• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
zašto prednja?

pa nemaš prednju vuču,, jedino ako su ti loše ali one nemaj vezu sa zadnjima
 
M

Miško 007

Guest
A niko ruske gume ne hvali a ja čuo da su dobre...
Jedan je kupio dve ruske gume i reko da su super.
Jedna marka je Beljsina, a druga Voltayre...
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Evo da neotvaram novu teme.Zamolio bih iskusnije članove za pomoć.
Mijenjam zadnje gume na zetoru 5011,na njemu su tvorničke gume 12,4 28,sad sam u dilemi jer mi je prijatelj koji ima puno više iskustva dao prijedlog da stavim gume 14,9 28 jer će traktor biti stabilniji.Moram naglasiti da se poljoprivredom skoro više i nebavimo.
Traktor koristim najviše za šumu i drva pa ako mi možete reći prednosti širih i većih guma i dali moram i prednje mijenjati ako stavljam veće nazad i usput ako netko zna di se može kupiti povoljnije jer kod nas su u prosjeku:
12,4 28-1500kn kom.
14,9 28-2100kn kom.
hvala.
lp Darko

bolje uzmi 14.9 ako ništa drugo višlje su samim tim za šumu bolje
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Evo jeftini guma za prikolice manje nosivosti. cijena 20 e po komadu.
http://www.pik.ba/artikal/2227957/guma-gume-teretne/

I ja sam maloprije vidio oglas, fakat su džaba, da imam novca uzeo bih još jedna par da imam za rezervu. Od kako sam ih nabacio na prikolicu preporodio sam se, prije me bilo strah da natovarim nešto (imao neke 7.5-16") a ove em su široke pa manje gaze i tonu u tlo, visoke pa je s njima lako kroz blato a opet nisu previsoke kao one kamionske na 20" felgama a teret nose bez problema, 4 tone im nije problem. Stvarno treba uzeti koji komad ko god može dok ih ima, ko zna hoće li Amerikanaci ikad više doći ovamo.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
I ja sam maloprije vidio oglas, fakat su džaba, da imam novca uzeo bih još jedna par da imam za rezervu. Od kako sam ih nabacio na prikolicu preporodio sam se, prije me bilo strah da natovarim nešto (imao neke 7.5-16") a ove em su široke pa manje gaze i tonu u tlo, visoke pa je s njima lako kroz blato a opet nisu previsoke kao one kamionske na 20" felgama a teret nose bez problema, 4 tone im nije problem. Stvarno treba uzeti koji komad ko god može dok ih ima, ko zna hoće li Amerikanaci ikad više doći ovamo.

Bas i ja danas slucajno gledao te gume, one su montiraju na hammera, hannner moze da bue tezak 4 do 5 t ovisi koliko oklopa stave naq njega, zanima me koliko bi ove gume nosile na prikolici, planiram ih staviti na svoju jednosovinku od 3m3, jesu li dovoljno jake.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Hummeror-ova 16.5" guma se montira bez ikakvih problema na 16" felgu. Rub gume-dio koji liježe na felgu je kod ovih guma sasvim drugačiji nego kod "običnih" guma pa je ručno montiranje gotovo nemoguće. Rub je jednostavno do te mjere masivan i jak da je ručna montaža apsolutno neisplativa. Kada se montira, "ispod" felge ostane neka 3-4cm ruba gume tako da nema opasnosti od spadanja. I mene je začudilo kako onako dobro liježe na 16" felgu ali tako je. Kod mene u selu se koriste samo ove 16.5" i 20" gume i nikad se nikome nije desilo da guma spadne sa felge.

