• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Razmišljam o čistom tovu, znači od 150 do 650kg i onda prodaja. Na farmi nema ni jedno tele, njih bih uvezao. Računam da dva radnika to mogu raditi. Veterinarska služba je tamo dobro organizirana. Taj iznos od 1,5 milijun kn je približno odvaljen ali i uz njega ta proizvodnja bi imala računicu. S vremenom bih od susjednih OPGova kupovao viškove hrane ali bitno mi je da imam računicu u najgoroj varijanti.

ako nemaš riješeno preko nekih veza za prodaju na brod (ovo kaj ide v istočne zemlje) samo kupovati teliče i hraniti ti je neisplativo, a kamoli i za njih kupovati hranu
i kad kreneš imal budeš velike gubitke jer nemaš iskustva, a kad ti veterinari počnu pisati račune budeš završil v bolnici na aparatima, jer veterinari samo čekaju ljude koji si neznaju sami liječiti, a kad se uvozi često, gotovo uvjek se javljaju bolesti radi stresa pod kojim su životinje, a na velikoj količini ih i puno oboli

hrana ti je preskupa za kupovati, pogotovo jer su se i kod nas počela otvarati bioplinska postrojenja koja isto nemaju dovoljno svoje zemlje ili je ni nemaju pa nabijaju cijenu (meni to osobno paše) ali tebi nebude odgovaralo

tu imaš računicu samo u najboljoj varijanti (ona je ostvariva samo slučajno)
moj savjet ti je da ako več imaš tolko novac da uložiš u nekaj drugo
 
D

Danijel68

Guest
ne znam, niste me uvjerili... računam da teliće od 150 kg mogu nabaviti po 3000 kn na veliko, za kg prirasta treba mi 4,5 kg smjese i 0,5 kg sijena, na kraju prodajem junce po 500 kg za 13000 kn, Sijeno je negdje oko 1 kn/kg, ne znam koliko je cijena smjese. Dva radnika osam mjeseci su 10000 kn bruto/ mjesečno. čovjek koji bi mi iznajmio farmu zna puno o tome i on bi se brinuo o juncima, kontaktirao veterinara i sl.
Ne znam kako onda kooperanti funkcioniraju ako je sve to tako loša računica.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
naenam tko bi ti dao 13000kn za junicu upitnog genetskog potencijala..gdje je tu umjetna oplodnja,izlucenja zbog problema,neznam koliko se krecu ti od 150kg kad se simentalac prodaje kod nas 7dana starosti 2500kn plus porez...i nije dovoljno 0,5 kg sijena i 4,5kg smjese...jer da bi ona rasla treba noj vise od 4kg/st na dan..
 
D

Danijel68

Guest
Procitao sam da je smjesa oko 2 kn/kg ako sam dobro skužio. Znači treba mi 3500 kn da ih istovim na 500 kg za hranu i stelju. Plus radnici, plus veterinar plus trošak najma farme. Nek je to još 1000 kn/ komadu. Nek su gubici još 500 kn/ komadu. Znači ukupni trošak je 8000 kn/ komadu a prodajna cijena 13000. Molim da mi ukažete na eventualne greške. Kalkulaciju radim na bazi 300 komada.
 
D

Danijel68

Guest
Nisam kalkulirao dobru prodajnu cijenu za utovljene junce, ona je dosta niža.
 
D

Danijel68

Guest
Ima prijatelj od prijatelja farmu u okolici Pisarovine pa ću za vikend ići kod njih da popričam. On ih hrani gotovom smjesom. Valjda ima računicu, vidio sam farmu, jebački izgleda.
 
D

Danijel68

Guest
svejedno mislim da ima prostora za zaradu. Otići ću i do Širjana da vidim što on kaže.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
to bi ti bilo pametno, budes vidio da netece med i mlijeko...:) jedno su kalkulacije a drugo je stvarnost..uvjek se desi nesto sto ti nije bilo ni na kraju pameti...od lomova,lose hrane,povecanja cijene smjese ,bolesti pa pocnu gubit na kilazi ili stanu a ti ih moras i dalje hranit....tko ne riskira ne profitira,ili ne na hebe...
 
D

Danijel68

Guest
Ne mislim da teče med i mlijeko kao ni u jednom poslu, ali mislim da tov junadi ima svjetlu budućnost jer je potražnja i sad značajna a u naznake su da će se samo povećavati. Zašto bi drugi bili stalno pametniji od nas.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
gle utovljene junice ti se kreču u prosjeku 2 kn za kg manje od bikova sad su bikovi 14 kn znači junice 12 kn 500x12 je 6000 probaj se najti u toj računici, ono kaj si prečital da za kg prirasta treba 4,5 kg smijese i 0,5 kg sijena to su idealni uvjeti dobiveni za mušku junad, junice treba barem 2 kg više smijese za kg prirasta

po 13000 moreš prodati samo bređu junicu sa dobrim pedigreom

nije problem napraviti staju koja jebački izgleda problem je dal se ta staja isplačuje

vani se rumnji od oko 150 kg nabavljaju za 3 € i nekaj sitno za kg plus prijevoz, na veliko

širjan praktički sve izvozi i ima kolko oko 10 000 junadi u tovu, i sad kad je išel brod prošli tijen trebal je i moj kolega koji ima oko 700 bikov u tomu tovariti neje mogel niti jednog šljepera jer je širjen svoje porinul, pa neznam dal budeš ti sa 300 konkurentan (osim ako imaš kakve veze)

gotova smijesa ti košta gotovo 3 kn kg plus pdv
 
D

Danijel68

Guest
hvala, dosta si mi pomogao. ne kuzim kako se onda isplati recimo velikim uzgajivačima. zbog vlastite hrane?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
hvala, dosta si mi pomogao. ne kuzim kako se onda isplati recimo velikim uzgajivačima. zbog vlastite hrane?

nema na čemu :)
da, puno ti nosi vlastita hrana jer ako si sposoban proizvesti zadovoljavajuče prinose ili prirode po hektaru uz čim manje troškove to puno smanjuje proizvodnju

npr mi smo sad prodavali slilirani tritkale i u cijeni smo si kalkulirali da nam izašel više nego da se kombajnira za zrno, plus si je još kupec moral platiti prijevoz koji ga bude doše preko 100 000 kn, a to su veliki novci
 
Posljednje uređivanje:
D

Danijel68

Guest
čitao sam da je za mliječne krave potrebno 1,1 hektara vlastite zemlje ali sam mislio da se za tov ipak može proći kupujući hranu na tržištu...
 
Na vrh