• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,947
Nisam stručan ali pratim taj tov bikova već neko vrijeme..kako nemam mehanizacije trenutno,pa zasada nisam u mogućnosti toviti,iako tov bikova me privlači,pratim teme i gledam po netu dosta toga..

Dosta puta sam vidio da objekti za tov bikova imaju samo podlogu i kako kolega zekson kaze stupove bagremove i otvoreno sa sve 4 strane..po zimi naslažu bale okolo na 3 strane,četvrtu sa zelenom ceradom prekriju i to je to..znači još krov,ograda i nemre to neznam koliko para koštati.a funkcionalno skroz,opet ovisi koliku imaš parcelu...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Kod mene u okolici par ljudi se bavi tovom isto imaju jednostavne objekte i ja sam razmisljo da bi napravio neku jednostavnu nastresnicu za 20-25 kom samo neznam kak krenut kome se mogu obratit koja je procedura!!
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,947
Ja sam htio krenuti sa 2 komada,kupit telad koja već samostalno jede pa jeftinu hranu pretvoriti u meso...znam da nije ekonomično,ali strah me krenuti sa malima pa na mliječnu zamjenicu,znam dosta ambicioznih kao i ja koji su imali problema sa proljevom kod teladi(i uginuli,iako su počeli sa holsteinom) pa su brzo došli do zaključka da se to ne isplati...tako da prvo da nekakvo iskusto steknem,onda bih mogao kemijati,a i da se neka lova zavrti u krug...
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja sam isto mislio krenut s par komada pa kad njih rijesim pa tom lovom krenut pomalo sve vise i onda kad bi vidio kak ide krenuo u izgradnju objekta!!
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Kod mene u komsiluk 10 bikova spremnih za prodaju ali niko i nepita .Trziste zamrlo potpuno.
Unistice nas uvoz.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja uzimam samo malu telad, znači od 10 dana starosti pa do mjesec dana starosti, imam krave, imam mlijeka, nešto ide u mljekaru, a ostatak teličima, ako ih imam 3 ili više odjedom kupujem zamjenicu u mješam pola pola, problema s proljevom zna biti, ali još nikad niti jedno tele mi nije uginulo radi toga, treba imati doma "apoteku" i pravovremeno reagirati.

Telići moraju biti pod kontrolom, treba paziti koliko mlijeka/zamjenice piju u svakoj kritičnoj sitiaciji, dali je lijek (večinom dajem prašak protiv proljeva) djelovao odmah i pratiti situaciju tokom svakog obroka.
Zadovoljan sam s tim načinom, odhranjujem ih bez večih problema, več od mjesec dana starosit jedu sjenu i domaću smjesu, a kad prođu 2-2 i pol mjeseca lagano ih uvodim u sliažu, sa 3 mj starosti ih prebacujem u čisti tov i dalje nema problema.

Godišnje na taj način ujak i ja odhranjujemo 20-30 komada znači naši telići + oni koje kupimo i nema problema sa uginučem, hvala Bogu!

Još ni jednog bika, da je neznam kako loš nismo prodali ispod 600 kg mase, a najjači prošle godine je bio 760 kg i 18 mj starosti.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,947
Veliki plus je što imate krave i mlijeko,a o iskustvu da ne govorim,toga ja nažalost nemam,ali ne znači da nebudem krenuo u nešto takvo...u nekakvoj budućnosti..
Kolega s kojim radim tovi bikove,ima istu sitiaciju kao ti,samo radi sir,ne predaje mlijeko,sad ima 10 bikića u štali pa rado dijeli iskustvo..a ja ko dečec upijam:)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Samo upijaj, zanimljiv je rad sa životinjama, naravno onome koji ih voli. :)

Ja jedino tu vidim nekakvu računicu, odnosno računica je takva da je nema, puno se radi, puno se ulaže, jedina zanimljivost kod tova je ta kaj dobiješ nekakve veče novce na hrpi i znaš da su to tvoji novci, kaj je u današnje vrijeme moguće dobiti još samo iz banke, a to nisu tvoji novci :D:

