• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,388
120 je precnik same felge plus visina gume. Izmjeri koliko imas lufta na traktoru
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Znači, 120 cm je promjer cijele felge... Guma ima dost mali balon, mislim nekih 20 cm možda, možda bi i stalo, al morao bi imati točnu visinu te gume u svako mslučaju, pa onda točno izmjeriti.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Kaj če ti tak uska guma ??

Po meni preveliko...Ta mjera odgovara visini gume 16.9.34 otprilike..
Na knap bude to stalo,i traktor ti bude naprijed visio..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Zapravo mi i netreba, ali su full jeftine u toj dimenziji.
Dok recimo dimenzija 9.5-44" koju bi također prije nego 48" je puno, puno skuplja.
Ja bi najradije 12.4-36, njegove original uske felge, s njima najljepše stoji, to je točno, ali kad ih svi cijene ko suvo zlato.

Onda opet dok razmislim radije uzmem neke stare felge od maseja ili johndira s lošim gumama 9.5-44", te bi sigurno stale pod blatobran, a izađe me za početak jeftinije od 12.4-36, a gume kupim kasnije nove.
Onda bi kultivirao s 4 reda, špricao bi sve, prihranu radio s njim...ako bi več išao na uske gume, onda radije full uska, baš ta 9.5 nego 12.4.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,388
Kako bi traktor ruzno izgledao na njima. Kod mene komsija ima mali YTO 254 i na njemu 9,5-24 i na tako malom traktoru izgledaju preusko jos je manja dimenzija.Ako vec hoces uske uzmi onda bar te 9.5-44.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
ŠANANA, ako zanemarimo sve do sad rečeno oko estetike, izmjeri koliko imaš od osovine do blatobrana. Ako imaš više od 80 cm, ili još bolje 85 cm (zbog blata), onda bu išlo. Guma je visoka oko 150 cm (možda koji cm razlike ovisno o proizvođaču).
Pretpostavljam da guma nije blizu tebe jer bi je već bil izmeril. :(grin):
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
@Šanana- većinom se odustaje od 9,5 guma,jer su preuske,i ako je mekše,jako propadaju... Dvanaestica je sasvim dobra za kultivaciju i to,a ne propada toliko,i veću težinu nosi...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Slažem se sa postom iznad..

9-guma je strašno uska i neividim koja svrha takve gume kod nas stočara gdje su redovi kukuruza večinom na 70cm,jedino ako imaš koju kulturu gdje su redovi na 45cm,ali i to se odradi s 12-gumama..

Ja sam uzeo 13-gume za traktor koji mi služi za međurednu obradu..I s tom gumom mogu radit sve poslove,dok bi ti sa 9-gumom puno propadao na oranju,ili sjetvi kukuruza..
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
12-stica i 13-stica je guma stvorena za međurednu obradu a i izvrsno služi za oranje i ostale poslove , sad stavim u utorak gume namf nove radialne i nejdu več dolje , vozio sam i puno gnojnicu sa 12 sticama i ide bez brige i po mekom terenu , a sa radialnim bude išlo još bolje ...

i da ove 12.4 -36 budem prodal stare ako tko treba , poderana je na pola , znači još služi bez brige
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Zasto mislis da ce ici bolje sa radijalnim gumama?
Ako je ripna ista na obje gume ta guma ce jednako prijanjat na podlogu bila ona radijalna ili dijagonalna!!!
Jedina i osnovna razlika tih guma je na koji nacin su postavljena platna u gumi(radijalno ili dijagonalno)!!!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Nebi bilo.
Radijalna guma bolje leži na tlu i ima bolja vučna svojstva i nježnija je za tlo pri istom tlaku pumpanja.
Manje je osjetljiva na niži tlak.
Udobnija je i na polju i na cesti.
Tko nije probal ne vjeruje. ..
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Sto se tice udobnosti to je tocno,a za vucna svojstva je zaduzena geometrija gume a ne platna u njoj!!
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,387
citiram post o usporedbi dijagonalnih i radijalnih napisan 5-6 stranica unazad:

Evo dva clanka pronadjena nabrzinu..

