• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja imam zemlje, hrane, objekat pomalo raste, a volja za poslom postoji.
Trenutno tovim oko 10 komada, 5 manjih i 5 većihi tak stalno imam krug, dok se veći prodaju, ove manje stavim u puni tov i opet kupujem teliće.
Računaj si da ako je sve ok s robom, po biku mora biti 10.000 ili više kn dobiti, e sad sve zavisi koliko su se dugo tovili, kaj su jeli pa izračun kolika je zarada.
Evo moj primjer, nedavno sam prodal 3 komada, velike mrcine. Bili su u tovu nešto malo manje od 20 mjeseci starosti, izašli sa 790, 760 i 740 kg po cjeni od 14,5 kn.
Dok smo kod ujaka zimos natovarili 4 komada sa 16 mjeseci starosti u kilama od 750, 775, 715 i 690 po 15 kn.
Lako je izračunati na kraju, ali sve ovisi od toga kakvi su telići i kako napreduju.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Šanana, oprosti,ali možeš li objasniti matematiku, ako moraš kupiti teliće koji su u prosjeku ajd recimo 2500 - 3000 kn? A još nije hrana uračunata i nenadani troškovi.
Pitam zbog toga što imam kolega koji ako uspiju skrpati 5000 - 6000 kn po biku je puna šaka brade.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,378
Kod nas je ovakvo stanje. Telici su u prosjeku 6,5-7 KM, i to od 160-180 kg, manja niko ne prodaje, a 450-600KM je tele staro par dana. Cijena bikova je 4 KM i to ako dobijes da se udaris nogom u guzicu od srece. Hajd neka je bik u prosjeku 600 kg to je u najboljem slucaju 2400 KM i to ti ga je bruto dobit po biku, a za neto odbij od ovoga cijenu teleta, hranu, veterinara, lijekove i jos kojekakve zezancije. I na kraju to ti se pretvori da si prodao svoju hranu po nesto vecoj cijeni. E sada zarada je kao i u svemu na kolicini.
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Da na poticaj ne računaj na bikove jer od tog niš.
A na zemlju aj dobar je.
Sad ako kojeg riješiš u mesu budeš zaradio.
Ovako kao što ti kolega reče slabo.

Da li je koji od bikića završio na klanju prošle godine?? Meni je rečeno da nije dovoljno da je kliknuta ona kučica na zahtjevu, već je potrebno prije nego se bik šalje u klaonicu otići u HPA i popuniti još neki formular, i da se onda za takvo grlo dobije potpora.

Osobno mislim da tov ne donosi neku značajnu dodatnu vrijednost. Tipa zimos sam imao dva odlična bikiča (teleta), prvog sam prodao na otkup s 2 mjeseca i par dana i 140kg po cijeni od 25kn (3500kn), dok sam drugog prodao s starošću od 3 mjeseca i nekoliko dana direktno klaonici s 187kg po istoj cijeni (4675kn) samo kaj sam moral istog otpeljati. Ispadne da sam za mjesec dana tova zaradio 1175kn više ali kada se oduzmu troškovi prijevoza, smjese, mlijeka koje sam utrošio ispadne da sam za svoj rad i brigu plačen 200kn tj. da nisam zaradio ništa više nego li na prvom. I da nije pred blagdane išao u klaonicu ne bih dobio tu cijenu i na kraju bi bio na gubitku.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,890
Svatko ima svoje,no kad prodas 3-4 bika ili teleta imaš nekakvu lovu na hrpi s kojom možeš nešto napraviti...ja se spremam u tov bikova ali imam još predradnji da bih započeo ali se informiram svakodnevno..iako da imam veću količinu zemlje išao bih na sustav krava tele,žensku telad za rasplod a muške u tov i tako u krug...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,173
Decki, najvise je bitna volja..
Ja sam kanio prenamijeniti jedan stagalj u toviliste, znaci sa traktorskim ciscenjem, ali sam izgubio volju za stokom i ovo sad sto imam doma othranim i necu vise uzimati druge, a volju su mi unistile krave, jer je s njima nekoliko puta teze nego s bikovima..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Šanana, oprosti,ali možeš li objasniti matematiku, ako moraš kupiti teliće koji su u prosjeku ajd recimo 2500 - 3000 kn? A još nije hrana uračunata i nenadani troškovi.
Pitam zbog toga što imam kolega koji ako uspiju skrpati 5000 - 6000 kn po biku je puna šaka brade.

Ja sam napisao koliko je dobit po biku, znači koliko bik donese nakraju, a kolika je zarada to ne računam, iskreno ni ne trudim se, bitno je ono da ostane neka lova na hrpi nakon kaj se prodaju bikovi, a to nemožeš dobiti nigde drugde nego u banci, ja barem nisam nikom dužan.
To ti je taj neki drugi pogled na svijet.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Da li je koji od bikića završio na klanju prošle godine?? Meni je rečeno da nije dovoljno da je kliknuta ona kučica na zahtjevu, već je potrebno prije nego se bik šalje u klaonicu otići u HPA i popuniti još neki formular, i da se onda za takvo grlo dobije potpora.

Osobno mislim da tov ne donosi neku značajnu dodatnu vrijednost. Tipa zimos sam imao dva odlična bikiča (teleta), prvog sam prodao na otkup s 2 mjeseca i par dana i 140kg po cijeni od 25kn (3500kn), dok sam drugog prodao s starošću od 3 mjeseca i nekoliko dana direktno klaonici s 187kg po istoj cijeni (4675kn) samo kaj sam moral istog otpeljati. Ispadne da sam za mjesec dana tova zaradio 1175kn više ali kada se oduzmu troškovi prijevoza, smjese, mlijeka koje sam utrošio ispadne da sam za svoj rad i brigu plačen 200kn tj. da nisam zaradio ništa više nego li na prvom. I da nije pred blagdane išao u klaonicu ne bih dobio tu cijenu i na kraju bi bio na gubitku.

Ma u klaonici i razduzen i pregledan .
Ma kad bi ja on njihovog poticaja sirotinjskog zivio.
Radim to većinom jer volim i dobra je zarada plan je 10 tak komada jer imamo tržište za meso.
Problem su telci.
Sad novi objekat ako bog da do zime zavrsit napunit i idemo dalje.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Ovako otelila se junica prije par dana,i kako se malo opirala pri muzi otac pod junicu pusti telca oko 2 mjeseca (ali je bio zakrzljo skroz,)znaci skroz mali telac je u pitanju,i evo vec 2 danan ne moze na zdanje noge,kaze veterinar da mu je naskodilo prvo mlijeko(kolostrum ako sam pravilno napiso) bilo mu je prejako,,jel mu ima spasa i sa cime da se djeluje, ako nema da mu prekratim muke,.
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
250
Nisam veterinar al nekako mi nelogicno da nemoze na noge i to zbog mlijeka,najprije je trebalo da dobije proljev od kolostruma.Ako ima apetit i normalno jede sacekaj jos malo mozda krene situacija na bolje.
Sto se tice muze junice, ljudi moji pa morate biti maksimalno strpljivi!Sa svakom junicom je manje ili vise problem na pocetku, par dana valja se namuciti dok se ona ne navikne na muzu.
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
Junica je sada ok,nema nikakvih problema sa muzom,tele nije prezivilo,bio je veterinar,prvi dan 5-6 inekcija,sve bilo ok telac lijepo jeo,pio vodu,prezivo, drugi dan u jutro doktor dao 2 infuzije pred vece isti dan telac ugino..
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Evo ja danas dva telića kupio otac valerian .
Izgledaju dobro .
 

LicanMlinka

Član
Tu od
8 Ožu 2015
Poruka
37
Pozdrav ekipa. Koliko cega dnevno dajete bikovima kad ih tovite, znaci koliko sijena, koliko cega od zobanja kad imaju npr 6 mjeseci, 1 godinu i 2?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Stvarno neznam kaj bi ti napisao, moji imaju na volju cijeli dan jelo pred sobom.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Ovisi opet za što ide bik ako ide na kile živ možeš hranit koliko hoćeš.
A ja mu ne dajem koliko može jer prodajem u mesu pa moram pazit da nije masan.
Da nema otpada puno.
 

edon

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
99
Dali je ko koristio u tovu junadi zrno suncokreta i zrno soje znaci ne prerađeno.
 

Najnoviji postovi

Na vrh