• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov teladi

B

BARBA

Guest
moze li netko dati savjet koje je mlijeko najbolje za koristiti, tj. s kojim ima najmanje problema, i cucle dok su nove pretvrde su telad jedva pije pola ih se umori i ostavi nezeli piti više, a čim se malo smekšaju procure ili ih telad progrizu..???
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Mislim da je svako umjetno mljeko dobro.Najbitnije je da u toku ishrane ne mješaš različite vrste zamjenice.Dakle kad potrošiš vreču jedne vrste zamjenice sljedeću opet kupi te vrste.
Dude su takve kakve jesu......to ti je potrošni materijal ...nesmiju biti stare jer kroz njih mljeko previše curi pa se telci zagrcavaju,može im otiči u pluća i mogu dobiti proljev.U svakom slučaju bolje nova duda,sa tankim mlazom pa makar malo i tvrđa nego stara,mekana kroz koju mljeko previše curi.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Moji telci imaju malo veče rupe na dudama i znam još neke koji prošire rupe na orginalnim dudama i nema nikakvih problema
 
B

BARBA

Guest
A zamjenicu kupujem na palete dnevno trosim 1-2 vrece kako kada, tako da nemjenjam ali ako ima netki iskustvo s kojom miu je bilo manje proljeva, bolji napedak i tako...
 
M

MOCO

Guest
čim kupin novu dudu odmah uzmem škare u ruke i malo je proširim inače bi mi telad ostala gladna, jer tele može aktivno piti par minuta a ako se još i namuči normalno da ostavi čim se malo najede. Tele 10 dana staro popije 5-6 lit u 3 min. i još vuče jer mu u mozak nije stigao signal da je u sirištu hrana ali netreba mu više dati jer će se prejesti pa će bolovati. Godinama već koristim samo Sano
head-rind-milsan.jpg
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Ja stvarno neznam kakve vi to dude kupujete kad morate proširivati rupe.....u svom iskustvu rada na farmi NIKAD nisam proširivao rupe na novim dudicama.Uvjek se gledalo da se stare dudice sa previše proširenim rupicama zamjene novima.Pa i kad kravu povučeš za vime, sigurno mljeko ne curi u potocima već tankim mlazom.Mljeko na dudici mora što više sličiti mlazu na vimenu krave.Proširivati dudicu i to još škarama....pa to negdje curi "sve u šesnaest"....od onog što se da teletu sigurno se četvrtina prolije.
 
M

MOCO

Guest
Škarama odrežeš mrvicu jednog vrha (od četiri) kod proreza u obliku križića-drugačije nemožeš jer guma je jako elastična pa se odreže previše pa onda curi, ovako dobiješ samo bolji protok a ne curi ništa jer imaš onaj ventil s klikerom na kanti. Rezultat je da tele brže popije veću količinu jer se ne umori.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Škarama odrežeš mrvicu jednog vrha (od četiri) kod proreza u obliku križića-drugačije nemožeš jer guma je jako elastična pa se odreže previše pa onda curi, ovako dobiješ samo bolji protok a ne curi ništa jer imaš onaj ventil s klikerom na kanti. Rezultat je da tele brže popije veću količinu jer se ne umori.

Takvo je i moje iskustvo, tak i mi radimo i hranimo sve sa Sanom :shock:
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Boks za tele?

Molim nekog ko ima informacije: koje su dimenzije standardnog boksa za tele? Bit če :drinkers:
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Ovi moji kažu što manji to bolji. sad nisam pametan. Negde sam vidio sliku boksa onak da se tele nemre okretat pa me zanima kakve su dimenzije. Sad su velikom boksu ali je ženi to tak teško hranit. A imam stari svinjac koji bi preuredil za teleke, nekaj slično kak imaju krave na vezu tak da ima svaki svoje mjesto. DALI JE TO PAMETNO ILI NIJE?
 
M

MOCO

Guest
tele voli skakutati, ritati se i VOLI SE OKRETATI, a kad se umori legne i spava (ako je sito) i ispruži se
images


images
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Sad si misli da buju teleki i dalje pušteni da ništ od vezanja.Ovaj boks mi se sviđa, to još nisam vidio, ali efikasno!
 
B

BARBA

Guest
kod mene su u boksu pojedinacnom oko 50-60 dana a bok je 150x80sasvim dovoljan. a ako mislis tu drzati stalno onda stavi 180x85
 
M

MOCO

Guest
putni list s kojim odeš kod nadležnog veterinara na odjavu i on ti ispiše onaj plavi list ( neko uvjerenje o zdravstvenom stanju)-moraš znati i kuda tele ide :ime,adresa,broj posjednika i jibig
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
A prije toga moraš zvat vetrinara da napravi TBC test, jer bez toga nema putnice ako je tale starije od mjesec dana. Kod nas to traje tjedan dana!
 
M

MOCO

Guest
za telad mlađu od 2 mjeseca nije potreban TBC test isto kao i za telad sa gospodarstava službeno slobodnih od TBCa!
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Ah mi smo onda posebna selendra, gdje su posebni zakoni i propisi! Nebum više niš pisal jer je kod nas sve kompliciranije!
 

Najnoviji postovi

Na vrh