Prvi:

Testirano 1961 :icon_mrgreen:

Ista dimenzija, ist broj ripni na gumi jedino razlika u kutu ripne, sa radialnom gumom je potrosnja smanjena za 7,25% a proklizavanje manje za 13% u odnosu na diagonalnu. Ucinak traktora je veci 4,2% i vozac tvrdi da je voznja udobnija..

Drugi:

Turska, 2004.godina

U uvodu pise da je ukupna efikasnost traktora s radialnim gumama povecana za 3,44% a potrosnja smanjena za 3,08% u odnosu na diagonalne gume. Proklizavanje s radialnim gumama je manje za 6,7%
Usput, pise da duple gume povecavaju ucinkovitost za 14% i smanjuju potrosnju za 12%

Cijeli clanak jos nisam proucio..

Ocekivao sam da ce biti i vece razlike. Ovo je vjerojatno sve testirano s jednakim pritiskom u gumama. Ako se smanji pritisak u gumama, razlika bi jos trebala rasti a kod novih radialnih guma upravo se u tome smijeru i ide.
E sad, netko ce se u ovim sitnim postotcima pronaci, netko nece.
3-4% nije bog zna sto ako se radi o 10ha ali vec kod 100ha to i nije za baciti, zar ne..

Ima u jednom od clanaka i slika koliko vecu gaznu povrsinu ima radialna guma iste dimenzije i pri istom tlaku u usporedbi s dijagonalnom..
No, sto struka zna,ne? :icon_smile:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
ŠANANA, ako zanemarimo sve do sad rečeno oko estetike, izmjeri koliko imaš od osovine do blatobrana. Ako imaš više od 80 cm, ili još bolje 85 cm (zbog blata), onda bu išlo. Guma je visoka oko 150 cm (možda koji cm razlike ovisno o proizvođaču).
Pretpostavljam da guma nije blizu tebe jer bi je već bil izmeril. :(grin):

Nisu mi blizu, da jesu več bi bil kod čovjeka i montiral ih za probu da vidim jel može i kak izgleda.:icon_kidra:

Slažem se sa postom iznad..

9-guma je strašno uska i neividim koja svrha takve gume kod nas stočara gdje su redovi kukuruza večinom na 70cm,jedino ako imaš koju kulturu gdje su redovi na 45cm,ali i to se odradi s 12-gumama..

Ja sam uzeo 13-gume za traktor koji mi služi za međurednu obradu..I s tom gumom mogu radit sve poslove,dok bi ti sa 9-gumom puno propadao na oranju,ili sjetvi kukuruza..

Istina, pričal sam još malo s nekim kolegama i svi mi preporučaju 12.4 ili 13.6-36, da je to idealno za gotovo cjelogodišnju upotrebu!
Stvar je jedino u novcima, ove 44 i 48 nađeš za bagatelu s lošim gumama, a 36 drže dobru cijenu, no iam vremena budemo vidli.

12-stica i 13-stica je guma stvorena za međurednu obradu a i izvrsno služi za oranje i ostale poslove , sad stavim u utorak gume namf nove radialne i nejdu več dolje , vozio sam i puno gnojnicu sa 12 sticama i ide bez brige i po mekom terenu , a sa radialnim bude išlo još bolje ...

i da ove 12.4 -36 budem prodal stare ako tko treba , poderana je na pola , znači još služi bez brige

Kolega, kaj stavljaš gore i naravno, obavezno slike dok montiraš?!
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
I ja mislim da je od starosti ispucalo jednostavno struhlo a naso sam 3 broja na 3 razlicita mjesta koji bi trebo prestavljat datum proizvodnje, bilo ne nesto: 120, 113. 116 eh sad sta je koji znacio a steta gume su na oko 70 % ripne bitno je a nisu konci popucali a ja ih mijenjat necu dok se ne raspadnu skroz :fiery:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ako nema puno tih pukotina daj ih vulkanizirati dok ta pukotina nije pocela zvakat platna!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh