• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Evo jedan moj kalem tresnje koji je kalemljen visoko na podlozi, do sad nisam nikad kalemio visoko i videcu kako ce se ponasati vocka al trebalo bi biti dobro. Ovako sam dobio u 1 godini grane krosnje :icon_super:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=DR0arsXpCHA[/YT]
 

dugi68

Član
Tu od
15 Ožu 2014
Poruka
185
mišo i ja isto visoko kalemim i zadovoljan sam. jedino ovdje kod tebe neznam dali su ti ove 4 grane na trešnji pregusto raspoređene :icon_winkle:
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Te sve grane moras odrezat tj. ostavit samo jednu provodnicu. Dobio si krunu i tu ti je drvo preslabo i pucat ce grane, a kad puknu pucat ce deblo dosta.
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Hvala vam obojici za komentare, ja cu ovo ostaviti kako jeste da vidim kako ce biti pa ako i ne bude kako treba nista strasno proizvedem ja lako drugu :(giggle): .
Ovo bi trebalo da bude formirana krosnja kao vaza uzgojni oblik sto se radi najcesce kod kajsije i gde je sredina otvorena, kod tresnje nisam vidjao ovaj uzgojni oblik al ajd da ja malo eksperimentisem.
Inace orezao bi ja ove grane al mi zao da secem sad kad su se ovako lepo razvile :(blush): .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imam dvije trešnje, Jedna ima centralnu provodnicu, a druga je u obliku vaze. Prva je visoka oko 12 m, a ova u obliku vaze je još mlada i tek je visoka oko 4 m. Meni se ova u obliku vaze više dopada, prozračnija je. Ako ne raste prebujno ne bu pucala. Mogu se grane po potrebi prikratiti dok ne odebljaju. Još se sa nostalgijom sjećam takvog oblika dedine trešnje dok sam bil klinac. Bilo je lako plezati po njoj jer je imala debele glavne grane s puno tankih rodnih izboja.
 

Bimbo

Član
Tu od
11 Velj 2009
Poruka
333
Posadio sam dve trešnje pa me zanima dali se sadnica trešnje reže na 80cm.kao jabuka
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Posadio sam dve trešnje pa me zanima dali se sadnica trešnje reže na 80cm.kao jabuka

Kako ti paše, odnosno na kojoj visini želiš imati prve primarne grane plus 20-25 cm višlje režeš. Najgornji pup ostaviš a 2 do 3 ispod njega otkineš.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Obično se reže na 100-110cm, onda kako ti je rekao zdrave, ostaviš jedan pup za provodnicu a ispod očistiš 10cm i to ti je tvojih 80-90 cm za prve grane. Sve ispod cca 80cm također potrgaš. S time da centralnu provodnicu ne kratiš odmah na pup nego što više kod sljedećeg pupa.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Krenule trešnje, ovo šta cvjeta su 2 godina.
 

Prilozi

  • 321.jpg
    321.jpg
    61.7 KB · Pregleda: 122
  • 11.jpg
    11.jpg
    74.8 KB · Pregleda: 119
  • 21.jpg
    21.jpg
    53.7 KB · Pregleda: 116

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Ovako je moja tresnja bila cvetala nemam pojma jel burlat ili lionska rana, cvetalo je drvo pre nekoliko dana :icon_mrgreen:.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=9bZu4otRH4s[/YT]
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jako ljepo, samo sta ce bit sitne ako bude sve u redu, za prodat kifla.
 

ziziKa

Član
Tu od
22 Sij 2014
Poruka
92
Na trešnji sam primjetio par suhih deblji grana pa me zanima dali ih sada smijem odrezat. To je rana sorta i već plodovi polako crvene. Dali ću joj naštetit ako ih sada odrežem?
 

zdrave

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
80
Oreži ih prilikom berbe ili odmah nakon berbe.
Najbitnije je da nema barem 3 dana padavina poslije orezivanja, da se rane osuše i da ne dođe do infekcije. Napravi koncentrat nekog bakrenog pripravka i ulij ga u onu malu prskalicu za pranje stakla i odmah nakon rezidbe time pošpricaj rane. Rez mora biti gladak.
Sretno.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kao što je kolega rekao, odreži u ljetnoj rezidbi, manje će smolit i manja je mogućnost infekcije.
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
uploadfromtaptalk1463546782486.jpg uploadfromtaptalk1463546805321.jpg kako rjesiti ova dva problema s obzirom da mi se to pocelo dogadjati na par stabala? Hvala
 

Papcina

Član
Tu od
31 Sij 2011
Poruka
373
ok, a s čime tretirati protiv uši? po mogućnosti neko bio sredstvo, kemiju ne bih osim ako baš nemoram...

možda otopina koprive?

Hvala!
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Sa koprivom nećeš riješit crnu uš jer ona jako savije list te je zaklonjena i onda kopriva koja je kontaktni insekticid ne dođe na tijelo uš-i. Imaš Neem Azal, on je sistemik, uglavnom ti treba neki sistemični insekticid.
 

Najnoviji postovi

Na vrh