• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Ja sam ipak za slobodano držanje sa rešekastim podom to je naj lakše i bik uvijek leži na suhom.Telad do 140-150kg držim na stelji i čistim ručno a poslije idu na rešekasti pod .
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
260
Kod mene juce kroz selo ide covjek trazi musku telad i placa 8,5 maraka po kili sto je blizu 4,25 eura ali sam siguran da nije nasao niti jedno bar kod mene u selu jer krava neeemaaa!
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,430
Kod nas će uskoro tako tražiti i zetove po selu, jer sve ode u EU tako da je stoke sve manje u selu!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
@gromil


@ŠANANA
Koliko ti stane u ovaj objekat i jel teško čistiti kada porastu 400+kg?
Puno je lakše raditi kada su slobodni? To jest samo nahraniš i možda jednom mjesečno čistiš? Mislim da je to prednost velika ne lomi čovjek leđa još plus ukoliko se ima objekat sa traktorskim čiscenjem to je milina. Neka prednost na vezani sistem je možeš se posvetiti svakome biku, kontrolirati lakše što se tiće bolesti, unosa hrane itd. i dokazano da bolje napreduju...

Ovaj je objekat za 5 komada predviđen, znači da ih tovim do kraja, nekih 600-700 kg, ali u prosjeku idu sa 650 kg van za nekih 17-18 mj.
Največi je problem čiščenje, 3 puta mjesečno, privezem prikolicu mna ulazna vrata i izbacam đubre van, treba mi oko 2 sata za kompletno čiščenje i ponovno nastiranje slamom.
Nemam probema s njima ni kad su veliki, mogu uredo hodati između njih i čistiti, prvo očistim jedan dio, ap oni odu na to čisto i gledaju me ko bebe poredani:icon_weed:
Moraš biti dobar prema njima, pa su i oni prema tebi.

Moram priznati da sam više nastradao od bika koji je bio vezan, pa kada se oslobodio i dok je osjetio slobodu koda poludi i onda ga je teško kontrolirati, 3 dana sam ležao da sad nejdem u detalje!
S ovim slobodnjacima je milina, zna biti problem kod utovara da se nedaju van, ali tu se kupi ljudi i to riješimo.

Nego, ovaj boks je namjenjen za budučnost kao primatelj teladi, baš zbog ovog ručnog čiščenja, znači tu narokam 10-12 telića i tu su do nekih 4-5 mj. starosti pa onda idu u druge bokseve na daljnji tov, tako je zamišljeno, ali nažalost dok ne završim ove druge objekte, moam ih tu toviti do kraja.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
eh kolega Šanana, nikad dosta opreza s bikom, da on zna kak je jak i kaj ga čeka, nebi ni jednog natovarili na kamion. ja sam imal prilike bježati od jednog 700 kilaša po cijelom dvorištu, uspio lanca strgat i nije bilo zanimljivo :)
al opet imam neki filing da je lakše natovariti ove koji su vezani jer su naučeni na to, vidio sam kod jednog poznanika koji ih ima po 15 u boksu slobodnih, to je živa muka za natovarit...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Nije muka za natovarit ako se ima dobra sloga, znači dobre prikolice sa krovom ako ih treba vozit na vagu i onda ide bez frke, največi je problem kod pojedinih bikova kad dobe uže na rogove, onda pulude
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
@ šanana tebi bi bilo puno jednostavnije da su na vezu...očistiš za 5 min. i miran si,kontrola hranjenja(uvijek onaj jači zgrabi više),bolje napreduju,a malo ti je i riskantno čistit oko njih,pogotovo dok su veći...
Neko ko ima 10 i više komada i ko ima mogućnost čišćenja traktorom njemu je slobodni način držanja uvijek prednost a za ovako na manje neznam baš?
Ovo je samo moj subjektivni dojam,al svako radi kako misli da mu je jednostavnije,nadam se da nema ljutnje :(y):
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Nije muka za natovarit ako se ima dobra sloga, znači dobre prikolice sa krovom ako ih treba vozit na vagu i onda ide bez frke, največi je problem kod pojedinih bikova kad dobe uže na rogove, onda pulude

Kod ujaka znamo tovarit po 10 komada na kamion pa se vaze cijeli kamion, dobro je dok je hidraulicna trepa onda samo bika steras u box i digne ga gore u kamion, al kad je obicna trepa pa ga dva vuku, a dva guraju, a on nece naprijed, samo lijevo desno, tek kad skuzi da je jaci, jedino ga mozes zadrzati dugim uzetom provucenim kroz stranicu kamiona. I to je ok dok vec nije par komada gore, a ti moras vezat jednog do drugog da svi stanu, to je posel za ekstra hrabre, a i njim treba 2dcl zganja da skupe hrabrost :icon_axe:
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Najsigurnije je vagati cijeli kamion. Ja kad prodajem ide cijeli boks to je 10 kom štala mi je ima podest dako da je u visini kamiona i rampa stoji ravno. Nema vezanja bikova, 3 ispustim u hodnik samo teram malo štapom po nogama i oni su na kamionu.Telad što kupim je iz slobodnog uzgoja krava tele, oteljeno u šumi i ti ne podnose vezanje ni kad ima 200kg a bika od 650kg nisam ni pokušavao vezati.
Sad ću imati problem moram cijepiti cjelu štalu protiv plavog jezika radi preventive a imam 20kom oko 450kg.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
veliš da tjeraš po 3 gore, kako prisiliš one koji su već na kamionu da se ne vrate natrag u štalu? znam da kad se tovare bez vezanja na kamionu da je to kaos veći ove zadržati gore nego druge natjerat gore
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Šofer obično stoji pored rampe i ako se neki pokuša vratiti lupi ga štapom tako da nemam problema da se vraćaju.
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,007
Kako se inače kreće cijena tovljenika do godinu dana, simentalac, holstein i koliko mogu nagurat kila svaki.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
od 13-15 kn, teško je procjeniti kolko će on nabrat u godinu dana, ovisi o prehrani, al nekih 450 kila je realna procjena na simentalcu, holstein čak i više, ali imaš na njemu kosti i veliku dudu, but i plečka nula bodova, ako ga uspiješ utopit po 13kn si sretan, i to ako imaš uz njega 3 simentalca da ga pokriju :icon_butt:
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Sad ima 47 kom, u tri boksa su veći i stariji i njih ima 10-11 u boksu a u četvrtom boksu su manji tu ima 15kom.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,430
Alal vjera prijatelju, da ti budu zdravi i živi a bogami i debeli. Nemogu sebi ovako priuštit, kod mene je plafon troje, al vjeruj da uživam vidjeti ovako nešto, nek ti je sa srećom.
 

MART

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
36
Znali netko koliko može stati bikova u boks 10x5 stim da bi bila duboka stelja. Računam nešto da bi to bilo daleko isplatljivo i npr. uz to napraviti ispust da se može komotno čistiti?
 
Na vrh