• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov pilića

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Evo mjesec dana stari pilići sad vagani . U prosjeku ćemo reči kilu i trideset . Većina ih je te težine u gram. Malo su mi se i zlakšali jer im više ne dajem samu smjesu nego dobiju pol pol sa šrotom. Prije par dana su prebačeni na podni uzgoj tak da mogu trčati kolko hoće. Interesantno da još nemaju svo perje .
Od ponedjeljka prelaze na hranu za piliće dvojka , i na šrot sa koncentratom u omjetu jedan naprema tri. Tak budu do kraja odnosno par dana do klanja. Svjetlo im upalim samo po noći da vide jesti . Kak je bilo zima mislil sam da nebu ništ od njih a ipak su se izvlekli.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Jućer pospremljeno deset komada u škrinju . Starost 57 dana. Težina od 1,40-2.60kg bez glava , nogica i iznutrica. Utrošak hrane je vreća početne smjese 10 kg i 15kg, koncentrata sa 35 kg šrota. Plus toga pod zadnje im je dodavano u to razmoćeni suhi kruh i sjeckana kopriva. Sve u svemu zadovoljan , nisu masni .
Problem je u velikoj razlici u težini pojedinih pilića. Hranjeni svi isto i pod istim uvjetima držanja . Znaći da proizvođač jednodnevnih nema istu kvalitetu nego ih mješa sa ovim šta ne rastu. To se vidi i na očišćenima jer su ovi mali bili bljedi , a ostali jako žuti.
 

medijus

Novi član
Tu od
25 Kol 2013
Poruka
12
Može li se starter(početna smjesa) miješati sa šrotom do kraja tovnog ciklusa,a ne da se ubacuje koncentrat plus šrot
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Može li se starter(početna smjesa) miješati sa šrotom do kraja tovnog ciklusa,a ne da se ubacuje koncentrat plus šrot
Ako su pilići dobri i tovni tj. od kvalitetnog jata rast će i na samom šrotu pošto pojedu starter. Samo bu se tov odužil. Ako imaš vreču startera i vreču koncentrata pogledaj sastav. Starter je prilagođen tako da pilići krenu od nule odnosno prvog dana , zato ga nemoj odma rjediti sa šrotom. Nek pojedu na deset komada makar vreču čistog. Onda bi im trebalo dati dvojku smjesu. Jer je ona opet prilagođena daljnjem uzrastu. To je slično kao da djetetu od pet godina daješ stalno hranu za novorođenče na bočicu. Uglavnom kad ti budu oko kile možeš kemijati sa šrotom da uštediš . Budeš vidio kak ti budu praznili hranilicu i dobivali na vagi jer ipak rađe jedu kad je nekaj jačega i kupovnoga u šrotu.
 

medijus

Novi član
Tu od
25 Kol 2013
Poruka
12
Ok hvala puno,ma ostalo mi startera pa sam mislio da ga uvaljam do kraja sa šrotom,ali onda ipak bolje sačuvati za sljedeću turu
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Pozdrav svima,
Zanima me kolika kvadratura prostorije mora biti za 50 pilića? Može li jedna strana kokošinjca u ljetnim mjesecima biti otvoren odnosno zatvorena samo rešetkama? Nakon koliko pilići mogu slobodno u kokošinjac? Mogu li se zajedno držati pilići i purići? Je li bolje uzeti jednodnevne ili starije? Je li ih dobro puštati dnevno recimo sat vremena na travu ili to šteti dobivanju na težini?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bijele piliće tovim za svoje potrebe. 15 kom odjednom u 2 gajbe 60x90 cm (tlocrtno). Kako koji pređe težinu 2 kg (očišćen bez otpadnih dijelova), poveća se mjesto u gajbama za ostale. Kupujem mjesec dana stare (kad dobe perje) i nemam gubitaka. Trebalo bi biti isplativije toviti jednodnevne, ali to je u svakom slučaju zahtjevnije od tova onih koji su već u perju. Kod jednodnevnih je potrebna veća briga i česti su gubici.
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
Pozdrav svima,
Zanima me kolika kvadratura prostorije mora biti za 50 pilića? Može li jedna strana kokošinjca u ljetnim mjesecima biti otvoren odnosno zatvorena samo rešetkama? Nakon koliko pilići mogu slobodno u kokošinjac? Mogu li se zajedno držati pilići i purići? Je li bolje uzeti jednodnevne ili starije? Je li ih dobro puštati dnevno recimo sat vremena na travu ili to šteti dobivanju na težini?

Za 50 pilica dovoljno je 5 kvadrata
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
Kakva iskustva imate sa bubnjevima za čišćenje peradi?

Oni bubnjevi s motorom od vesmasine nisu bas preporucljivi ako imate teske pilice, motor mora biti jaci.
Bitna je temperatura vode.
Osobno ako budem mogao kupit cu si bubanj u kombinaciji s kotlom za surenje sa grijacem vode. To je onda dobotna kombinacija.
Sve se to moze napraviti u radionici.
 

max23

Član
Tu od
22 Stu 2017
Poruka
83
Da li mi može netko reći kako je rješio pitanje klanja pilića? Koliko vidim ne smije se ništa zaklati na gospodarstvu (ako nemaš kaonicu) što ide za daljnju prodaju.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Imam pilice u tovu teske oko dvije kile. Problem je sto vidim da padaju na nogama odnosno ne mogu nositi tezinu. Hranim ih sa smjesom dvojkom i mjesam koncentrat i srot u omjeru 1 naprama 3. U vodu im stavljam muvisel vitamine. Ne bi htio sad pod kraj ih jos sopati dodatnim kemikalijama.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Možda imaju premalo prostora pa se nisu dosta kretali, ili jednostavno prebrzo napreduju. Moji obično 2-2,5 kg (očišćeni) dosegnu tek nakon 2,5 mjeseca starosti. Kupujem mjesec dana stare i odmah im počnem u smjesu miješati šrot. Prvi tjedan 1/4 šrota i svaki slijedeći tjedan povećavam šrot. S mjesec dana nakon kupnje (2 mjeseca starosti), počinju dobivati samo šrot bez smjese.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,641
Ovisi i o partiji kakva je, godinama mi isti čovjek vali piliće i nekad ih je 30% slabo na noge, a nekad 1 ili 2 komada.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ne može se tu nista a ovak i onak nije problemm to jest ne steti im u tolikoj mjeri jer uskoro im završava njih kratki život...
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Dosta su nejednake tezine i velicine a svi su isto stari i drzani. Tek sad vidim da neki imaju neprirodno velika prsa u odnosu na zadnji kraj. Kao da nisu svi iste vrste. Sve u svemu jos su dobri kakva je vrucina.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Onda prvo riješite vece a manje ostavite da još malo rastu, ti s velikim prisima su takozvani „prsani”(vjerojatno neki hibrid za velika prsa) kod nas se mogu kupit baš odvojeno u jednoj veterinarskoj stanici ali nekad muljaju pa pomjesaju s „obicnim” i onda isto dobiš takve nejdednake pilice a isto hranjeni od prvog dana .
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Robelar ja uzimam koncem 8. mjeseca, kad je vec malo svjezije vani,da im nije vruce, tako da se mogu klati kad jos nije pre hladno
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ak ih uzmes pre rano jos je vruce i ne jedu , a kasnje im treba grijanje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh