• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
eh sad, jel skuplja zračnica ili samo ventil.... 😕

misliš da je talijan namjerno potrošio 4 zračnice a nije trebalo?...nekak me to škaklja...
 

bitćebolje

Dobro znana faca
Tu od
13 Sij 2016
Poruka
742
Imal sam jedan problemčić s gumom na traktoru. Ponekad se ispuhala. Ostavim traktor parkiran i kroz par dana visi na jednu stranu. Prvo sam mislil da je ventil, ali kad je to počeko češće posjetil sam vulkanizera. Ustanovili smo da je vanjska guma tubeless (Mitas rd01), ali ima zračnicu. Kak tubeless gume imaju s unutarnje strane rebra, ta rebra s vremenom "pojedu" zračnicu. Svi četiri kotači imaju zračnice, sve je još original kak je kupljeno. Vulkanizer me je nagovoril da stavimo novu zračnicu, no ni danas nisam siguran jel to najbolje rješenje.
Pretpostavljam da bu se uskoro nekaj slično dogodilo i na drugim kotačima.

U dvijema različitim uputama su dva različita podatka za pritisak u gumama. 1,6 u jednim i 2,0 u drugim uputama, za sve gume. Prednje su 240/70-16, a stražnje 320/70-24.
Do sad sam pumpal na 1,8 bar. Onda na ravnom ripna leži po cijeloj dužini, a ako nadrukam na 2,0 onda je vanjsi dio (1,5-2 cm) u zraku (bez kontakta s podlogom).

Zanima me vaše mišljenje:
- na koji pritisak je najbolje drukat?
- bi li idući put bilo bolje ugraditi tubeless ventil umjesto zračnice?

Oprostite ak sam bil preopširan.
Ja pumpam u oranju gume na 1,6 bar, a kada vozim teret prikolicu jednoosovinku onda na 2 bar.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
A koja bi onda ovo bila dimenzija? I kakve su one usporedno sa 14.9-28 ili sa 16.9-28?

Znaci po tome bi bilo da je sirina od 16.9, ali je niža od 16.9?
Da, to ti promjerom odgovara kao 14,9-28.
Na tu felgu(čini mi se da je 13 ili 14") možeš montirati i 16,9-28 i budu ti sve brzine malo brže, ali bi i napred onda trebalo 7,50-16.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Znam da može ići 16.9-28, ali ove imam polovne u ponudi za relativno male novce, pa ne bi uzeo a da nešto ne odgovara.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Koliko vidim po oznaci, to su radijalne gume. Pripazi im na oštećenja bokova (ako kupuješ rabljene), no iznenadil se budeš vučnim svojstvima.
Radijalne gume imaju nešto više ripne i nešto niži balon od dijagonalnih, pa su ipak malo manje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala obojici. :ppozdrav:

DARUJUS,
zračnica je 135 kn, a ventil 100 kn. I mene jako zanima zakaj je originalno takva kombinacija. Možda felga nije dovoljno točna?

Hrva,
koji traktor i koje dimenzije guma?

Jel veće habanje od trljanja zračnice po vanjskoj gumi kod manjeg ili kod većeg pritiska?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Pri manjem se tlaku guma više deformira i normalno je da je trenje veće.
Da se to smanji, unutrašnjost gume se posipa talkom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala,
i ja sam slično razmišljal. Da sam se barem sjetil talka kad sam bil kod vulkanizera. Imal bum na umu za slijedeći put. Još jemput, hvala. :ppozdrav:
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Jel mjenjao tko šta skoro u dimenziji 420/70 R28? Marke i cijene ako netko približno zna?
 

Jura6006

Novi član
Tu od
22 Svi 2020
Poruka
3
Lijep pozdrav svima,
Novi sam na forumu, u potrazi sam za gumama za traktor Torpedo 6006.
Trenutno imam 16.9 28 gume su stare, ispucale i ćelave...kupio bi nove 14.9-28 zvao sam u Vulkal u Zagrebu nude mi Galaksy 1615 kn i Seha 1632 kn.
Nisam pri nekim parama pa tražim jeftinije gume, a dobre koje će potrajati malo duže. Sa traktorom radim šumu i oranje.
Pitao sam za Cultor, Trayal i Mitas trenutno nemaju u ponudi..Koje gume preporučujete iz osobnog iskustva i gdje ih nabavljate?
Unaprijed hvala svima
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Pozdrav, trebo bi neki savjet :)
Ovako kupujem prednju gumu veličine 12.4 R28, pa sam dobio par ponuda, pa ne znam šta da uzmem, što je najbolje, pošto imam malo iskustva sa gumama.
Imam ponudu dijagonalnih:
BKT za 1750kn
MRL za 1500Kn
TAUROS POINT 8 kod Oblaka za 2150kn (al nisam siguran dijagonalne ili radijalne)
Ponudu za radijalne:
Petlas za 2100kn
BKT za 2500kn.
Šta od tih najbolje uzeti, ili ima možda negdje nešto bolje (Da je s dostavom).
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
Trebam gume sa felgama za međurednu obradu 9,5 r 32 ili r 34, dva komada.
Ako neko ima ili ako zna nekog da ima molim ponude na pp
 

Najnoviji postovi

Na vrh