• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Onako... Godinama ljudi kukaju na njihove sadnice, a oni se brane da ljudi kad preuzmu sadnice nemaju adekvatan prijevoz i da se sadnica osuši u transportu. I tako slično. Inaće oni daju garanciju da će se voćke primiti i to 95% njih. Imaju strašnu podršku, strašan sortiment, ali mi je nešto trulo kod njih. Ne znam što ali... Tražio sam za nagodinu giselu 5, oni su me odgovarali od nje a da ne znaju da li treba ići žica za istu. Uglavnom prodaju ono što imaju i što znaju. Teško prihvaćaju novitete. Kadar bi se trebao konstantno doškolavati. Čak sam predložio da na jedan hektar stavim giselu 5 a na drugi max ma, to nisu htjeli jer kao to je eksperiment. Dakle??? Osjećam se kao da sam ja tu sporedni lik. Pa tko ulaže novce oni ili ja? I ima tu još brdo stvari. Nisu samo oni takvi večina ih je. Ali ima i njima čista suprotnost ali su daleko. Jednostavno, vjerovatno, ne možemo svi živjeti u Čačku ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
samo komentarcic na garanciju od 95%: negdje sam procitao u nekom standardu (ne sjecam se vise gdje pa ne mogu 100% tvrditi) da rasadnicar MORA garantirati za 90% primljenih sadnica, odnosno da ako se ne primi vise od 10% tu razliku mora nadoknaditi, uz pretpostavku dokazivosti korektnosti postupka nakon preuzimanja sadnica i same sadnje. Zato se, po meni, i vade na transport jer je jako tesko dokazati da si transportirao sadnice u OK uvjetima. Osobno mislim da ta prica sa neadkvatnim transportom ne drzi vodu ako se transportira unutar Hrvatske. Od Osjeka do npr. Dubrovnika ne treba vise od 10-12 sati a to sadnica mora izdrzati, osim vjerojatno ako se transportira u 8 mjesecu kada je temperatura 40 stupnjeva ili ako se sadnice salju postom :) pa stignu slijedeci dan.
Ispravite me ako grijesim.
 
J

jellena

Guest
zanimljivi komentari oko sadnica. znači, situacija je slijedeća: sadnice bi trebao dovesti onaj koji iz proizvodi kako se ne bi mogao vaditi na prijevozu? u institutu su mi rekli da može njihov prijevoz ali pod nekakvim uvjetima..isto su mi rekli da garantiraju 95% primitka sadnica. meni je važno da dobijem sadnice oraha koje su bezvirusne i certificirane radi državnih poticaja. ne znam da li rasadnik žižek ima istu stvar? za njih sam čula sam hvalospjeve. ne znam recimo da li u čačku ili bilo kojem drugom stranom rasadniku mogu kupiti sadnice i ostvariti poticaje od države u kojoj nisu kupljene?
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sto se tice uvoza i dobivanje poticaja mislim da je teoretski (s naglaskom na teoretski) moguce uvesti sadnice i dobiti poticaj, ali je gotovo nemoguce i vjerujem financijski neisplativo za svakoga tko sadi (lupam napamet) manje od 50 hektara vocnjaka. Koliko mi je poznato za uvoz se mora imati tona papira i kojekavih dozvola i certifikata (jer se ipak radi o zivom materijalu). Cak ni mnogi rasadnicari (kojima bi to trebalo biti blize) se ne bave uvozom. Sve u svemu, mislim da uvoz nije rjesenje.
 
D

Duro

Guest
Smiljan kaže:
... Koliko mi je poznato za uvoz se mora imati tona papira i kojekavih dozvola i certifikata (jer se ipak radi o zivom materijalu). Cak ni mnogi rasadnicari (kojima bi to trebalo biti blize) se ne bave uvozom. Sve u svemu, mislim da uvoz nije rjesenje...

Prije dvije godine se raspitivah o uvozu i ispada da ja sam ne mogu uvesti nego samo pravne ili fizičke osobe koje su upisane u upisnik uvoznika (tako nekako se zove taj registar...) i da stvarno treba tona papira, te se ne mogu uvesti sorte koje nisu na našoj sortnoj listi (bez obzira što su iz zemalja EU i na listi su EU-a) i zato uvoz rade malobrojni i veliki igrači (kako sam čuo npr. Werkos iz Osijeka, Fragaria - Zagreb ...), je li se nešto promjenilo na bolje ne znam ali s uvozom oprez odnosno dobro se raspitati ( i po nekoliko puta na više strana: carina, ministarstvo poljoprivrede itd.)!
 
T

tiledjk

Guest
Dobar dan svima.

Kako uopće naći cca. 3.000 sadnica trešnje različitih sorti na podlozi gisela 5?
Ima li netko kakvu web stranicu ili drugi oblik kontakta za npr. nizozemske proizvođače sadnica?

Hvala svima
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Našao sam podlogu Gisela 5 za 5,5 kuna. To je cijena sa PDVom. Sad treba naći nekog vojnog za
"cjepljenje" tj neki dobar matičnjak sa raznim sortama.
 
D

Duro

Guest
tiledjk kaže:
Dobar dan svima.

Kako uopće naći cca. 3.000 sadnica trešnje različitih sorti na podlozi gisela 5?
Ima li netko kakvu web stranicu ili drugi oblik kontakta za npr. nizozemske proizvođače sadnica?

Hvala svima

Kontaktirao sam prije dvije godine s jednim austrijancem; nisam puno detaljizirao ali sve što je više od stotine iste sorte se ugovara i čeka do sljedeće sezone (njima je sezona studeni i ožujak); no on nije veliki igrač ( skapirah da je drugi austrijanac kod njega čekao 2870 sadnica jabuke od studenog do studenog /2006 na 2007/). Malo pro googlaj. potraži udruge rasadničara (imaju popis članova, odaberi one koji plaćaju licence ) i pazi na razliku materijala (CAC, VT i VF) jer su cijene drastično različite. Kako se kreću ne znam jer odustah zbog cijena u maloprodaji i transportnih troškova itd.
 
D

Duro

Guest
Kontam kaže:
Našao sam podlogu Gisela 5 za 5,5 kuna. To je cijena sa PDVom. Sad treba naći nekog vojnog za
"cjepljenje" tj neki dobar matičnjak sa raznim sortama.

Ako nije tajna (poslovna itd), navedi gdje ima i je li cijena uvjetovana (npr. isključivo veleprodaja, minimalna količina i slične komplikacije) !
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nikakva tajna i ja sam pročitao u agroglasu na netu. Radi ti tvrtka Vitroplant iz Solina. Imaš broj na webu ali na taj broj se nitko ne javlja, u imeniku ti je broj mobitela, na taj broj ćeš već dobiti gazdu. Možeš kupiti koliko hoćeš, veće količine kemijaju oko božića pa tih daju negdje oko 6 ili 7 mjeseca. Nešto imaju i na lageru. Oni tu podlogu proizvode in vitro a la epruveta ;) Tako da znaš, nema virusa, 4 neke markice i tako, rade sa rasadničarima po cijeloj hrvatskkoj tako da ne bi trebao biti problem. Poz
 
D

Duro

Guest
Hvala. Nisam rasadničar i ne treba mi neka količina, "pronjuškati" ću za broj mobitela i nazvati.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Ne moraš njuškati, evo ti broj :)
ratarstvo (021) 212 683
mobitel (098) 445 690
 
D

dugy

Guest
Ako je cijena upitna onda se može prihvatiti i drugo riješenje,a to je odeš u šumu i navadiš divljih trešanja,s tim da to nije "gizela" nego obična domaća (divlja) podloga na koju onda kalemiš sortu koju hoćeš i čekaš da rodi.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Dugy platim ti ja 4 kn za svaku trešnju tj. podlogu koja je bezvirusna, koju nađeš u šumi. Bez obzira na tip, ali je moraš usaditi ponovo u humusni mini kontenjer ;) Ne zekaj, jer i kapitalna ulaganja poznaju kupovinu podloge i plemke kao i uslužno cijepljenje. Pozdrav i samo konstruktivno...
 
D

Drazen

Guest
Pozdrav,

Trešnje - imam ih u plasteniku, i to na površini od 5.000m2, ukupno 2.500 stabala. JAKO JAKO DOBRO!
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
2m po sadnici, ho ho, jel to šuma ili nešto slično? ;) Čujem da se vade neke iz nekog plastenika ;) I to svaki drugi red. Vitko vreteno? Pozdrav
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
DA li netko organizirano otkupljuje trešnju ili onako ko uspije...
ima li netko ko daje ugovor ili učestvuje u sadnji kao kooperantski odnos...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Tu i je čar sadnje trešnje, nema otkupa, ne možeš je skladištiti, ne možeš je preraditi, problem sa beračima. Tko bolje posloži kockice bere kajmak. Nije za ljude slabog srca :) Pozdrav
 

cipiripi1967

Član
Tu od
2 Stu 2008
Poruka
269
čitao sam ovih dana o onom uzgoju "španjolska vaza" i to mi izgleda idealno . Visina je do 1,60 m pa me zanima vaše mišljenje koji imate trešnje u nasadima bi li to i kod nas bilo pametno probati. Čini mi se da se to dobije u trećoj godini odsadnjeili je to za naše podneblje malo iluzorno očekivati.
u svezi berbe je to idealno nema ljestava niti pomagala sve sa nogu!
 
D

Drazen

Guest
cipiripi1967 kaže:
DA li netko organizirano otkupljuje trešnju ili onako ko uspije...
ima li netko ko daje ugovor ili učestvuje u sadnji kao kooperantski odnos...


Što se tiče otkupa, ima neke predugovore, ali nikad se ne zna. O kojoj količini govorimo?

Bok
 

Najnoviji postovi

Na vrh