Usput, jedan savjet. Kada montirate humerovu gumu na 16" felgu nemojte stavljati 16" unutrašnju jer je ova humerova guma jako velika (njen prečnik je čitavih 37" a širina 12.5") ša se mala 16" unutrašnja jako, jako rastegne i vrlo lako se rascijepi čak i kad je nova. Neki stavljati 20" unutrašnju od starih Deutz kamiona ali ona ima preveliki prečnik u odnosu na felgu pa se iznutra jako zgužva što, ako se prikolica mnogo tovari vremenom dovede do cijepanja unutrašnje baš zbog tog gužvanja. Najbolja kombinacija uz Hummer gumu je 15.3" unutrašnja od onih velikih balonki koje se montiraju npr na cisterne za osoku pošto je zapremina takve gume balonke gotovo ista kao zapremina humerova gume. Ja sam kupio dvije nove 15.3" unutrašnje i savršeno odgovaraju, držim ih na 3.5-4 bara.

EDIT

Kod mene u selu jedan lik ih ima montirane na šumsku prikolicu i tovari 6.5-7 kubika drveta, ja sam tovario najviše 4 tone kukuruza a lično sam proljetos kod komšije pomagao u istovaranju vještačkog djubriva, ravno 5 tona sa pravljene prikolice (mnogo velika i teška, pravljena od kamionske šasije). To je to što pouzdano znam za tovarenje tereta na te gume.
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Prodavc tvrdi da je osobno tovario 5 t uglja na ove gume i da nose bez problema. Isto kaže da je nosivost jedne gume 1300 Kg, tako piše na njima. Ja bih uzeo 3 komada (jedna za rezerve), ali nemam za njih felgi. a i ove su mi 20-ke još uvijek jako dobre. Ali 16-ke bi stavio zbog visine priklice prilikom utovara.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
na drugoj slici se lijepo vidi iznad dimenzije upozorenje da se guma ne montira na 16" felgu. .
ali ako je vec isprobano..
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
na drugoj slici se lijepo vidi iznad dimenzije upozorenje da se guma ne montira na 16" felgu. .
ali ako je vec isprobano..

Kod mene u selu ih koriste vec 10-15 godina na 16" felgama.
 
D

dako

Guest
bolje uzmi 14.9 ako ništa drugo višlje su samim tim za šumu bolje

Pitam zbog toga jer neznam dali bi možda dolazilo do kvarova na zadnjem pogonu kod potezanja težih tereta pošto su gume šire!
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Pitam zbog toga jer neznam dali bi možda dolazilo do kvarova na zadnjem pogonu kod potezanja težih tereta pošto su gume šire!

nema to nikakve veze bitno je samo da su obadvije iste dimenzije
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,028
na drugoj slici se lijepo vidi iznad dimenzije upozorenje da se guma ne montira na 16" felgu. .
ali ako je vec isprobano..

Te gume imaju kosi prihvat (konični, poput kamionskih) na felgi i nesmiju se montirati na običnu felgu s ravnim vijencem.
Sve je dobro dok nitko ne pogine.
 
B

Bobo

Guest
ZJ, slozit ces se da se ne smije u auto industriji montirati na manje felge gdje se postizu velike brzine i totalno drugacija naprezanja gume nego ovdje gdje se koriste u transportu do 25km/h s nekim, za te gume, dopustenim teretom...

Znam za samoutovarnu prikolicu koja je dvije godine vozila pozamasne kolicine sjena na gumi koja je bila neka niskoprofilna od auta 16" ili 17" ne sjecam se vise, gdje je covjek izmjerio prema felgi gumu i brusilicom ju rezao da ju prilagodi felgi, posto nije novca imao za original 15.5" gumu. Kad je skupio novce za drugu gumu, ovu je skinuo i stavio gumu kakva i treba biti.


Mislim da je ovo u redu sto decki rade za poljoprivredne svrhe. Pogotovo sto vec dugi niz godina takve gume montiraju na manje felge bez problema. Da ce netko poginuti zbog puknute gume na prikolici, moguce je da se dogodi i s original gumom, tako dane vidim nekog velikog razloga za brigu.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ZJ, slozit ces se da se ne smije u auto industriji montirati na manje felge gdje se postizu velike brzine i totalno drugacija naprezanja gume nego ovdje gdje se koriste u transportu do 25km/h s nekim, za te gume, dopustenim teretom...

