• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske RALICE

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Re: traktorske ralice

e vidis sada taj problem sakrivenih predmena ispod snijega mozda se moze rijesiti drugacije
mozda da se umjesto fiksiranja sa bocnog pomaka srafom uradi nesto fleksibilnije recimo opruge ili slabiji sraf pa da on pukne :scratch

a taj format lanaca ti ne preporucujem posto ce da "skakuce" po tvrdjem terenu
a moze li da se stavi lanac od auta koji je format gume ?
oni su mnogo udobniji
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: traktorske ralice

malo mi konstrukcije izgleda slaba :scratch da se ne bi možda povinula kad bi gurao malo veču hrpu :?:
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: traktorske ralice

pa čovjek je lijepo napisao da će samo čistiti dvorište sa tom ralicom, a kad mu bude trebala veća, e ta ide na traktor..
biti će problema samo ako ima dvorište kao nogometno igralište :mrgreen: :mrgreen: i ako kojim slučajem padne 1m snijega
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: traktorske ralice

Ma znam..al znaš ono naguraš si hrpu snijega i onda želiš malo dalje pogrunut pa se desi kaj se desi :mrgreen:
tako sam si ja par puta s gredom pa je uvijek trebalo nekaj ravnati :blackeye :mrgreen:
i teško da če bit samo za snijegg ako če možda trebat koji kupac zemlje pogurnut,ili malo susjedu kaj napravit ;)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: traktorske ralice

znam da se uvijek napravi malo veća hrpica snijega koju treba samo 2-3m pogurati...i onda se desi šta se desi... ako se on pomirio sa tim da će biti samo za dvorište onda OK, ali uglavnom vrijeme će pokazati :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: traktorske ralice

ma i to kaj veliš vrijeme če pokazat svoje...
htio sam i ja nes na svoj qvad slozit al onda sam odustao da ne bih kaj pignuo mislim na qvadu ;)
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

Kao prvo - nemam dvorište poput nogometnog igrališta, a snijeg ću odmah gurati na hrpe, na mjesta s kojih kasnije neću trebati ponovno pomicati tu hrpu.

Radi se o ralici za mali traktorić, i bilo bi smiješno da sam koristio debele profile, kao kod daske za buldožer. Za redovito čišćenje snijega ova daska će biti i više nego dobra. Na dvorištu nemam panjeva niti skrivenih prepreka, a ako i zapnem negdje - ponavljam treći puta: daska nije fiksno namontirana na rudo, nego pomoću vodoravnog panta i dvije opruge, tako da se daska zarotira oko vodoravne osi, podigne i preskoči takvu prepreku.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: traktorske ralice

marko hurlimann xa86 kaže:
samo sam pitao i dobio sam odgovor fala :p ;)
Pa već je čovjek 3 puta rekao to. Pročitaj malo pažljivije prije nego pitaš.
Inače je ralica pravo dobra, i taj traktorčić ju nemože nikako pokidat.

Šta ste zabrijali svi na neke robusne konstrukcije, jer robusno nije uvjek jače, treba malo i razmislit konstrukcijski, gdje su najveća naprezanja (tlak, vlak, uvijanje...) i to riješit kak treba.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Re: traktorske ralice

kod čitanja ti uvijek nešto promakne...
ajd dosta o tome ne želim da se posvađamo..
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

marko hurlimann xa86 kaže:
samo sam pitao i dobio sam odgovor fala)

Međimurec, ovo doživljavam kao smišljen napad na moju osobnost, moral buš mi platiti pivo, prvom prilikom kad budem u Međimurju! :roll: :D

Samo mi nemoj reči Zagorec, jer onda mi budeš dužan čitavu gajbu! (za večinu Međimuraca sve preko Drave je Zagorje, pa makar se radilo i o Ludbregu) :lol:
 

goran.faic

Član
Tu od
6 Lis 2008
Poruka
182
Re: traktorske ralice

VTZ, mislim da ti je ralica sasvim ok za to čemu je namijenjena, pogotovo ako se uzme u obzir vrsta pogonskog vozila i njegova masa.
A i to što je Petar rekao stoji, ipak nebi bilo normalno kad bi ralica bila teža od traktora.
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Re: traktorske ralice

