• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trebam korisne savjete

B

Bobo

Guest
@Mario:

539 i 542 imaju u sebi jedan te isti motor (Rakovica M33/T), i jedan i drugi imaju tocno 29.5kw, tocnije 40.12KS

Nasao si meni o IMT-u pricati ;) Uglavnom, 539 fali tezine za, recimo, tanjurace 24 diska, i kad s njima radi dosta potrosi goriva, jer mu je na nekim tlima tesko za raditi s takvom tanjuracom. E, sad uzmi 542 koji zbog svoje tezine ima MANJI iskoristivi okretni moment da radi s tom istom tanjuracom, i on ce trositi jos VISE od 539... Cista logika. 542 je malo komforniji 539, ali taj komfor placas gorivom ;) Dok ces, recimo, tu istu tanjuracu lakse nositi po cesti sa 542, nego sa 539...
 
J

Jadranko

Guest
ej Bobo jos jedno pitanje.
ako na 539 stavim sire zadnje tockove.
dali je to bolje pri oranju ( tanjuranju ) ili je gore ???
znaci 28 " ali da si narucim sire felge i gume.
dali bi to donelo sta dobro ili lose.
pitram zbog toga posto ovdje ima firma u kojoj sam prije radio
tamo mogu narucit sta god zelim nije bitno za koji traktor
pa me cisto zanima dali je to pametna ideja.

firma radi tockove po zelji,samo kazes razmak osovine traktor tip i velicinu tockova
i oni ti kazu sta mozes sve stavit na taj traktor.
evp ti link ako te zanima http://www.schaad.ch
 
B

Bobo

Guest
Mislim da bi mu bile dovoljne gume 12.4 - 28" vise od toga ne 539 po meni nema smisla. Puno sire gume znaci puno vise gripa, a 539 nema tu snagu da pokrece puno vece gume. Davnih dana je jedan covijek ovdje na 539 imao zadnje gume sa nekog starog zetora i traktor je s njima isao kao lud, no nije nista s njim mogao raditi, samo prikolice vuci. Napominjem da su gume bile 28" samo jako siroke.
 
J

Jadranko

Guest
Bobo kaže:
Mislim da bi mu bile dovoljne gume 12.4 - 28" vise od toga ne 539 po meni nema smisla. Puno sire gume znaci puno vise gripa, a 539 nema tu snagu da pokrece puno vece gume. Davnih dana je jedan covijek ovdje na 539 imao zadnje gume sa nekog starog zetora i traktor je s njima isao kao lud, no nije nista s njim mogao raditi, samo prikolice vuci. Napominjem da su gume bile 28" samo jako siroke.
e hebi ga ja mislio da malo tunniram traktor ,kad ono nista :evil:
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Å to se tiče snage našao sam to na http://www.konedata.net
Meni je bolji 542, pogledaj onaj sakupljač od kojeg sam sliku stavio, on i ako je malo strmo odma se diže prednji kraj, ja s njim nosim bale od 750-800 kg i vozim ju na rikverc a 539 ju nebi mogao ni podić a da mu se prvi kraj ne digne.
 
B

Bobo

Guest
Pa kazem ti da je tezi od 539, pogotovo na prednjem kraju zbog masivnijeg prednjeg mosta i koljevke. No uz dodatnu tezinu dolazi i dodatna potrosnja.

Konedata moze pogrijesiti, kao sto i je u ovom slucaju. Ti se tjesi da imas jaci traktor od 539, no nemas. Imas traktor iste snage sa malo boljim gripom i jacom hidraulikom ;)
 
R

Ratarko

Guest
Bobo o kojoj ti dodatnoj potrošnji pričaš ?
To je toliko malo da nema smisla pričati o tome , tražiš dlaku u jajetu ali doslovno jer na konto tih par kila razlike u težini između 539 i 542 razlika u potrošnji je zanemariva .
 
