• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
je, staviti u plastenik, dobiti trešnju u 4 mjesecu i prodati..al van, tu kod nas ljudi nemaju 100 kn za kilu trešanja..
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja mislim da ti je trešnja u plasteniku ako nije u primorju nula bodova. Zašto?
Ako hoćeš ranu proizvodnju, a hoćeš, e, onda je to sitna trešnja - jedino ako ja nisam u međuvremenu propustila novi sortiment) - Dogoditi će se to - opet velim po mome razmišljanju - da će ta trešnja doći u vrijeme kada na tržištu bude već lijepa krupna i bude ju teško prodati. Ako pikiraš na visoku cijenu.
Opet, vidjela sam ja u Nizozemskoj trešnje u plasteniku. Ima jedno sedam godina.Bile su u dvoredu, plastenik tip tunela - dakle,ne onaj profi visoki koji puno košta,i trenutno su i njemu bili ljudi poodmakljih godina. Dvoje,muž i žena. Pa si sad nešt mislim,valjda to zadovoljava njihove i potrebe i mogučnosti.
Inače,u sezoni je cijena trešanja u maloprodaji ista ko i kod nas - dvadesetak kuna.Dvadeset dvije je baš onda bila,u punoj sezoni.

Mislim da na kontinentu nećeš dobiti niti u plasteniku trešnju u četvrtom mjesecu.Možda početkom petog.Noći su hladne,ja se još petnaestog trećeg bojim u plasteniku sa duplom folijom saditi paradajz ako ne želim grijati noću.
 

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
slažem se sa svime. trebalo bi u dalmaciji saditi ranije sorte, a kontinentalna hrvatska kasnije. i nebi se preklapali. meni u rod dolaze od 15.06. - 10.07. kad dalmatinci više nemaju.
a što se tiče onog kaj je kod broda negdje imao u plasteniku, čuo sam od nekih profesora sa agronomskog da od toga nikad ništa nije bilo. zbog čega neznam.
inače, bio sam u jednom plasteniku trešanja cca. 3000 m2 u radoboju kod krapine. lijepo to izgleda, samo su ulaganja boli glava.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Plan je draženu bio da ih dobije u ožujku, da li je uspio ne znam. Tu je napisao da potroši oko 300m drva.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
ne priznajem ništa osim srcarica,kaštelanskih,naravno..:icon_wink:
ove sam godine navrnija 2 rašeljke,ovdi oko kuće,šta sam ih bija lani donija iz polja i pustija da se ukorijene..
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Mislim da nema druge adrese, pogledaj na fejs. Uostalom proguglaj čovjeka i naći ćeš sve što te zanima, ne treba ti njegova stranica, ima more članaka o njemu.
 

perun

Novi član
Tu od
4 Svi 2012
Poruka
12
Biste li i meni htjeli poslati kontakt podatke gospodina Dražena Ružića, htio bih ga nešto osobno pitati. Hvala
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Kako je zima polako prema kraju, i za 30-tak dana mogla bi trešnja polako već i krenuti, zanima me od trešnjara, da li imate problema sa tjeranjem pupova nakon zime tj. problem nepotjeranih pupova (pogotovo nakon blagih zima).
Počinjemo raditi sa tehnologijom gnojidbe trešnje, te me zanima koliko je problem nepotjeranih pupova prisutan u uzgoju trešnje u HRV?
Hvala na svakoj korisnoj informaciji.
:(happy):
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Ako se ovakve temperature kao u siječnju nastave, mislim da nebi trebalo biti problema sa tjeranjem pupova kod trešnje. Problem mogu biti niske temperature u veljači i proljetni mrazovi na koje je trešnja izuzetno osjetljiva, pa dolazi do stradavanja cvjetnih pupova. U tom slučaju dolazi do velikog broja prirasta mladica, tj. bujan je vegetativni rast i nesrazmjeran u odnosu na generativni. Ono za što je pitanje vezano - u tim slučajevima ne preporuča se pretjerana gnojidba dušikom. Više ne znam.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Mene zanima kod tih lisnih pupova jedna stvar. Ako se dogodi da taj pup naglo smrzne a potjerao je, da li on otpadne i sa istog mjesta kreće novi ili kako to funkcionira?
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Ako se pup smrzne, ili mladica koja iz njega potjera, onda ga nema na tom mjestu više. Ne tjera iz toga više ništa.
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Mene zanima kod tih lisnih pupova jedna stvar. Ako se dogodi da taj pup naglo smrzne a potjerao je, da li on otpadne i sa istog mjesta kreće novi ili kako to funkcionira?

Kolega je u pravu iz smrznutog pupa više ne tjera, ali rješenje je rez na "čep" 4-10 cm od provodnice i tada bi iz spavajućih pupova trebala potjerati nova mladica, koja će za 2 god. roditi.:(y)::icon_wink:
 

Tessa

Član
Tu od
2 Velj 2015
Poruka
74
Je prerano za ovo pitanje,ali je li postoji način kako se riješiti bumbara(zlatara,maslačaka itd.)ne znam kako ih vi zovete.
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Sto da se resavas bumbara on je dobar insekt i pomaze u oprasivanju, a ako si mislio na onu zelenu bubu debelu sa tvrdim krilima onda je to druga stvar :).
Te zelene bube ubijaju sa zamkama a ja sam ih rucno sa voca ostranjivao, kod mene svake godine mi buse mlade plodove jabuke i tad ja zdrmam drvo i kad padnu likvidiram ih.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Rutava buba? Jede cvijet?
Ručno sakupljanje a može i plave kante sa vodom pa ih poslije pokupiš.
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Čitam na nekoj srpskoj stranici na netu da hren posađen ispod trešanja i višanja štite od monilije.....zanimljivo.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Daj link. To je osnovni problem kod trešnje u cvatu, sve ostalo je kamilica.
 

Najnoviji postovi

Na vrh