• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Dobro je kad imaš gdje prodati sir. Ja prodajem mlijeko po 5kn, a što mi ostane ide u mlijekaru, bilo bi dobro kada bi to mogao u sir pa prodati onda bi bilo dobro, ali kad nemaš kome sir prodati.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A nezz traže dosta ljud nekad ne ide a onda nemoš nadat.
A uglavnom bez krave koje sve je to nerentabilno i ja sam mislio rješit al kad vidim kad ostane tele za tov koliko je lakše nego ga kupit.
Problem je jer nemaš gdje ni kupit.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Istina, nema se tele gdje kupiti. A biti će i teže jer krava sve manje.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
863
A da li bi se isplatilo držati krave simentalke samo radi telića, mislim da se ni ne doje nego da telci duže sišu i kako ih hraniti u tom slučaju......

Neznam ništa o kravama....
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Krava-tele sustav...o tome ja nešto planiram,samo otom potom..nemam blizu kuće veće površine,a 3ha mogu ograditi 15km dalje,ali onda sa autom se vozikat postaje nerentabilno...
znam da od šefa mama ,žena u penziji,ima kravu i odhrani tele te ga proda,kupi drugo par dana staro i ostatak pridoda penziji,i tako u krug...neznam detalje,ali ugrubo tako ide jer je pričao...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
bfd117d157e604f1e8fc08b6729d86d8.jpg
4aa7c14df28c06bc440bcd1567575ea1.jpg

Evo kupio ja starter za telad,granulirani ... 60 kn/ 20 kg pa budemo vidili rezultate...
11549d9562f3b49e6103ca603c70e883.jpg

Uvijek mi zao rijesit svoju telad :( ,al sta ces kad sve zenske... rjesit ove pa uzet muske [emoji53]

Poslano sa mog GT-S7580 koristeći Tapatalk
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A da li bi se isplatilo držati krave simentalke samo radi telića, mislim da se ni ne doje nego da telci duže sišu i kako ih hraniti u tom slučaju......

Neznam ništa o kravama....

Pa zašto ne možeš tele duže pustit kile idu samo tako .
Ostatak mlijeka il prodat il sirit .
Ili kupit telce pa opet othranjivat .
Aj računaj ima onih holštajna po 1000 kn pod svoju kravu i tele kad naraste u klaonicu .
Dobiješ oko 4500 u mesu .
Ima tu varijanti dosta.
Ja sam mislio na neke druge i one sustav krava tele.
Ali išao mesaru za mišljenje za one salers i niš od toga.
Em divlje em nema nešto kila velikih simentalac je broj jedan imaš mlijeka i mesa.
 

LicanMlinka

Član
Tu od
8 Ožu 2015
Poruka
37
Pa zašto ne možeš tele duže pustit kile idu samo tako .
Ostatak mlijeka il prodat il sirit .
Ili kupit telce pa opet othranjivat .
Aj računaj ima onih holštajna po 1000 kn pod svoju kravu i tele kad naraste u klaonicu .
Dobiješ oko 4500 u mesu .
Ima tu varijanti dosta.
Ja sam mislio na neke druge i one sustav krava tele.
Ali išao mesaru za mišljenje za one salers i niš od toga.
Em divlje em nema nešto kila velikih simentalac je broj jedan imaš mlijeka i mesa.
I sto kaze mesar za salerse? Kod mene u Lici kod prvog susjeda koji je nedavno doselio stiglo 30 kom salersa prije par tjedana
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ekipa moze pomoc interesirame tov telica uzimo bi male od 10 dana i hranio do kraja pa me zanima do kad mu davat mlijeko kad ga prebacivat na ostalu hranu ako moze neke plan kak bi bilo najbolje!!
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
I sto kaze mesar za salerse? Kod mene u Lici kod prvog susjeda koji je nedavno doselio stiglo 30 kom salersa prije par tjedana

Niš reko je sami problemi da su divlji nisu mogli uhvatiti .
Pa ubijali iz puške , pa su jednu zavezali na kraju se udavila.
I da nije nešto bolji je simentalac ima više kila.
To sam baš pito u klaonici Karakaš jednom zgodom u Brinju .
Možete i sam pitat ali simentalac ostaje broj jedan .
Ima i mlijeka i mesa.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ekipa moze pomoc interesirame tov telica uzimo bi male od 10 dana i hranio do kraja pa me zanima do kad mu davat mlijeko kad ga prebacivat na ostalu hranu ako moze neke plan kak bi bilo najbolje!!

A tek iznad dva mjeseca pa nadalje a sve ovisi o teletu svako je drukčije.
Trebat ce ti puno zamjenice ako ih misliš više.
Ja tako od mjesec kupim pa taman onu veliku vreću potrošim na njega.
I nekako jedva jedva pređe ali izgubi on tu puno vremena.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Nabavi si kravu pa ti ne treba zamjenica.

Imam sad dva teleta cca 20 dana starih, između njih sam stavio tele nekih 4 mjeseca staro i sad kada ga hranim ovi mali se uče kraj njega lagano jesti. Odbijem ih sa oko 2 mjeseca starosti i nema nikakvih problema jer već jedu skroz fino. Hranim samo onim što ja proizvedem, evo sad dva bika 16.5 mjeseci svaki oko 750kg.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Malo sam čitao o tovu i teladi starih par dana...došao sam do sljedećeg zaključka,možda sam u krivu,ali tako sam si ja zgruntal..u dvije solucije..
1. tele muško 10 dana staro...2500-2700kn(rijetko jeftinije,oni lošiji možda)
2. mliječna zamjenica neznam da li je vreća dovoljno za mjesec dana oko 300kn x2 = 600kn garant
3.grijanje zamjenice,mogućnost proljeva,veterinar ????
4. kazu da telad na kraju tova hranjena zamjenicom ima manje kila od onih hranjenim mlijekom...

2. solucija
kupiti tele staro 2 mjeseca,ima ih po 3500kn koje već samostalno jede i ne zamarati se mliječnim zamjenicama...već odmah na krutu hranu...

Ali to sam samo ja!
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Imam ja krave doma mama radi sireve tak da imam mljeka zamijenicu bi dobivali malo i nekad kad bi mami vise trebalo za sireve krenuo bi pomalo par komada ako bi islo kak se spada sirio bi i preuredivo jedan dio da bi mogo ic do nekih 10-ak komada!!
Dal bi im smio davat kad pocnu jest krutu hranu smjesu kukuruza, psenice, tritikala, posije i malo koncentrata samo za miris??
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Ako već imate krave onda si u boljoj poziciji od onih koji ih nemaju..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
I sad je junici za par mjeseci termin za teljenje tak ako bude sve kak treba imam vec jedno tele!!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Dal bi im smio davat kad pocnu jest krutu hranu smjesu kukuruza, psenice, tritikala, posije i malo koncentrata samo za miris??


Ja im dajem šrot još dok piju mlijeko.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Dali im se smije davati kukuruzna silaza ako smije onda bi vise radio silaze sljedece godine!!
MrSima do kad i kolko litara mlijeka dajes po telicu i kad mu prestanes davat mlijeko??
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ja svojim teladima koje planiram da ostavim vec otrpilike kad napune mjesec ubacujem koncentrat u mlijeko dok piju ( hrane se na kantu) i tako ih naviknjavam na ukus sue hrane i na prelasku na suhu hranu mi ne ofale puno. Inace sam neki dan zaklo jednog bika sebi otprilike nekih 19 mjeseci 370 kila mesa s kostima naravno, mislim da je bio dobar ? :(snooze):

slikan otrpilike kad je imo godinu
 

Najnoviji postovi

Na vrh