• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Razlika u promjeru je oko 4-5%.
Možeš li osjetiti 5% smanjenje snage, ili isto toliko povećanje brzine (oko 1 km/h kod najveće brzine)?
Grip bude sigurno bolji, jer je guma 12,5% šira.
Razmisli pa se odluči.
 

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
254
Hvala na odgovoru. Dvoumim se između te dvije gume a imajući na umu da imam dosta oranja,tanjuranja,sjetvospremiranja i vožnje drva tako da ću se još raspitat okolo ako tko ima iskustva sa 12,4-28 na malom fercu ....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Šta bi se dogodilo kada bi na svoj 533 stavio 12,4-28,šta bi dobio a šta izgubio ? Trenutno su na njemu 11,2-28 Rekord kupljene 2005,još par godina i gotove su. Neki mi kažu da bi izgubio vučnu silu i to dosta jer bi traktor s tim gumama bio viši npr. oranje i tanjuranje,dobio bi na brzini u transportu a čovjek koji ima 12,4-28 na malom fercu kaže da nema nikakve razlike...
točni tako , moj otac ima na 533 12.4 i nema nikakve razlike .....možda forumski lumeni koji kad idu na oranje spuste gume a kad idu na cestu pumpaju pa vide razliku ali ja ne .


pun internet je videa gdej se prolazi kroz kaljužu u kojoj bi i krokodil zapeo a također i videa gdje gusjeničar ima problema tamo gdje je pas popišao.....tako da pojam grip kao garancija prolaska kod mene ne postoji

ni ovaj hrđavi na videu nema gripa pa poteže ovog riđana kojeg bi svi poželjeli ko mungos riđovku
https://www.youtube.com/watch?v=FLQhvruimfs
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
254
Dali tvoj otac ore i tanjura sa svojim 533 i šta kaže,kak ide traktoru. <koje su mu prednje gume pošto je iza viši a na mom su 6,00-16 zadnje 11,2-28
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ne tanjura jer smo na brijegu ..ore kak ore , ako ide ore ..ako je suho ili mokro sjedi kod lkljeti ..jebi ga ipak je Zagorec .

prednje gume ima klasika , ne primjetim da visi naprijed u odnosu na to kolik zetor ima dignuti nos ..

ako nemre u trečoj šalta u nižu ..i tak do prve ..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
točni tako , moj otac ima na 533 12.4 i nema nikakve razlike .....možda forumski lumeni koji kad idu na oranje spuste gume a kad idu na cestu pumpaju pa vide razliku ali ja ne .


pun internet je videa gdej se prolazi kroz kaljužu u kojoj bi i krokodil zapeo a također i videa gdje gusjeničar ima problema tamo gdje je pas popišao.....tako da pojam grip kao garancija prolaska kod mene ne postoji

ni ovaj hrđavi na videu nema gripa pa poteže ovog riđana kojeg bi svi poželjeli ko mungos riđovku
https://www.youtube.com/watch?v=FLQhvruimfs

Ja sam spomenul grip, ali ne kao garanciju prolaska kroz nemoguće već samo kao jednu čisto mehamičko-kemijsku komponentu.
Kemičari su uspjeli dobiti gume koje imaju bolji koeficijent trenja, a vučna sila bi, pojednostavljeno, trebala biti proporcionalna pritisnoj sili, površini nalijeganja i koeficijentu trenja. Ili se možda varam?:confused:
 

lipic

Član
Tu od
20 Svi 2012
Poruka
103
Pozdrav forumaši,pošto je tema traktorske gume ajde molim vas nek mi netko kaže svoje mišljenje ili iskustvo o gumama trayal,12.4 - 28,stavio bih na malog ursusa,bavim se samo šumom,nema poljoprivrede.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ako nemaš izbor, bude i trayal poslužil. Baš u toj dimenziji su se kod mene u okolini dosta solidne pokazale, mada, kod svih tih jeftinijih dijagonalki nema dugog vijeka trajanja, nestigneš ju potrošit, prije bude ispucala između ripni :)
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Imam ih par godina na malom Zetoru nisu ispucale ali nisu za šumu a naročito za blato po blatu bolje idu izlizane Barumke jedino kaj su jeftine .
 

lipic

Član
Tu od
20 Svi 2012
Poruka
103
Zašto smeće?

Znači to nisu radijalne gume već dijagonalne??
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Dijagonalne da, najobicnije i najjeftinije, bolje mozda cultor da pogledas mislim da je nikansu skuplja ali vjerujem i nijansu bolja. Ako se slabo cisti nece ti u sumi biti dobra, ak je mekana opet ces ju rasjeci
Pogledaj petlas bile su sa cak 14 platana, ona bi morala trajati.
Kakve su gume belshina sto na rusevima dolaze? Kad bi dovezao iz mađarske bile bi 2 komada 18.4-34. Za 1000 eura radijalne, a imam 100 km do tamo.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Oznaka na gumi 8PR ili 14PR ne znači da ona ima 8 ili 14 platna, nego da sintetički slojevi tkanine koji se stavljaju u gumu odgovaraju slojevima od 8 ili 10 ili 12 slojeva pamučnog platna koje se na početku proizvodnje guma stavljalo u gume. Tako da se ne treba zavaravati sa oznakom 14PR da ima 14 platna, možda ima samo 6 ili 7.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Trgovci ju tako prodaju i deklariraju te s tim cijena ide gore. Kako onda znati koliko guma ima platana i koliko je kvalitetna. Meni je nudio petlas 10-12-14 svaka 10 eura skuplja

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,077
Tako je dide Ivo, PR znači Ply Rating = kao platana.
PR je oznaka nosivosti gume više nego čvrstoće.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Razliku skužiš najviše kad traktor stoji tjedan dva pa ga izvezeš na cestu, na bržem traktoru s nekim barumom skoro iz kabine ispadneš koliko se zaležala guma.
 

TypeR

Član
Tu od
25 Velj 2013
Poruka
501
Pa eto, ako vise nosi, cvrsca je. Tetak ima na landiniju uske,12-4 36 cola, samo za spricu,rasipac, kultivator, barumke made in ceska, 6 pr izvirila zracnica po bocnici, rifna kao nova. Steta gume, moze ih bacit

Poslano sa mog Nexus 4 koristeći Tapatalk
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
naravno da je ona sa većim brojem kvalitetnija. Sada ti to opet ovisi o namjeni gume, da li pretežno za zemlju, safalt, šumu itd. Ja se puno vozim po asfaltu pa mi to troši gume više nego rad.
 

Najnoviji postovi

Na vrh