S 10 bikića u tovu, uz nekakav normalan redovan posao da je plača tu oko 3000 kn se može "komotno preživljavati", a od bikića se može sređivati kuća, uzeti neki auto, stroj, traktor, kaj je iz redove plače bez kredita jako teško, da ne velim nemoguće za nas male obične smrtnike.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,947
Razmišljam isto kao i ti,imam svinje a i pčele,pa znam kako je sa životinjama,a zaboravi se na muku i trud kad lovu metneš na hrpu koja je samo tvoja.a sad u eri jeftine otkupne cijene kukuruza,razmišljam ga pretvoriti u meso,sad to ode kroz svinje,a 2 bikića bi mi upotpunila kućni buđet a nebi imao neznam koliko više posla uz sve ove obveze...zemlje imam,livade imam,sve bi se nekak izorganiziralo,samo nemam svoj traktor pa obično kada ja mogu raditi nemogu dobiti traktor na korištenje,pa dolazi do problema..ali eto,čitam i upijam,pa ako se šta promijeni nadam se da će biti nešto i od tova:)
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
Komer ako imaš volju samo naprijed se ostalo bude išlo svojim tokom znam po sebi.
Na proljeće sam od roditelja preuzel gosp.tak da sad ja samostalno radim taj posao i vidim da ima tu zarade samo pametno ulagat bez večih i neozbiljnih investicija ;)
Baš to što Šanana kaže 10 bikova i posao i ide to fino..
Samo kaj je kod mene slučaj da nebudem niti jedan dan za nekog radio jednostavno nevidim se u tome za mene je samo poljporivreda..
Sad kako velim idem na izgradnju objekta i planiram na te fondove oni su tu da se pomogne treba ih samo iskoristit i pametno uložit :)
I da da se još osvrnem u vezi bikova najvažnija je hranidba evo sad imam 2 komada malih što sisaju i pošto nemam dosta mljeka od krava jer su samo dvije isto kupujem zamjenicu i do sad nikakvih problema i od prije isto ništa unazad 5 god ne treba s njom pretjerivati pola-pola i to je to...
Kod mene je na proljeće jedan bik crni holstein 9 mjeseci starosti 430 kg pitam se do kolko bi dogural da sam ga dalje hranil ali su mi trebali novci pa je otišel za meso.Bez silaže nema tova to sam negdje čul na forumu i to je istina, i još k tome silaža vlažnog zrna .
I složiti si tako da imaš npr 20 kom bikova i svaki mjesec ili svaki drugi-treći mj daš 2-3 komada van i s time se da živjeti i financirat sjetva,berba itd. :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja sam nosioc gosp. od 2009. godine i izgubio sam dosta prava kaj se tiće fondova, jer iako sam mladi poljoprivrednik, več dugo imam gospodarstvo na sebi pa tu gubim u startu.
Ali ti fondovi su dosta zeznuti, tu te večinom tjera u kredit jer rijetko ko ima doma 10.000€ ili više na hrpi, prinuđen je dići kredit, a ja to neću. Radije budem pomalo stvaral i povečaval. Malo bude duže trajalo, ali znam da bude moje.
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
E da Šanana postoji jedna caka samo neznam jel bi to prošlo heh,npr. ti si sada nosioc i da ti sad prepišeš gosp na nekog drugog recimo brata,sestru majku nije bitno na mjesec dana prepišeš gosp. i nakaon mjesec-dva on to opet na tebe kak bi se to onda gledalo nisam siguran možda bi prošel.
ali opet pročital sam negdje da mora za ovo mladi poljop. koji je nositelj gosp.po prvi put da može koristit fondove a sad ak imaš kakvu vezu možda uspije proć...
A dobro kredit je tu da pomogne ali u večini hrv.slučajeva kredit je odmogel a ne pomogel zbog lošeg vođenja farmi.Primjer: Došao sam jednom kolegi na gosp. blato do koljena tri nova traktora na dvorištu i hrpa novih strojeva i veli mene su krediti ubili ali bitno da je sve novo a trune vani u blatu ima valjda preko 1000 bala sijena sjenaže koje su več dopola propale u zemlju i on stime hrani karve i očekuje visoku proizvodnju mljeka pa čekaj malo,mislim da možeš s dva rabljena traktora i rabljenim strojevima odradit sve na vrijeme.
I još kaj je najbitnije farma za 70 komada krava izgrađena put do nje je nemogoč bez helikoptera opče se pitam kak ide tam jer su kolotrazi ko potok veliki sve zgaženo i samo kuka da su ga banke uništile ali jbg previše se je zaletel u investicije i eto sr*nja.
Šanana ovu zadnju rečinicu potpisujem !
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Znam, sve mi je to poznato, ima jako puno takvih slučajeva gdje su se ljudi zaletjeli, nisu dva put promislili, a ovi su jedva čekali da ljudi potpišu.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,947
Tak sam i ja čitao da bez silaže nema ekonomičnog tova..uglavnom i ja sam protivnik ovih lihvarskih kredita ali to je neka druga tema..Nedavno smo kupili kuću i preselili se pa sad imam mjesta napraviti objekt kakav poželim,sve na jednom mjestu,a ne da mi od ulaska u dvorište do kraja parcele svega pomalo bude,a 80m ispod kuće bi se nešto i počelo raditi na proljeće,za početak da imam za svinje,iako sam iskopao uz postojeći objekt površine 25m2 još s jedne strane 9x6m a s druge 5x4 s namjerom da spojim ovaj objekt..na proljeće još barem da zabetoniram to,pa pomalo...možda se do onda još neke stvari poslože.
Kolega što tovi bikove,kaže da sa prodajom nema problema,sve proda doma i to mi je ok,kao i ja odojke npr,sve ode doma i nemoram oglašavati ni pretjerano se truditi prodati,kažem kolegama na poslu i to je to..znam da sa bikovika tako baš i nebi išlo,eventualno da se meso baš proda..pa me zanima kome vi prodajete bikove?mesarima,prekupcima,na sajmovima il?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Bikovi odlaze 99% mesarima i to je to, potražnje stalno ima, a cijena kakva je je, nekad bolja, nekad lošija.

Silaža je osnova u tovu, znači kukuruz u više oblika je temelj tova. Smjesa sa udjelom 60-70% kukuruza+žitarice, kukuruzna silaža cijele stabiljke, silaža klipa ili zrna.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
863
Zanimljivo je to oko tova bikova.Moram priznati da nemam pojma o tome nikakvog, ali mi je zanimljivo zbog niske cijene ratarskih kultura. A i po nekoj logici na stočarstvu bi se i trebala bazirati polj. proizvodnja.Samo nekako mi telići preskupo izgledaju a ,bikovi prejeftino.Kako uopće izgleda računica, Koliko je tele,koliko se dugo tovi do bika,koliko pojede do tada i koliko je bik na kraju?:confused:
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
525
Sony, i meni je cijena telića od svojih 10-15 dana luda. Traže i do 2500 kuna a za što? E sad ti je tu caka, da holštajne tovljači baš i ne vole, a išlo se radi mlijeka na čim više holštajna. Ako pogledaš oko sebe koliko ljudi još drži krave, i još k tomu da su simentalke, opet će ti biti jasnija slika. K tome tu su još i štalski problemi s bređosti, i izađe da telića baš i nema previše. A potražnja kakva takva postoji jer sve više otkupljivača mlijeka sve bolje jebe ljude u mozak, što sa parametrima, što sa cijenom, naposlijedku i odugovlače sa plačanjem. Ja osobno naj vjerojatnije ne budem ove godine prodao ni jedno tele, nego ću sve ostaviti za tov bez obzira muško-žensko. A što se tiće friških uzgajivača teladi, moj vam je savjet da se ne zaletavate od prve na veći broj teladi, radije probajte sa dva-tri kako to u stvari izgleda, jer bi mogli doživjeti razočarenje. Tu kod mene u selu je jedan peradar koji ima dvije farme pilića u farmu koju ima u dvorištu stavio za početak oko 20 telića, i onda je hodao k meni i čudio se kako moji telići nemaju proljev i sto drugih čuda .
A naj veći šok mu je bio što je kod tih telića radio više nego na cijeloj farmi pilića. I jako važno za početnike koji misle koristiti zamjenicu za ishranu, nabavite si termometar da možete izmjeriti temperaturu zamjenice jer ako je pretopla, proljev je neizbježan, a opet nije dobro ni kad je zamjenica prehladna.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Mi imamo uvijek po jednoga, dva u stali uz krave, ali jedina greska je sto se ne hrani sa silazom, jednostavno ne napreduje kao dok jede kukuruznu silazu i tu nema rasprave..