VTZ kaže:
Samo mi nemoj reči Zagorec, jer onda mi budeš dužan čitavu gajbu! (za večinu Međimuraca sve preko Drave je Zagorje, pa makar se radilo i o Ludbregu) :lol:

To mi tu i tam velimo iz milja... Nedaj Bože da bi uvrijedili Podravca, namjerno... :lol:
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: traktorske ralice

Bobo kaže:
Druga je bila neka profi ralica koja je bila malo kompliciranije izvedbe. Ova je bas namijenjena za ciscenje snijega, pa ima gumenu traku umijesto noza i opruge koje ju stiscu uz podlogu. Hidraulicno zakretanje...

Obrisan neispravan link.

Obrisan neispravan link.

koliko su sigurne ove ralice...mislim dali postoji mogućnost da se ošteti neki dio na traktoru, prilikom zgrtanja snijega da se nešto udari na cesti (poklopac od šahte) i da se nešto desi traktoru?
pitam zato jer prijatelj ima novog zetora(mislim oko 100-tinjak ks) i prošle je godine čistio snijeg i napukla mu šasija na prednjem dijelu traktora jer je pogodio izbočenje na asfaltu...

mislim da to sa ovakvom ralicom nije moguće da se desi...jer ima osigurače i ipak je dolje guma a ne željezo...
pitam čisto iz znatiželje,,,
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
Re: traktorske ralice

ove dvije slike iznad...bobo je slikao i kaže da je dolje guma...?!!
 
V

VTZ

Guest
Re: traktorske ralice

Komunalne ralice, koje guraju kamioni su baš za profesionalnu uporabu - imaju čelične noževe, ali i mehanizme koji sprječava bilo kakva oštećenja prilikom udarca ili nailaska na prepreku. Oni s njima jure po cestama, usput odrežu i dobar dio bankine, često na proljeće fali metar travnjaka sa svake strane kolnika.

Za čišćenje privatnih površina gdje ima tlakovaca ili sličnih obloga, koriste se gume umjesto čeličnih noževa.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,588
Re: traktorske ralice

VTZ kaže:
Komunalne ralice, koje guraju kamioni su baš za profesionalnu uporabu - imaju čelične noževe, ali i mehanizme koji sprječava bilo kakva oštećenja prilikom udarca ili nailaska na prepreku. Oni s njima jure po cestama, usput odrežu i dobar dio bankine, često na proljeće fali metar travnjaka sa svake strane kolnika.

Za čišćenje privatnih površina gdje ima tlakovaca ili sličnih obloga, koriste se gume umjesto čeličnih noževa.

To je istina...ali kod mene neče više toga bit...
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,433
Re: traktorske ralice

To se zove vulkolanski nož, stavljaju ga obično kada se čiste osjetljive površine tipa tlakovci, ali i u gradovima da bi se smanjila buka jer ralica sa metalnim nožem koji se struže po asfaltu pravi pravu buku, još ak je vozač maher pa on to "stisne kak treba" onda nema spavanja. Mene lik redovito probudi kad u zimi u 4h ujutro preleti pokraj kuće. To se sve trese...i da, obično mi fali komad travnjaka. :mrgreen: Zato najradije čistim sam pa da se vidi do kud je cesta...mislim da ću mu ove godine nabiti šarene štapove pa da se vidi dokud može...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: traktorske ralice

puknuti kaže:
Gdje ste vi vidjeli gumenu traku dolje umjesto noža?
Ja sam radio na održavanju strojeva za čišćenje snjega u CH i sve su imale neku vrstu impregnirane gume odozdo i 300mm sa strane, podjeljene su bile na 4-5 neovisnih dijelova koji ju imali ovakav sistem sa oprugama. Nema nikakve šanse da se išta potrga jer se svaki dio daske može odignut dobrih 400mm. Ralice i sistem hidraulike je bio Boschung mislim.
 

Najnoviji postovi

Na vrh