Znam za samoutovarnu prikolicu koja je dvije godine vozila pozamasne kolicine sjena na gumi koja je bila neka niskoprofilna od auta 16" ili 17" ne sjecam se vise, gdje je covjek izmjerio prema felgi gumu i brusilicom ju rezao da ju prilagodi felgi, posto nije novca imao za original 15.5" gumu. Kad je skupio novce za drugu gumu, ovu je skinuo i stavio gumu kakva i treba biti.


Mislim da je ovo u redu sto decki rade za poljoprivredne svrhe. Pogotovo sto vec dugi niz godina takve gume montiraju na manje felge bez problema. Da ce netko poginuti zbog puknute gume na prikolici, moguce je da se dogodi i s original gumom, tako dane vidim nekog velikog razloga za brigu.
kad bi radio svaki dan s gumama drugačije bi razmišljo dali će pući ili eksplodirati te gume nisu za te felge ali "majstori"to dotjeraju sa brusilicom samo naprijed skidam kapu za hrabrost kolegi je eksplodirala kod nas u firmi da vidiš kako se sad pažljivo pumpaju i montiraju
 
B

Bobo

Guest
Nije se radilo o velikim teretima... samoutovarka puna suhog sijena, ali samo kazem da PUUUUNO EKSTREMNIJE stvari prolaze, a ovo i nije toliko ozbiljno, jer guma nije ni na koji nacin modificirana, samo namontirana na "pol cola" manju felgu...

Pod teretom u sumi ti moze i eksplodirati i standardna guma s potpuno jednakim poslijedicama kakve bi bile da se ovakva guma "izuje" ili eksplodira...

Zato kazem da nema neke pretjerane bojazni s koristenjem ovakvih kombinacija, pogotovo sto je u praksi dokazano da radi na manjim teretima pri malim brzinama koje traktor moze razviti...


Da se takve gume montiraju na neki kamion, to NIKAKO ne podrzavam, ali za u sumu i prijevoz drva do kuce i 2-3 tone zrna, nikakvih problema.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Nije se radilo o velikim teretima... samoutovarka puna suhog sijena, ali samo kazem da PUUUUNO EKSTREMNIJE stvari prolaze, a ovo i nije toliko ozbiljno, jer guma nije ni na koji nacin modificirana, samo namontirana na "pol cola" manju felgu...

Pod teretom u sumi ti moze i eksplodirati i standardna guma s potpuno jednakim poslijedicama kakve bi bile da se ovakva guma "izuje" ili eksplodira...

Zato kazem da nema neke pretjerane bojazni s koristenjem ovakvih kombinacija, pogotovo sto je u praksi dokazano da radi na manjim teretima pri malim brzinama koje traktor moze razviti...


Da se takve gume montiraju na neki kamion, to NIKAKO ne podrzavam, ali za u sumu i prijevoz drva do kuce i 2-3 tone zrna, nikakvih problema.

Guma je "veća" za samo pola cola tj. za 12.5mm. Pošto se radi o krugu, razlika izmedju 16.5" i 16" felge je samo 6.25mm. Kažem vam, kad su montirane rub gume je bio više od 3cm ispod felge. Već sam to rekao, ljudi ih koriste već petnaestak godina na prikolicama i nikome niti je pukla niti spala sa felge a pretovaraju ih preko svake mjere što lično ne podržavam. Stovarao sam vještačko djubrivo sa takve prikolice, ravno 5 tona i čovjek je vozio 22km (od Bijeljine do sela) sa 5 tona tereta na njima. To jeste pretjerivanje ali kad su to izdržale...

Evo kako izgleda kad je monitaran na felgu, vidi se da je savršeno legla, slika je u visokoj rezoluciji pa se vidi da je felga pokrila označeni prostor na gumi

http://i51.tinypic.com/2w54w8w.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh