• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ja nemam Sweetheart a Late Lory mi je zametnuo plodove ove godine. Zasto bi htio sadit giselu 12?
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Zato jer čitam napis:
Gisela 12’ is adapted to a wide range of soils, resists suckering and is well anchored. The tree structure is open and spreading and new branches form readily.
tj. ako se kod mene Gisela 6 pokazala bolja od Gisele 5, Gisela 12 bi bila još i bolja! Ja bih to malo za probu, jer sve oko trešnje i radim iz hobija.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Malo se radilo pred koji tjedan. Podloga MaxMa 14, sorte Kordia, Regina, Lapins, Sweet Aryana, Isabella.
 

Prilozi

  • 123.jpg
    123.jpg
    51.3 KB · Pregleda: 127
  • 1234.jpg
    1234.jpg
    64 KB · Pregleda: 150
  • 12345.jpg
    12345.jpg
    52.4 KB · Pregleda: 125
  • 123456.jpg
    123456.jpg
    76.3 KB · Pregleda: 137

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Još malo
 

Prilozi

  • 234.jpg
    234.jpg
    55.1 KB · Pregleda: 90
  • 3456.jpg
    3456.jpg
    55.2 KB · Pregleda: 85

tunjica

Član
Tu od
20 Kol 2015
Poruka
36
Da li je netko uzgajao trešnje u posudama?
Imam neveliki vrt i htio bih uzgojiti trešnju u posudi, koju bi možda i prebacio na terasu kuće gdje bi imala sunca.
 

vizy

Aktivni član
Tu od
1 Lip 2014
Poruka
307
Malo se radilo pred koji tjedan. Podloga MaxMa 14, sorte Kordia, Regina, Lapins, Sweet Aryana, Isabella.
Lijep zasad!
Zašto je odabrana podloga Ma x Ma 14 (križanac divlje trešnje i rašeljke)? Zbog puno kalcija u tlu ili zbog lakše rezidbe ili ...
Zanimljiv napis o podlogama - link.
 

gofgo

Novi član
Tu od
23 Velj 2017
Poruka
1
Poštovanje i pozdrav svima !

Naime, registrirao sam se ovdje jer mi treba pomoć vezano za sadnicu patuljaste trešnje stella.
Apsolutno nemam nikakvog iskustva sa poljoprivredom uopće te navedena sadnica bi obitavala na mom balkonu. Prolistao sam 20 stranica od početka teme i nisam uspio pronaći odgovor koji bi mi pojasnio moje nejasnoće.

Naime kupio sam navedenu sadnicu jucer te je ta sadnica u podlozi gisela-5. (normalno, to mi nista nije znacilo :) )
Ali procitao sam dosta tih članaka koji objašnjavaju što je gisela i što se sa tom podlogom dobiva, no mene zanimaju sljedeća pitanja:

posadio bih tu sadnicu u veliku posudu na balkonu- te me zanima kako popuniti tu veću posudu ? U dućanu sam kupio 3 x 10l vreće supstrata zemlje ph vrijednosti 5-7 jer sam negdje na internetu pročitao da bi ta ph vrijednost trebala biti u tom rasponu za navedenu trešnju. Slike na tim vrećama mi ne ulijevaju povjerenje da sam uzeo dobru zemlju jer su uglavnom na njoj slike raznog cvjeća :) .Zanima me ako popunim sa tom zemljom tu posudu i stavim u tu zemlju sadnicu sa njenom pripadnom gisele 5 podlogom, dali će to biti u redu ? ili moram nabaviti isključivo tu gisele 5 podlogu/zemlju i popuniti posudu njom? Ako je odgovor potvrdan, gdje se može nabaviti gisele 5 ?
 

misoo83

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
174
Druze ta zemlja za cvece je najverovatnije glistenjak obogacen hranjivim materijama, zemlja je ok a mozes i najobicniju zemlju sa njive po mogucnosti da je (ona crna bogata hranjivim materijama), a mozes i izmesati te dve zemlje. Tresnja na toj podlozi je manja nego na drugim podlogama tipa divlja tresnja ali ne znam kolika ce narasti na balkonu.
Gisele 5 zemlja ne postoji.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ta zemlja za cvijeće je smeće i nema veze sa glisnjakom. Negdje si nakopaj obične zemlje i baci malo umjetnog gnoja ili kupi supstrate za sadnju gdje znaš što si dobio. Isto tako ju možeš posadit i u glisnjak mada bi ja rađe u supstrat pa znaš kakvu zemlju imaš. Idealan pH bi ti bio 6.5 - 7 a 5 je prekiselo.
Gisela 5 je patuljasta podloga ali će svejedno rast, trebat će ti mjesta.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Poljoprivredni institut Osijek i Zlatan Kljaković Gašpić. Koliko se sjećam ti si sa mora negdje, pa bi ja na tvom mjestu uzeo rane sorte. Možeš probat sa kultivarima Sweet ( tipa Ariana) i normalno Burlat, Early Burlat...
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Trenutno su nekako najvise IN Regina, Kordia. Kod njih zna bit problema sa oprasivanjem jer se medjusobno oprasuju ( znalo se desit da se fulaju u cvatnji) pa se to rjesava sa Sylvia-om. Lapins je jos dosta dobar, Bing, Sunburst i navodno su kultivari Sweet dobri.
Sve zavisi sta ti treba tj. sto zelis, boju, krupnocu, datum...
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Poštovanje i pozdrav svima !....posadio bih tu sadnicu u veliku posudu na balkonu- te me zanima kako popuniti tu veću posudu ? U dućanu sam kupio 3 x 10l vreće supstrata zemlje ph vrijednosti 5-7 jer sam negdje na internetu pročitao da bi ta ph vrijednost trebala biti u tom rasponu za navedenu trešnju. Slike na tim vrećama mi ne ulijevaju povjerenje da sam uzeo dobru zemlju jer su uglavnom na njoj slike raznog cvjeća.....
Trebao si se prije javiti. Definitivno si trebao kupiti kvalitetan supstrat (Gramoflor, Klassman ili slično; jednu vreću od 25 lit. i posaditi trešnju u pravi supstrat. Za uzgoj u maloj posudi kvaliteta supstrata je vrlo važna, gotovo ključna.
Ovo "univerzalno za cvijeće" je upravo to; univerzalno za jednu sezonu....a ta bi tresnja ipak trebala zivjeti koju sezonu više, zar ne?
:smile:
 

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
913
Danas sam prskao tresnje crvenim miksom, i na tri tresnje sam primijetio na vrhovima kao da su se osusili, ili smrzli... ne znam koliko mozete vidjeti na slikama...
17028859_1889936347910844_1433676414_n.jpg

17028793_1889936314577514_51369854_n.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh