• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

krosis

Novi član
Tu od
11 Lip 2016
Poruka
9
Kakva potreba cekat kad ce izkostice narast tresnja kad u svakoj sikari mozes nac divljih tresnjica koji su dorasli za kalemljenje....Cekajuci,samo gubis 2 do 3 godine

Bila nikla koja ispod trešnje i ja konj prešo kosačicom preko. Tako da moram ovako.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Ako si sa sela naces ako potrazis,a ako si pri gradu ,ulovi nekog kolegu ili tak nekog da ti potrazi....Ja sam prosle godine ukalemio 3 tresnje,iako nisu na mom zemljistu....Bile su se primile sve,al je nesto na jednoj potrgalo mladice
 

imt33

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
52
I ja sam kalemio ove godine 4 komada (iako imam desetak stabala). Primila se samo jedna, nikad ovako nije bilo..
 

imt33

Član
Tu od
24 Ožu 2016
Poruka
52
Kao da je to bitno, ukalemio 3 kruske i sve se primilo...Priroda je cudo :D
 

krosis

Novi član
Tu od
11 Lip 2016
Poruka
9
Čekaj zapravo imam još jedno glupo pitanje, odakle ja uzimam ja tu plemku?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Danas sam malo obilazio voćnjak i naletim na ovo, što bi to bilo? Na 3 slici se vidi do kuda sam rezao, da li treba još?
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    46.4 KB · Pregleda: 116
  • 2.jpg
    2.jpg
    43.6 KB · Pregleda: 118
  • 3.jpg
    3.jpg
    35.6 KB · Pregleda: 115

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jao uništit ću nju i sebe, jednogodišnja trešnja, već sam skinuo 2 grane plus brdo plodova i sad još jednu. Nisam htio dalje rezat jer će kiša danas pa ću sljedeći puta još odrezat. Nego, što bi to bilo, kakva je to ličinka, crv?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Danas sam išao u inspekciju cijelog nasada i bome je toga bilo još. Većinu sam porezao do zdravog a na par sam debala ostavio da je srce malo smeđe ( nije tunel) i premazao voskom jer je gusjenica bila baš u deblu i nisam mogao niže rezat, ostao bi bez cijele voćke.
Da li vosak sprječava da gusjenica uđe?
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Giorgia, Regina, Sunburst, Vega, Lapins i Late Lory.
Ove godine sam posadio nešto trešanja na Gisela 6 podlozi i zadovoljan sam rastom i količinom cvjetnih pupova za iduću godinu, te nedavno dosadio još nekoliko sadnica. Jedino što nemam po vremenu dozrijevanja su kasne sorte iza Regine.
Sweetheart se navodi kao najbolji izbor i samooplodna je, te je oprašivač za još kasniju Late Lory.
Kakvima su se pokazale te dvije sorte u uzgoju?
Ima li nekih kasnijih sorti za preporuku, a koje su tamnije boje ploda?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Pa nemaš više baš kasnijih sorti Skeena, Regina i Sweetheart zatvaraju sezonu, to je kraj 6 mjeseca. Još ti ostaje Late Lory za 7 mjesec. Dosta se sadi sada Regine, dobar stabilan urod, dobri plodovi. Koliko sam skužio najviše se sade Lapins, Regina, Kordia. Normalno, ekipa sa mora će sadit ranije sorte.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Dakle Late Lory je najkasnija, a kako treba oprašivača Sweetheart - da imam trešanja i iza Regine - trebam posaditi obje sorte. Kakve su inače te kasne sorte u usporedbi sa npr. Kordia i Regina sortama?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Late Lory i Sweetheart su samooplodne. Kakvog su okusa mi je teško reć pošto sam ove godine sve pojeo nezrelo, nisam mogao dočekat. :icon_e_biggrin: Ja sam uzimao od Kljakovića sadnice i ovo što sam naveo je zadnje što on ima. Šta se plodova tiče to bi sve trebali biti kvalitetni plodovi, nema tu neke razlike u plodovima kasniji/raniji već svaki ima neke svoje osobine neovisno o dobi dozrijevanja. Na Giseli 6 bi se možda dalo nać nešto i na Poljoprivredni institut Osijek.
Inače se recimo oplođuju Kordia i Regina tj. Kordia oplođuje Reginu i desilo se da se zbog vremenskih promjena pomaknula cvatnja Kordie i ostala Regina neoplođena. Zato je dobro u Reginu ubacit Sylviu.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Našao sam nešto o tim kasnim sortama: o Sweetheart i o Late Lory gdje piše da nije samooplodna: self-sterile, pollinated by Sweetheart® tj. isto kako piše i prof. Miljković u knjizi, no Kljaković je naveo da je samooplodna...
Pokušati ću ih nabaviti - tako da imam cijelu sezonu (14 sorti).
Ima li netko saznanja gdje nabaviti podlogu Gisela 12?
(po novim spoznajama još primjerenija podloga od Gisele 6)
 

Najnoviji postovi

Na vrh