• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Tino radijalke se više njišu mekanije udobnije i na asfaltu manje troše umjesto platna imaju žicu motanu u spiralu nemoraju imati šlauf nedostatak šuma i kamenje jer se zbog mekoče trgaju .
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Razlika je u platnima odnosno kako su postavljena!!Radialno ili dijagonalno!!!
Radialna guma netreba zracnicu samo ako ima oznaku Tubeles!!!
Sve ostale gume koje nemaju tu oznaku imaju zracnicu!!!

Svaka guma ima celicnu saelu na onom djelu gdje naljeze na felgu a platna od gume su obavijena oko te saele.
@zeljko nemaju sve radijalne gume celicna "platna" to imaju gume koje se pmpaju na velike pritiske i koje nose puno tereta!!!
I imaju na sebi oznaku "steel protect"
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
To je DP 500, naći 5 tona, ali ide nešto više, ići će sad i povišice.
Felge su rađene, vulkanizer ih je imao gotove sa gumama, meni je jedna pukla
ova Fulda koje su bile, al' su sve ispucane i stavili ove 19.5 cola. Sad se jedino bojim kad dođe teret
da neće strugat prva guma tu u bolcne za kipanje.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Radijalna guma vecom povrsinom lijeze na tlo,i time se bolje hvata za tlo i zato je bolja guma.Radijalna guma je puno bolja od balonke,tko nije probao ne zna,od rada u polju,transporta i kvalitete gume,isto tako i marka gume,trajal i ostale te losije marke nemaju veze sa gumama kada ih skines pa stavis nesto kvalitetniju gumu,gume znace pola traktora nekada.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
sve ovisi i za koji traktor, mislim da za traktore do 70-80ks je samo bitno da je guma nova, sve ostalo je manji problem, ako se radi na zemlji, ne u šumi.......
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Potrazite na youtubeu testove potrosnje traktora ili testove trakcije u odnosu na vrstu gume ili pritisak u gumi pa izvucite iz toga neke zakljucke u usporedbi dijagonalnih i radijalnih guma. Kome traktor ne radi puno sati godisnje, vjerojatno mu se ne isplati radijalna guma, ali da je bolja od dijagonalne, je. Sigurno..

Tehnostrojka dobila nove šlape..

Moze li se znati koliko si platio sve 4 gume i felge? Gume su pretpostavljam polovne? Znas li koje su sirine te gume? Jesi li vozio sta u prikolici od kako si stavio te 19,5?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Radijalna guma vecom povrsinom lijeze na tlo,i time se bolje hvata za tlo i zato je bolja guma.Radijalna guma je puno bolja od balonke,tko nije probao ne zna,od rada u polju,transporta i kvalitete gume,isto tako i marka gume,trajal i ostale te losije marke nemaju veze sa gumama kada ih skines pa stavis nesto kvalitetniju gumu,gume znace pola traktora nekada.

Vi ste sada naveli da je radijalna guma bolja od balonke a to nema veze s dijagonalnim i radijalnim gumama jernbalonka moze biti i jedna i druga!!!dijagonalna guma nalijeze istom povrsinom ko i radijalna jedina i najvaznija razlika je u platnima koja su u gumi postavljena DIAGONALNO ILI RADIALNO!!!
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
Evo dva clanka pronadjena nabrzinu..

Prvi:

Testirano 1961 :icon_mrgreen:

Ista dimenzija, ist broj ripni na gumi jedino razlika u kutu ripne, sa radialnom gumom je potrosnja smanjena za 7,25% a proklizavanje manje za 13% u odnosu na diagonalnu. Ucinak traktora je veci 4,2% i vozac tvrdi da je voznja udobnija..

Drugi:

Turska, 2004.godina

U uvodu pise da je ukupna efikasnost traktora s radialnim gumama povecana za 3,44% a potrosnja smanjena za 3,08% u odnosu na diagonalne gume. Proklizavanje s radialnim gumama je manje za 6,7%
Usput, pise da duple gume povecavaju ucinkovitost za 14% i smanjuju potrosnju za 12%

Cijeli clanak jos nisam proucio..

Ocekivao sam da ce biti i vece razlike. Ovo je vjerojatno sve testirano s jednakim pritiskom u gumama. Ako se smanji pritisak u gumama, razlika bi jos trebala rasti a kod novih radialnih guma upravo se u tome smijeru i ide.
E sad, netko ce se u ovim sitnim postotcima pronaci, netko nece.
3-4% nije bog zna sto ako se radi o 10ha ali vec kod 100ha to i nije za baciti, zar ne..
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Tako je mato to sam vec ja pisal al mnogi ne citaju.
Sami izgled gume izvana i kvaliteta gume je do modela gume i proizvođača.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Jer su me izasle nesto sitno vise nego balonke i durat ce
me vjerojatno zauvjek.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
AntonioJD ovakve gume ( moje su 305/70 -19,5 ) imam na prikolici ukupne mase 8 t i prezadovoljan sam . Vozio sam cca 9t šljunka gume legnu ali nema grijanja . Još pogotovo ako su i tvoje tubeles .
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,335
Felgu je on napravio takva kakva je, nisam mogao birat u tom trenu felge, nadam se da će biti dobro. Tubeles su.
 

Najnoviji postovi

Na vrh