A telici do 150 kg su oko 25 kn i dok se prodaje bik 600- 700 kg je cca 14 kn..
Ovi nasi bez silaze maznu i do 3 t kukuruza i rijetko koji je tezi od 600 kg sa 17, 18 mj starosti, i sijena dosta pojedu, ali ne znam tocno koliko, tako da jako je mala isplativost sa malo komada jedino ih imati puno pa se tu nesto zaradi..
(nama je zarada nesto veca, kad ostavimo od svojih krava)

Ja sam mislio prosle god kupiti 5, 6 kom ovih od 150 kg i stavil bi ih na vezove, ali nije ih bas bilo u ponudi i sad mi je drago kaj ih nisam uzel, jer dok sve izracunas imas zaradu od 1000-2000 kn po biku, a hranis ga godinu i pol, i jos kak bi bili na vezovima tu bi se dobro naradil, jer im moras svaki dan dva puta cistiti..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Sony, i meni je cijena telića od svojih 10-15 dana luda. Traže i do 2500 kuna a za što? E sad ti je tu caka, da holštajne tovljači baš i ne vole, a išlo se radi mlijeka na čim više holštajna. Ako pogledaš oko sebe koliko ljudi još drži krave, i još k tomu da su simentalke, opet će ti biti jasnija slika. K tome tu su još i štalski problemi s bređosti, i izađe da telića baš i nema previše. A potražnja kakva takva postoji jer sve više otkupljivača mlijeka sve bolje jebe ljude u mozak, što sa parametrima, što sa cijenom, naposlijedku i odugovlače sa plačanjem. Ja osobno naj vjerojatnije ne budem ove godine prodao ni jedno tele, nego ću sve ostaviti za tov bez obzira muško-žensko. A što se tiće friških uzgajivača teladi, moj vam je savjet da se ne zaletavate od prve na veći broj teladi, radije probajte sa dva-tri kako to u stvari izgleda, jer bi mogli doživjeti razočarenje. Tu kod mene u selu je jedan peradar koji ima dvije farme pilića u farmu koju ima u dvorištu stavio za početak oko 20 telića, i onda je hodao k meni i čudio se kako moji telići nemaju proljev i sto drugih čuda .
A naj veći šok mu je bio što je kod tih telića radio više nego na cijeloj farmi pilića. I jako važno za početnike koji misle koristiti zamjenicu za ishranu, nabavite si termometar da možete izmjeriti temperaturu zamjenice jer ako je pretopla, proljev je neizbježan, a opet nije dobro ni kad je zamjenica prehladna.

Odlično objašnjenje u kratko kolega.
Ja se samostalno bavim pomalo tovom zadnjih 5 godina, i pomalo stalno povečavam, terminologiju znam, probleme sam več pregazio sve.
Uostalom djeda mi se bavi sa tovom več 40 godina, znamo sve kaj se treba znati:icon_mrgreen::icon_mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh