• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
913
xhJSodL.jpg

YFxqNjr.jpg


Jel pocela da se susi?
 

darkosss1

Novi član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
5
Pozdrav iskusnijim kolegama.
Imam jednu trešnju, stara je tri godine.
Sredinom svibnja, kad su se počeli formirati plodovi, dobar dio se počeo sušiti i otpadati.
Zna li netko o čemu je riječ.
Evo par fotki.
 

Prilozi

  • 1431441587556.jpg
    1431441587556.jpg
    28.4 KB · Pregleda: 103
  • 1431508924878.jpg
    1431508924878.jpg
    27.7 KB · Pregleda: 104
  • 1431508915412.jpg
    1431508915412.jpg
    34.4 KB · Pregleda: 93

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Nisam sigurna, ne vidim na fotografijama bas najbolje, ali mi se cini da je ovo monilija.
pozz :)
 

darkosss1

Novi član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
5
Hvala na odgovorima.
Zbunjuje me to što nema truleži plodova, nema sušenja grančica i lišća - jednostavno neki plodovi u ranoj fazi stanu s razvojem i osuše se. Trgovac u poljo ljekarni mi veli da bi to mogla biti trešnjina osa i da ona u fazi cvatnje napravi štetu.
Je li to moguće?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Trešnjina osa polaže jajašca i onda ličinke grizu lišće.
Da je neka druga gljivična bolest vidjelo bi se na listu. Ništa mi osim monilie ne pada na pamet, grane će se počet sušit kasnije ili na godinu kada bolest uđe u njih.
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Ima.Ja imam zasad visanja na kojima ima monilije. Poslije predstojece berbe predstoji sjecenje grana na kojima je identifikovana monilija. Mjesto zasjeka se premazuje voskom. Grane se iznose iz vocnjaka nesto dalje i pale.Prskanje se obavlja sredstvima chorus wg 75 i switch.
Inace kisa koja je padala pogodovala je razvoju monilije, ali nadati se da se moze zaustaviti.
Evo primjer zastite....http://www.agroklub.com/vocarstvo/susenje-grancica-i-trulez-plodova-monilija/2752/
pozz :)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sve je kolega rekao. Još bih dodao da se reže dok se ne dođe do zdravog, tamo gdje je monilia je drvo ispod kore crveno.
Ove godine sam se nagledao bolesnih trešanja (monilia), puno suhih grana, posljedica prošle godine. Svima kažem da odmah režu i špricaju, nitko ne sluša. Svi ono, ma budem, možda bude sama, bit će bolje na godinu... Ne bude bolje, bit će suho drvo na godinu.
 

darkosss1

Novi član
Tu od
1 Lip 2015
Poruka
5
Hvala na odgovorima.
Znači, sad odmah nakon berbe pregledati grane (zasad mi se sve čine OK i lišće je u punoj kondiciji), porezati ako se što pojavi i špricanje.

@igru
Špricam s oba sredstva (chorus wg 75 i switch) ili samo s jednim?
Ispričavam se što gnjavim, ali stvarno nemam iskustva, a ova trešnja mi je baš draga i volio bih je sačuvati.
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Ma, nema potrebe za isprikama...tu smo...
Nego, ja cu (a savjetovala bih i Vama) potraziti pomoc od nekog ko se bolje razumije u orezivanje..... odstranite i do 20 cm ispod suvog dijela, jer gljivica ide dosta duboko u drvo.mjesto zasjeka premazite voskom. Obavezno skinite i spalite sve mumificirane plodove koji su ostali na drvetu. Takođe, ispod stabla počistite tlo od mogućih ostataka voća.
Prskanje...mislim da cete morati ove godine prskati "sve po redu"....od jesenjeg zimskog kroz godinu...preko faze pred cvjetanja,u fazi precvjetavanja itd...najjednostavnije da pitate na licu mjesta za savjet nekog dostupnog agronoma ili inzenjera u apoteci kad budete kupovali sredstva....i ne brinite...polako...izboricete se...pozz
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Dodao bih da je potrebno dezinficirati škare kojima se režu zaražene grane da se ne prenosi dalje,poslije svakog reza umočiti škare u sredstvo.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da li bi ovo bila kozičavost?
 

Prilozi

  • IMG_20150720_114812949.jpg
    IMG_20150720_114812949.jpg
    56.6 KB · Pregleda: 74

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Hele,
vrlo moguce da je kozicavost koju karakterise upravo tackaste promjene lista...nakon svake berbe prskanje je obavezno. Odnesite uzorak da neko pogleda i ako jeste, obavezno prscite jer Vam se moze desiti da u avgustu list opadne i da iduce godine nemate uopste roda.
Ukoliko je list samo dobio jednolicnu zuto-smedju boju, susi se, a bez nekih znacajnijih "obiljezja" onda je to samo palez i poslijedica visoke temperature i suse.
U svakom slucaju, mislim da je najbolje da pozurite sa mjerama i pregledom lista od strane strucnog lica.
pozz
srecno
:)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Zvao savjetodavnu i nadzornu stanicu (eko), problem. Po ministarstvu ( FIS ) je dozvoljen samo Champion Flow, koji se mora koristit u mirovanju. Nema druge nego ručno uklonit dio lišća i špricat sa ojačivačima bilja. Po zimi lišće pograbljat.
 

igru

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
38
Hele,
mislim da Vam to nece biti dobro tako postupiti.Protiv uzročnika kozičavosti lista počinje se prskati čim se pojave prvi znaci bolesti.
Ne prsce se u stanju mirovanja, kada je preporuka da se prsce 2-3 dana poslije berbe.Imate u te svrhe na raspolaganju sredstva na bazi mankozeba i dodina, dostupna su svima, svugdje.Nakon berbe OBAVEZNO se prsce.
Samo kazem da licno ne bih se usudila ne prskati, jer kada posjecete te napadnute grane samo cete smanjiti potencijal gljive, a bolest ce ostati. Rizikujete da iduce godine nemate plod. Desice Vam se da Vam lisce opadne u avgustu i ona pocne u to vrijeme da simulira jesen...
Ne kazem da sam apsolutno u pravu, ali to kod Vas zaista podsjeca na kozicavost lista, napad gljivice Blumeriella jaapii.
pozz
:)
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sve jasno i slazem se sa svime, samo sta manhozeb, dihtane... ne dolaze u obzir, jedino sredstva na bazi bakra. Eko proizvodnja.
 

kbszeljko

Član
Tu od
7 Pro 2013
Poruka
53
Trešnja hrušt

A,dragi moji forumaši,ajde budite dobri pa mi napišite,ako je pravo mjesto za pitanje,ima li igdje za kupiti sadnica trešanja--nekada smo ih mi kao djeca zvali hruštevi,sada neznam kako se zovu.
Hvala svakome na pomoći.
 

Najnoviji postovi

Na vrh