• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Ne izgleda lose ceski simentalac.. mislim da je netko napisao da su po 14 kn gore, po kolko su im onda bikovi, po 7?!?!
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
da li se isplati toviti crnu telad?
recimo da mogu povoljno doci do muskih teleka,holstein,cijena oko 100e,ovisi o starosti,te koju cijenu u konacnici postizu holstein bikovi,naspram simental bikova?
kako je sa tovom,da li znatno sporije napreduju crni ili je to mit,jer citao sam svasta,da su neki i crne tovili i imali kroz isti period vecu tezinu nego crveni..pa sad kombiniram

ps. kravu nemam,hranu imam!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja bi ih uzeo, ali u kombinacij isa simentalcima, pa ako na jednima malo izgubiš na drugam dobiješ...bitno da se lova okrene.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ako je dobra roba u startu i dobra hranidba ,moralo bi biti računice,imao sam jednom prilikom vidjeti pun kamion crnih bikova od Majdak promet,stajali su u veterinarskoj u BJ radi papira,išli su za Međimurje na obradu,prava roba,sigurno su svi bili 600+- koja kila
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Problem s crnim bikovima je sto on nabere masu, al ti ga rijetko tko zeli kupiti, vise se nareze na simentalcu od 600 kg nego holsteinu od 700, jednostavno nema but i nema pleca, a tu ti najvise snicla ispada :)
Onda ti se razni nakupci i prekupci delaju norca i spuste ti cijenu za 2-3 kn
Treba probati, koliko ces popusti na cijeni, toliko ces ga manje platiti u startu, a sad koliko ce pojesti do svojih 650 kila, vrag si ga znaj..
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
radi toga i pitam,iskustva nemam,ali stasta mi pada na pamet,pa reko da pitam iskusne tovljace..
sve u svemu hvala..
 

MART

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
36
To u sredini je montafon rasa, al mater mu je čisti simental pa sam ga zato uzeo. Inače jel netko zna kakvi su montafon za tov?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Lijepa roba kolega. Predstavi nam se slobodno malo opširnije.
I ja se bavim tovom junadi pomalo, lagano se širim koliko mi financije dozvljavaju!

Daj da vidimo slike objekata i stoke! :)
 

MART

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
36
@nimrennermin Hvala lijepo!

@ŠANANA
Pa eto krenuo sam prije dvije ipo godine sa tri, danas u objektima imam 15 komada. Imam 11 na vezovima a ostali su slobodni, pa čemo vidjeti šta će se bolje pokazati. Bukvalno sam krenuo od nule, nisam znao apsolutno ništa o govedarstvu i mehanizaciji, samo tako sam se upustio u ovaj posao i krenulo je polako.

Evo za sada nekoliko slika gdje se može vidjeti ovaj drugi objekat koji sam nedavno pravio, dok uhvatim vremena uslikati ču sa vana.





 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
256
Kako nabavljas telad?Danas je tesko pronaci i kupiti dobro tele za tov.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Lepa roba, nema šta!
Lep je i objekat, mada ja preferiram slobodni način držanja.

Mi smo prije 8-10 godina također imali tov bikova na vez, ali uvjek je bilo nekih problema zbog lošeg objekta, sad je to prerađeno na slobodni način držanja, te još nekoliko objekata planiram raditi za slobodni način držnja, dio sa traktorskim čiščenjem stelje, a dio na rešetkama.

Evo i starijih slika nakon obnove objekta.




 

MART

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
36
@gromil

Po pijacama ili direktno od ljudi, da veoma je teško nabaviti kvalitetno tele... kod nas je tele 4e kg..

@ŠANANA
Koliko ti stane u ovaj objekat i jel teško čistiti kada porastu 400+kg?
Puno je lakše raditi kada su slobodni? To jest samo nahraniš i možda jednom mjesečno čistiš? Mislim da je to prednost velika ne lomi čovjek leđa još plus ukoliko se ima objekat sa traktorskim čiscenjem to je milina. Neka prednost na vezani sistem je možeš se posvetiti svakome biku, kontrolirati lakše što se tiće bolesti, unosa hrane itd. i dokazano da bolje napreduju...
 

Najnoviji postovi

Na vrh