• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorski cirkular-kako njime rukovati

elhor30

Novi član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
12
Lijepo molim ako mi netko može dati savjet kako rukovati i na koji način raditi sa traktorskim cirkularom;mora li cirkular za vrijeme piljenja biti prikopčan za traktor(na traktorske vilice i topling poluga) ilimoze samostalno stajati znači na zemlji i biti prikopčan samo kardanom.
I na koji način se skračuje kardan.
Hvala unaprijed svima na dobronamjernim savjetima.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Obavezno mora biti prikopcan za traktor i lanci na rukama moraju biti napeti da ne seta.
A kardan izmjeri metrom kad je u vodoravnom polozaju nesmije zastekat nego mora imat malo lufta,a kad skroz dignes cirkular nesmije se izvuc van i past.
Zubi na sajbi moraju biti naostreni i rasireni malo i onda reze ko putar bez mucenja i paljenja drva.
 

elhor30

Novi član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
12
ok,to sam i sam pretpostavio....ali dosad sam posuđivao cirkular od susjeda i on bi dosao kod mene i namjestio ga.....nije bio prikopčan za traktor nego samostalno na podu samo kardan-cirkular-traktor........pilio sam bez problema....nekoliko puta kad bi pila naišla ne neku kvrgu u drvu jednostavno bi remenje proklizilo i nastavio bih dalje.........
sada sam si kupio cirkular i kardan po preporuci trgovca(ugledna poljop trgovina) dosao kući i problem.......zakopčao sam cirkular za traktor na vilice i polugom,hoću staviti kardan i neide kardan je par cm duzi.......zovem u trgovinu i kazem problem pa mi prodavač kaze da kardan moram skratiti i to obje cijevi jednako da nebi bila jedna duza druga kraća..........i još jedan problem,kad je cirkular prikopčan na traktor hidrauliku pustim do kraja i sada prednje noge cirkulčara dođu do zemlje a ovi do vilica traktora stoje u zraku nekih 60-mm100mm....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ok,to sam i sam pretpostavio....ali dosad sam posuđivao cirkular od susjeda i on bi dosao kod mene i namjestio ga.....nije bio prikopčan za traktor nego samostalno na podu samo kardan-cirkular-traktor........pilio sam bez problema....nekoliko puta kad bi pila naišla ne neku kvrgu u drvu jednostavno bi remenje proklizilo i nastavio bih dalje.........
sada sam si kupio cirkular i kardan po preporuci trgovca(ugledna poljop trgovina) dosao kući i problem.......zakopčao sam cirkular za traktor na vilice i polugom,hoću staviti kardan i neide kardan je par cm duzi.......zovem u trgovinu i kazem problem pa mi prodavač kaze da kardan moram skratiti i to obje cijevi jednako da nebi bila jedna duza druga kraća..........i još jedan problem,kad je cirkular prikopčan na traktor hidrauliku pustim do kraja i sada prednje noge cirkulčara dođu do zemlje a ovi do vilica traktora stoje u zraku nekih 60-mm100mm....

Ako je velik i tezak cirkular onda mozda al nije preporucljivo zbog zabacivanja i sigurnosti.
To ravnanje mmnzes stelat sa poteznicom na toplinku,al kaj ti nije prenisko tak za pilit?
Uzmi jednu gredau kvadratnu od 10cm i stavi pod te prednje noge a ispod zadnjih nogu blizg traktoru nemoras nis stavit jer drzi traktorske ruke.
Evo ti slika moga starog star je oko 20god.







screenshot capture
 

elhor30

Novi član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
12
a neznam ni sam....nemam baš nekog iskustva,zasad imam neku staru polugu koja se skračuje-produzuje na par mjesta šarafima,moram si kupiti novu
čekam susjeda da mi dođe to sve vidjeti i reći kaj i kak napraviti,a to sa skračivanjem kardana jel to ok
stavio bih slike cirkulara ali neznam kako :-(
 

elhor30

Novi član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
12
cirkular.jpg


traktorski cirkular,pila fi 500 Kordun

http://s16.postimg.org/5awl1nbed/cirkular.jpg
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Jel to cirkular za rezanje samo na ploci
Ako je dosta izgleda stabilno i mogel bi ga terat a da ne kopcis za traktor,moj je drukcije izvedbe i mora biti zakopcen jer ja plocu dizem i sa strane pilim jako debele cjepanjice.
Ovaj kardan je super i ako ga budes koristio samo za cirkular skrati ga fleksom na odgovarajucu duzinu.
Skini plastiku dole i dobro odmjeri i svaki kraj skrati malo.
Probaj ukljuciti drugi link na postimageu da ti budu slike vece,mislim da je 4 odozgora pocinje sa t.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Da je to moj cikular i kardan ja ga nebi kratio ja stalno pilim da mi je cikular spojen jedino kardanom za traktor i nikakvih problema samo ti mora ravno stajat i da se ne ljulja i nemas brige!!
 

elhor30

Novi član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
12
Da,reže na ploči,mislim ploča se ne pomiče nikuda,neznam na šta si točno mislio.
A što se tiče priključivanja na traktor..neznam ni sam,neki vele treba biti zakopčan,neki netreba....
A kardan ću skratit
 

elhor30

Novi član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
12
Da je to moj cikular i kardan ja ga nebi kratio ja stalno pilim da mi je cikular spojen jedino kardanom za traktor i nikakvih problema samo ti mora ravno stajat i da se ne ljulja i nemas brige!!

tako sam i ja pilio dosad na posuđenom od susjeda i super je pililo
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
tako sam i ja pilio dosad na posuđenom od susjeda i super je pililo

Pili i dalje tak da si bezveze ne kratis kardan mozda ti nekad zatreba bas malo duzi pa ce ti bit kratak!!
 

elhor30

Novi član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
12
Pili i dalje tak da si bezveze ne kratis kardan mozda ti nekad zatreba bas malo duzi pa ce ti bit kratak!!

Mislio sam i ja da probam tako,zao mi kratit kardan,a i da se nešto počne događat remeni bi trebali proklizit tako da nevidim da se nešto može dogoditi
probat ću sutra pokrenut cirkular da vidim kako to funkcionira...nisam ga još stavio u pogon od kad sam ga kupio neki dan
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Samo ga namijesti da ti je cikular ravno i uz normalno tvoje rukovanje bit ce sve kako treba ja sam par puta imo gore kardan od prikolice od sijena koji je kolko duzi od tvog pa nista nije bilo!!
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Uške za prihvat nisu bez veze napravljene.Kači ga za donje poluge toplink ne trebaš kačit,jer ak zablokira šajba pa da ne proklize remeni kardan če okrenut ceo cikular.Zbog sigurnosti ga prikači na donje uške,jer več onak su cikulari opasni za rezat pa bolje sprečit nego lečit.L.P.:icon_wink:
 

elhor30

Novi član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
12
Uške za prihvat nisu bez veze napravljene.Kači ga za donje poluge toplink ne trebaš kačit,jer ak zablokira šajba pa da ne proklize remeni kardan če okrenut ceo cikular.Zbog sigurnosti ga prikači na donje uške,jer več onak su cikulari opasni za rezat pa bolje sprečit nego lečit.L.P.:icon_wink:
Da slažem se bolje spriječit....ali uške su napravljene i za transport
:)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Svi takvi prikljucci koje pogoni traktor preko kardana po pravilu moraju biti prikljuceni na trakor radi stabilizacije i sigurnosti,kad naletis na kvrgu burs i sam videl a nedaj boze cavel.
Vec sam ti napisal da ako budes kardan koristio samo za taj cirkular pripasi si ga i nemas brige.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Uške za prihvat nisu bez veze napravljene.Kači ga za donje poluge toplink ne trebaš kačit,jer ak zablokira šajba pa da ne proklize remeni kardan če okrenut ceo cikular.Zbog sigurnosti ga prikači na donje uške,jer več onak su cikulari opasni za rezat pa bolje sprečit nego lečit.L.P.:icon_wink:

:icon_scratch::icon_scratch::icon_scratch::icon_scratch:na koji nacin ce ga okrenut kardan okrenut cijeli cikular :icon_e_surprised::icon_e_surprised:
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ak se šajba slučajno zablokira u drvu pa da cikular prosto stoji bez da je kopčan na traktor pa da remeni ne prokližu snaga koju prenosi kardan mora nešto da polomi ili okrene.Zato za cirkular preporučuju kardan sa kvačilom da ona prokliže.Nikad se nezna kod rezanja ali bolje se prije osigurat.L.P.
 
Na vrh