• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov teladi

B

BARBA

Guest
ZAnimaju me vasa iskustava tijekom povecavanja kolicin mlijece zamjenice, da li povecati odjednom npr. sa 2 na 3 litra ili postupno 2,25 2,5 2,75 3 litra sta je bolje.... Hvala!!!!
 
B

BARBA

Guest
ma inace pitam kakva su iskustav radi proljeva i toga jeli bolje postupno povecavati ili odjednom presjeci...
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
ZAnimaju me vasa iskustava tijekom povecavanja kolicin mlijece zamjenice, da li povecati odjednom npr. sa 2 na 3 litra ili postupno 2,25 2,5 2,75 3 litra sta je bolje.... Hvala!!!!

Pa zar na vrećama mlječne zamjenice nema uputstva? Ma povečaš mu u količini od 0,5-1,0 l .
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Da se ubacim u temu. šta dajete teladima da u kratkom vremenu (2.5 mj.) doguraju do 150,160 kg. - osim mlijeka.
Kad sam bio mali vidio sam da je moj djed šopao ih jajima
kuhanim grahom.
Koja su vaša iskustva. Pozdrav stočarima i cjeloj hrvatskoj
poljoprivredi.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,873
to je možda radio kad je prodaval telad

ako češ na silu delat nista nečeš napravit ,za to netreba biti stručnjak dovoljno je logički zaključiti

ja sam kupio tele za tov bilo je staro nekih 30-ak dana i nije bilo ništa slabije od onih koji su bili stari 3mj.
a zašto ,jer tele se 'jako' izleglo, mlijeka je dobivao kolko je željelo i super brzo je napredovalo (ljudi su ga držali ko kućnog ljubimca u štali)
ali kad je kod mene došao samo na smijesu i vodu kile su mu samo padale možda i 3tjedna......
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
imam i ja pitane nov sam na forumu pa se i ne snalazim još najbolje tak da oprostite ako ima greški kod pisanja! PITANJE: Dali je bolje hranit malo tle 15 dana staro zamjeicom ili mljekom?
 
V

VOJVODJANIN

Guest
imam i ja pitane nov sam na forumu pa se i ne snalazim još najbolje tak da oprostite ako ima greški kod pisanja! PITANJE: Dali je bolje hranit malo tle 15 dana staro zamjeicom ili mljekom?

U svakom slučaju bolje je mleko. Vidiš iz prethodnog posta kako je prošao čovek, tele gubi na kilaži.I za dete je bolje majčino mleko nego Bebelak i sl.
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
čital sam to kako je kolega bio na gubitku kilaže, ja sam hranio do sada zamjenicom međutim pojavio mi se višak mljeka pa bi sad to davo telcima, pa se bojim ako neće bit mljeka kko će telad reagirat na zamjenicu
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
čital sam to kako je kolega bio na gubitku kilaže, ja sam hranio do sada zamjenicom međutim pojavio mi se višak mljeka pa bi sad to davo telcima, pa se bojim ako neće bit mljeka kko će telad reagirat na zamjenicu
Ako misliš da ćeš taj višak mljeka imati kratki vremenski period onda nemoj ni počinjati davati telcima,jer bi neki mogli reagirati proljevom zbog česte promjene hrane.S druge strane ako ćeš taj višak mljeka imati duži period onda ga je šteta bacati (krizna su vremana) pa ga davaj telcima ali postepeno ga uvodi u ishranu da se priviknu.Neznam zbog čega ti se pojavio višak mljeka ali ako se slučajno radi o bolesnoj kravi koja je primila nekakve inekcije pa mljeko nije za ljudsku ishranu takvo mljeko nije baš preporučeno ni za telce.Sve zavisi kakvu je terapiju krava primila, pa najbolje da pitaš veterinara.
 
B

BARBA

Guest
Neznam jeste vi culi sta o hranjenju teladi krompirom nakon odbica od nekih 100kg pa nadalje kad nas ljudi hrane onako tko ima pojedinacno koje tele u stali svoje pokazalo se dosta dobro po 1-1,5 kg krompira + koncetrat na volju i sijeno jednom dnevno dnevno prije krompira dobar prirast imaju na tome, a krompir je jeftin svakako....
 

deinstalator

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
300
Sjećam se kad su ljudi svinje hranili kuhanim krumpirima ali ovo za hranjenje telaca ,to mi je prvi glas.Kao što je i napisano tko ima tele ,dva možda tako i radi ali na većim farmama mislim da to nitko neradi.
 
B

BARBA

Guest
ma znam da neradi ali ipak ako ima vlasnik 10ak tona krompira mozda mu je isplativije dati ih telcima nego ih prodati za 1500eura ako vec moze....
 

joža

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
247
Evo i stari mi je pričal da su davali krumpir telcima i juncima, ali su ga kuhali to mi je nekak lakše za prihvatit nego sirov.
 
B

BARBA

Guest
znam i mi kuhamo svinjama i bez vode dajemo ali eto telcima kod nas nisu kuhali sirove su davali i nije bilo posljedica bar za sada:partyman::partyman:
 

Adis90

Član
Tu od
3 Tra 2010
Poruka
691
nije problem sirov krumpir samo ne treba pretjerat u dozi,i ja sam davo sirov i nije bilo problema
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
pustiš tele da pije dok se ne najede! Gotovo.
Sano ne preporučuje davanje zamjenice ad libidum, jer tele tada kasnije počima jesti smjesu koja je jača hrana i omogučava veči dnevni prirast uz brži razvoj buraga.
 
B

BARBA

Guest
mi svoju telad skidamo sa zamjenica ka budu na kilaži oko 85kg brze nam napreduju na smjesi a jeftinije je...
 

Najnoviji postovi

Na vrh