L

lican

Guest
Ja sam isto tako nes trazio i moze se naci
evo ti iz oglasnika jedan torpedo
Obrisan neispravan link.

imas zetora 5245- 6245 za tu cijenu sad kakvi su neznam
 
R

ROKI

Guest
Ratarko kaže:
Zar ima išta da se kvari više od traktora tipa Rusa-a ?

E sad jedno pitanje: Zar ima koji novi traktor te snage u RH koji je jeftiniji od Rusa? Pa nemožeš od traktora koji toliko košta očekivati da se nekvari kao neki puno skuplji "zapadni" traktor. Kolko para tolko i muzike, bilo i bit će! Taj traktor te pare vrijedi i neboji se posla. No svako ima pravo na svoje mišljenje, jel! ;)

Sa mojim IMT-533 su došle original zadnje gume Rekord 12,4-28, a sad sam stavio Barum 11,2-28. Sa rekordicama (koje su bile višlje i šire) traktor je bio brži, ali automatski i malo slabiji što se na tako malom traktoru osjeti. Sa 11,2-28 ferguson ide bolje, jači je i može se više iz njega izvući.

Bobo ti si negdje u nekom postu napisao da bi nakon što ti 549 potroši ove zadne gume htio staviti umjesto 12,4-28 veće, 13,6-28. Kad bi to napravio raspario bi prednju i zadnju vuču pa bi ti zadnji bili brži od prednjih točkova. Da bi to napravio morao bi promjeniti par zupčanika u diferencijalu na izlazu prema kardanu za prednju vuču i tada bi ti odnosi (prijenos) štimali. To mi je rekao tip iz IMT-a na NS sajmu. Ili stavit zadnje 13,6-28, a prednje 8,0-20 (ili 8,3-20 sad se više nesjećam). Jednom sam vidio IMT-549 DV stara linija sa takvim (većim) gumama i naprijed i nazad. Ja ću sad na svom IMT-549 mjenjati zadnje gume (3. par!) pa možda stavim 13,6-28.
 
B

Bobo

Guest
@Ratarko: Ne bi vjerovao, ali se JAKO osjeti povecana potrosnja 542 nad 539. Nema on bez veze 20 litara veci rezervoar, na motor iste snage. Covjeka imam na selu koji radi ljudima zemlju s njihovim traktorima. Izmedju ostalih vozi i 539 i 542 i kaze da im jednako traju rezervoari i da nikada ne bi kupio 542 bas zbog izrazito vece potrosnje. razlika u tezini je nekih 400-500Kg, ako gledamo modele s kabinom.

Jos jedan primjer neobicno velike potrosnje, koji sam saznao na ovom forumu: 558 i 560. traktori imaju potpuno isti motor sa jednako KS, samo sto 560 trosi bezobrazno vise od 558. Zasto, pitas se? Zbog 1200 kg vise, na isti motor i isti mjenjac. No drugaciji je diferencijal a 560 ima bar duplo teze zadnje felge... 558 je jako mal potrosac u odnosu na snagu koju daje, dok 560 u usporedbi s njim jako puno torsi...

Ovo nisu tlapnje, nego izjave ljudi koji su radili i s jednim i drugim traktorom.

@ROKI :Nisi u pravu... Ne bi zadnji bili brzi, ako bi bili veci, nego bi upravo suprotno imali manju obodnu brzinu zbog veceg oboda, te bi prednja vuca bila brza...

Cuj, nekako polagano odustajem od 13 guma jer je jedan covijek u selu stavio 12.4 nove i guma je bar duplo veca od moje rekord koje su sad na njemu. Takodjer mi se cini da su i sire, a ipak su 12.4...

mislio sam da se vecom dimenzijom nece mijenjati obod gume, nego samo sirina, no ocito se varam, tako da ce biti 12.4 umjesto 13.6...
 
R

ROKI

Guest
Zadnji bi gurali prednje. Ista dimenzija, a različiti proizvodjači i kad ih gleda sa svih strana ima razlike medju tim "istim" gumama. Razlike ima izmedju guma istih dimenzija koje su radijalne i koje su dijagonalne. Na svog rusa sam stavio nove zadnje radijalne gume (prednje su original radijalne) i to nije za vjerovati koliko je traktor mirniji na asfaltu i koda malo bolje vuče u njivi. :eek:
 
R

Ratarko

Guest
Bobo 1200 kg razlike u težini je puno ali o tolikoj razlici nismo niti pričali nego o 539-542 .
Ako 542 ima 400-500 kg više zar ne bi bilo opravdano da potroši litru dvije više goriva po jutru u oranju kada će to oranje prije završiti nego 539 zbog malo manjeg proklizavanja ( pričam o nekim idealnim uvjetima odnosno oranju ta dva traktora sa istim plugovima na istoj njivi ). Ispada da onda i ne troši više ako brže radi , ili ?
 
Z

zac

Guest
Ljudi moji dragi, malo ste mi odmakli od teme ovog posta. Lijepo je čitat o potrošnji i sl., ali mene trenutno muči kupnja traktora. ÄŒini mi se da se dobar polovni traktor u RH ne može ni kupit, jer tko bi prodao dobar traktor? Recite ako sam u krivu...
 
J

Jadranko

Guest
hebiga Zac izgleda da nemoze !!
za malo love, a dobar traktor to ti nitko od nas ne moze pomoci !!!!
nego ti sebi kredit pa si kupis novu pilu !!
 
B

Bobo

Guest
@Roki: Kako god ti kazes...

@Ratarko: Bilo bi za ocekivati litru- dvije vise, no 542 ima rezervoar od 50 litara i covijek koji radi s njim mi je rekao da i na 539 i na 542 rezervoar traje jednako, da je 542 nevjerovatan potrosac. Pricam o "srednjoj liniji" 542 traktora, tako da ne bi bilo, "nisam znao"...

Uglavnom, traktor nije izradjen, posto djed koji je s njim radio nije niti znao da ima 5 brzina, a vozio ga je samo po selu i radio je oko 3-4 jutra zemlje, nista pretjerano.

@Zac: neka, malo smo odmakli, uvijek se raspricamo o svemu :oops: no mislim da smo ti dovoljno dobro odgovorili na pitanje. Za te pare ne mozes kupiti nista s prednjom vucom, a da valja ili da nije izganjano... Ili digni cijenu, ili spusti kriterije.
 
R

ROKI

Guest
IMT-542 ore bolje od IMT-539 stim da kad su stvarno dobri uvjeti i kad oba oru sa jednom brazdom (s takvim plugovima smo orali) 539 može malo više poorati jer mu je 1. brza za dlaku brža od od 1. brze kod 542. A IMT-549 pojede oba u brazdi. Imao sam priliku orati sa sva 3 traktora. Samo pitanje je dali orete sa blokadom ili ne? Pod blokadom svi idu puno bolje, a čak sam jedno vrijeme orao sa 533 sa lancem na zadnjem desnom točku. Tad je bilo smrzlo pa malo otpustilo, a ferac grebe ko lud, sve blato frca iz ušiju! E onda sam na tom istom IMT-533 uspio pokidat diferencijal što MALO tko uspije. Stalno sam orao kratke parcele i forsirao sam ga non-stop, ukopčaj-iskopčaj blokadu i odjednom ostanem doslovno u brazdi i ubacivaj u svaku brzinu bez kvačila, a traktor nemrda nikud. Odšlepamo ga kući sa njive i kad smo ga razalatili imamo šta za vidit! Popucali svi vijci koji drže tanjurasti zupčanik i on pao dole. :shock: Blokada je nužno zlo i kad nju moraš ukopčavati bolje pokupit čaure i otić kući jer to nije oranje već patnja traktora. Govorim za ove male traktore, jer na većim i mladjim je to rijšeno puno bolje preko struje i zraka ili ulja.
 
