• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Da ne bude da hvalim FPM freze ja još razmišljam koju da kupim ali ovo su podaci proizvođača a ovo gore napisano je moje mišljenje da bi FPM u istim uslovima rada trebala malo bolje da usitni zemlju zbog pomenutih karakteristika.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Točno je da će freza koja se brže vrti bolje usitniti zemlju, ali bolje usitnjavanje se može dobiti i sa 6 noževa po flanđi (npr. Shaktiman freze - indijske). Gramip standardno ima 4 noža, ali su izbušene rupe za dodatne noževe.
Proizvođač uvijek daje potrebnu snagu za laku zemlju.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kod Gramipa je dobro što ima rupe za 6 noževa, FPM mislim da nema tu opciju, imaju teške, a mislim da nemaju ni Termometal.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Nemreš na Gramipa dodati još 2 noža, a da ne treba 50% više snage. A onda je više opterećen reduktor, lanac...
Ne moraš se bojati ovoga za 720 okretaja, jer ionak ja to samo 20% brže, a reduktor i lanac su manje opterećeni.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Kad sam na frezi FPM 165 laka okrenuo lančanike kontra dobio sam oko 280 obr. rotora na manjem gasu traktora ali je ulje počelo da se grije i tutkali a kad je radila u vlažnom napukao je ležaj i izbio semenik na reduktoru. Ali to nije isto kao kad pređeš preko 540 obr. kardana sa malo više gasa jer je u prvoj varijanti povećan odnos prenosa na lančanom reduktoru freze.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Bila je jednom diskusija o tome kak 6 noževa utjeće na snagu. Ako se dobro sjećam korisnici su tvrdili upravo suprotno od tebe, iako sam i ja razmišljal jednako kao i ti.

Držim da kod brže vrtnje od predviđene najviše osjete ležajevi (ako su granično dimenzionirani). S obzirom na kvalitet današnjih strojeva, izbjegavam prekoračenje preporuka, štoviše, kad god mogu radim u povoljnijem režimu.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
U pravu si, sobzirom na kvalitet današnji freza nije pametno ići preko granice dozvoljene fabričke. Mene brinu i reduktori na FPM frezi 185 poluteške dali su isti kao na FPM 165 lake ako su isti onda nije dobro ako su jači onda uredu. Danas ću zvati inžinjere FPM da ih pitam.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
A zakaj jednostavno ne kupiš rabljenu Howard frezu s 4 brzine getribom?
Bolja je i dulja bude trajala od bilo koje nove.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Nisam voljan da kupim polovne freze, jedino bi mogao kupiti polovan plug a ostalo ne, evo sad sam završio razgovor sa inžinjerom FPM po pitanju reduktora 165 laka i 185 poluteška i rekao mi je da je kod FPM 185 reduktor i prolazna osovina kroz reduktor veći nego kod 165 freze. Ni on nije siguran dali bi smio uzeti za 55ks frezu 205 cm nego preporučuje 185. Meni treba pomična freza za ratarstvo i za povrtlarstvo, znači da će raditi i 10 cm i do 20 cm dubine a pomična mi treba zato što ima rada i u plastenicima a imam ukupno zemlje 3 ha. tako koju god uzmem može da potraje. Prva freza FPM 165 je služila 8g i prodata je u jako dobrom stanju sa malo potrošenim noževima, ako bi druga služila kao prva bio bi jako zadovoljan.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Nemoj 205, jer sam imal 230cm frezu na 70ks, ali mu je nekad bila previše.

Rabljeni Howard ili Breviglieri ili Maschio su sigurno dobar izbor. Najveća im je prednost to kaj većina ima getribu sa zamjenjivim zupčanicima. Uvijek sam skloniji rabljenoj težoj frezi, nego novoj lakšoj.

Glede 540/720 okretaja...
Ne vodi brigu, jer iste getribe idu i na 1000 o/min (moja na Howardu je išla). Tih 20% je mala razlika brzine, a najvažnije je da getriba ne prenosi veći moment.
Zato ti velim da uzmeš frezu s čim manjom brzinom vrtnje, za tešku zemlju, a većinu radova budeš ionak radil na 540E, a ionak se rijetko motor vrti s punim gasom.

S druge strane, kaj se dogodi kad netko kupi istu frezu i pogoni ju IMT-om na punom gasu, a ima samo 540E?
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
I ja sam rad da radim sa 540 E zato i planiram frezu oko 180cm a zemlja mi nije puno teška onako neka sreda, recimo fergo može nekog normalnog oranja da ore sa dvobrazcom 10 colova oko 22, 23 cm a preoravanje do 27 28 cm. Ja sa frezom nikad ne radim ledinu uvijek radim uzorano i podrivano.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Mi smo frezu koristili na kukuruzištu u jesen, umjesto pluga. Isto tak i radili sjetvenu pripremu u proljeće.
Ono prvo je veliki napor, a ovo drugo ide pjevajući.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Za taj posao trebaju mnogo masivnije freze ja inače ne volim takvu obradu bez pluga.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Danas sam riješio i kupio frezu FPM 185 pomičnu i mulčer INO 160 elite.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Koje cijene si dobio? Tocno to i ja trebam

Sent from my Lenovo P2a42 using Tapatalk
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Išlo je u paketu Freza, Mulčer, kardan i rasipač pa mi je pravio popust na sve a izašlo me je 4250 e.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,264
Odprilike tako, nisu htjeli da mi daju ništa na INO mulčeru popusta izgleda da se taj mulčer dobro prodaje a tek su ga dobili a nudili su mi FPM mulčer 185 sa popustom ali stoji kod njih od 2014g i boja je izblijedila, on je bio za 500e jeftiniji ali sam odustao iako sam došao da baš njega kupim ali mi je izgledao kao polovan i nisam mogao to da progutam tako da je prevagnuo manji INO i skuplji mulčer.
 

Najnoviji postovi

Na vrh