samo pitaj, rado ču odgovoriti ako ču znati.

Javi isto ako dođeš do kakvi dobrih informacija, linkova vezanih za tov junadi, do kakvih dobrih kupaca ili prekupaca izvoznika junadi
okej budem cim nesto iskopam.
ej i jos nesto ,
kome ja trebam da se javim ako bi htjeo da zapocnem taj
projekt sa tovom junadi.
( mislim ono sve regularno uz drzavnu pomoc )
ja sam inace iz Vukovarsko srijemske zupanije.

Ako nečeš radit u sustavu PDVa onda nikome, samo moraš raditi prijenose dok kupuješ telad a to ti rade veterinari ako su ovlašteni (u našem kraju si gotovo svi) ili HSC.
A ako češ uči u sustav PDVa onda moraš na poreznoj upravi podnjeti prijavu, prijaviti djelatnost a ove prijenose vlasništva za telad moraš isto raditi.

Najbolje ti se javiti u ured HZPSS koji ti je najbliže ( evo ti link na adresar savjetnika HZPSS iz tvoje županije: Obrisan neispravan link. )
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
abrkili kaže:
e kod mene ima dva čovjeka koji kreču u tov teladi...
ovako:belje im dopremi telad i hranu(osim sijena) i oni ih tove dva mjeseca i po komadu dobiju 200 kn...i to je to.

Belje radi na sljedeči način: imaju 3 kategorije tova,prva faza je do 130-150 kg, druga je od prve do 250kg i treča je od druge do 550kg

Ovisno kako ugovorite suradnju možete tovite sve od prve do treče faze, svaku posebno, drugu i treču il kako se več dogoovrite. Cijenu za prvu fazu neznam (može biti da je po komadu 200 kuna) al znam da plačaju 12.5 kn do 250 kg i 9.5kn ostalo. Možete korisitit svu njihovu hranu ili svu svoju kako vam odgovara.

Takva kooperacija je dobra za nekog tko ima farmu i svoju hranu a nema vlastitih sredstava za kupnju teladi pa na taj način može vrlo povoljno iskoristiti svoju hranu, sijeno, ječam... a dok bi se uzimala njihova hrana za tov nisam baš siguran da bi nakon obračuna bilo puno zadovoljnih...
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
pronašao sam nešto zanimljivo vezano uz tov junadi:

temperatura: 0-20 (12-20) C idealna
Vlaga 65%-80%
strujanje zraka:telad: 25m3 /h
junad 50m3/h
0,3-0,5 m/s dozvoljeno strujanje zraka u zoni životinja
Ugljični dioksid: 3,5l/m3
amonijak: 0,1l/m3
sumporovodik:0,01l/m3
ugljični monoksid 0,01l/m3

ventilacija
-vjeetar ili razlika u temperaturi
-dvostruka krovišta s ventilacijskim otvorom na sljemenu po čitavoj dužini
-površina prozora i otvora na sljemenu 1:1
-krovište izolirano od sunčeve topline (toplinska kondukcija materijala K=014)
krov 30 stupnjeva

prirodno svijetlo: omjer prozora i vrata1:20
umjetno: 2W/m2
 
P

Picek

Guest
bijah danas na jednoj farmi za tov junadi...
nekih 2000 komada je tamo trenutno, 2200 je maksimalno..
išao sam gore zbog separatora, pumpi, miksera, cisterni i ostalih stvari za zbrinjavanje gnojnice..
uglavnom, imaju tri ogromne lagune sa valjda preko 300 000 kubika gnojnice :shock: :shock:

strašno nešto..to valjda tako stoji više od 20 godina..
a napominjem da se sa pumpom konstantno iz laguna pušta na polje u blizini..
 
B

branko

Guest
nekih 2000 komada je tamo trenutno, 2200 je maksimalno..
išao sam gore zbog separatora, pumpi, miksera, cisterni i ostalih stvari za zbrinjavanje gnojnice..
uglavnom, imaju tri ogromne lagune sa valjda preko 300 000 kubika gnojnice

kada jednog dana nedaj boze udjemo u EU morat ce imati kapacitet laguna dovoljan za sest mjeseci, sto iznosi od 8 do 10 m3 po grlu,
 
P

Picek

Guest
branko kaže:
kada jednog dana nedaj boze udjemo u EU
slažem se za ovaj nedaj Bože...

branko kaže:
morat ce imati kapacitet laguna dovoljan za sest mjeseci, sto iznosi od 8 do 10 m3 po grlu,
a i ovakve i slične farme koje neče imati razriješen stajnjak če bivati zatvarane od strane inspekcije..
jel ovo jučer što sam vidio je bilo strašno..
to su u principu tri velika jezera gnojnice...

ali farma ima super sređenu infrastrukturu, 6 velikih štala sa rešetkastim podom i sabirnom točkom od kuda je bilo predviđeno da pumpa diže gnojnicu do separatora na višu poziciju..
stari separator koji nije u funkciji 20-ak godina je slovenske izrade, još uvijek stoji u kučici na postolju..
za ispod tog separatora je pripremljen betonski podest za separirani kruti dio stajnjaka a tekuči dio se putem cijevi prebacuje u lagune..
međutim to valjda nikada nije pravilno funkcioniralo, a farma je napravljena 70-ih i došlo se do stanja u kojemu je danas..

nisam imao fotič da to poslikam ali mislim da ču sljedeči tjedan ponovno skočiti tamo pa poslikam i pustim slike na forum..
 
R

Ratarko

Guest
Koliko tu kila žive vage ide na metar kvadratni , 200 ?
Izgeda mi gužva ali vidim da papaju pa su se svi zgurali što bliže hrani .
 
S

sapat

Guest
Imaju mjesta dovoljno, na fotkama se baš nevidi. Oni su trebali ići van sa 600kg, ali nije bilo baš previše zainteresiranih kupaca. Dimenzije pojedinog boksa su (ako se nevaram nemogu već sve popamtit) 7x12 i u tom boksu bude 11-12kom, kako kada
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
nije to malo previše mjesta, to je 84m2 na 12 komada i to izlazi 7 m2 po grlu. Po nekim pisanim pravilima to iznosi od2-3m2 po grlu (ovisno o težini) a iz iskustva znam da može biti i dosta manje.

Kod jednog farmera sam vidio da ih drži na površini od 1.5m2 po grlu i to teške oko 550kg, ali imaju dosta veliku gužvu
 
S

sapat

Guest
ma ja sam se zabunio, to su dimenzije druog boksa, a ovaj na trećoj slici je 6,5x9, a po novom zakonu ako praviš novu farmu za tov junadi površina mora biti najmanje 7m2 po grlu
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Uuu, pa to je puno, što će plesati u tome boksu :D .

Gdje si to saznao, imaš možda kakav link gdje ima nešto više o tome?
Ili postaj ovdje neke takve stvari, bilo bi doro da se svi s time upoznamo čim prije, da znamo što nas čeka...
 
S

sapat

Guest
...jedna firma mi je pravila ponudu za štalu, otuda informacije. Nažalost na internetu nisam ništa našao o tome.
A i od štale polako odustajem, telad skupa, bikovi jeftini, kukuruz skup... katastrofa
 

zecky

Član
Tu od
25 Tra 2007
Poruka
69
Kakvu farmu si mislio graditi, za koliko junadi, kakav tip, kakav sustav izgnojavanja?
koliko je cijena za izradu projekta i same farme?
 

Najnoviji postovi

Na vrh