R

ROKI

Guest
Bobo kaže:
@Zac: neka, malo smo odmakli, uvijek se raspricamo o svemu :oops: no mislim da smo ti dovoljno dobro odgovorili na pitanje. Za te pare ne mozes kupiti nista s prednjom vucom, a da valja ili da nije izganjano... Ili digni cijenu, ili spusti kriterije.

Slažem se sa Bobom. Nešto mjenjaj, ako misliš kupiti to što želiš.
 
R

Ratarko

Guest
zac kaže:
Ljudi moji dragi, malo ste mi odmakli od teme ovog posta. Lijepo je čitat o potrošnji i sl., ali mene trenutno muči kupnja traktora. ÄŒini mi se da se dobar polovni traktor u RH ne može ni kupit, jer tko bi prodao dobar traktor? Recite ako sam u krivu...

Nije valjada da si se uvrijedio , svaka tema počme dobro a onda se priča o svemu i svačemu , to je ovdje za sada normalno dok se ne počme sankcionirati , onda budemo svi pazili o čemu brbljamo , zar ne ?

Kako misliš tko će prodati dobar traktor ?
Å to je to dobar traktor ?
Imam tri traktora koja ću prodati , jednom kada odlučim tako , svi su dobri .
Svaki kupac koji ih bude uzeo će dobiti usmene litanije o tome što se i kada pokvarilo na kojem traktoru da ih sigurno neće slušati do kraja . Od volje mu ...
Traktori se prodaju iz raznih razloga . Recimo ja nakanim prodati svog novoga MF-a jer želim kupiti Fendta . Da li ja sada prodajem dobar traktor ili loš ? Netko ( tko ne čita forum ) bi rekao to je sigurno traktor sa greškom , zašto bi ga inače prodao ? Drugi će reći , joooj vidi dobar novi traktor !

Eto vidiš kako se lako skrene sa teme a samo si postavio pitanje tko bi prodao dobar polovan traktor u HR ? :D
 
B

Bobo

Guest
Jos jedna kriva informacija...

Puno mi ljudi reklo da je na 549 1. brza sporija nego na 539. Posto imam obadva, isprobavao sam 1. 2. i 3. brzu i sporu na 1500 rp/m. Brat na jednom traktoru, ja na drugom, i jedan pokraj drugog idemo bez ikakvih odstupanja...

Tako da sam i tu "urbanu legandu" vrlo lako pobio.

Takodjer sam isao isprobavati je li 5. spora brza od 1. brze ili je pak sporija. Takodjer 1500 okretaja i ravan komad ceste. i mogu ti rec da se tu jedva osjeti razlika, samo sto bi trebao u 5. sporoj pod velikim teretom bolje primati gas, jer sve ide preko reduktora... no to nisam imao prilike isprobati.
 
Z

zrine892

Guest
tesko da mozes nabaviti dobar polovni traktor koji nije zrel za generalku...sto se tice rusa ja ga imam kao sto vidis.....za rusa 95 godiste mozes dobiti oko 4000-7000 eura....kao sto roki kaze.....malo paznje prema njima i on će tebe poštivati....sad koji kupuju rusa svi misle hej to je žilavo to se ne može pokidati....pa si misls hahaha djelovi jeftini i tko ga šljivi ak se pokida nema veze popraviti ce se.....sto se tiče potrosnje.....svako traktor troši......ima i ljudi koji imaju stare johnija i šute...cuj ako zelis dobrog traktora recimo deutz,maseya,landinia,mcormicka....svi su oni dobri ali ocito je da u hrvatskoj si covjek jedva priušti novac za sebe i zivot.a i ima njih koji kupe recimo skupog traktora i onda se poslije žale nemam za sebe i život...ja ne kazem da ga kupis....eto trazio si pomoć od svi nas....
 

Najnoviji postovi

Na vrh