• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trešnja

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Borba protiv žilogriza još traje. Javio se agronom iz savjetodavne službe i predložio da se okolo stabla trešnje prolije voda s nematodama. Dobili detaljne upute i susjed je već odradio a mi ćemo uskoro možda i ovaj tjedan. Dobavljač garantira uspješan oporavak stabala ako ima i malo lišća tj. zelenih grana.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Kolega sa foruma je pokusao nematodama ali bez uspjeha. Ne znam da li ima veze kada se primjenjuju nematode. Sretno.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
I ja sam skeptičan. Ali jedan agronom na Korčuli ima velika stabla trešanja koja ne vidjeh od djetinjstva. On je spominjao samo insekticid u prvih pet godina i obvezno navodnjavanje koje kao žilogrizu ne odgovara.
Kod nas su stabla mjendula, stare sorte kajsije, šljive sve osušeno. Mora postojati neki lijek.

Poslano sa mog ONEPLUS A5010 koristeći Tapatalk
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Istina je da im ne pase obilno navodnjavanje tj. zaljevanje sa vecim kolicinama vode ali kada sam vidio od kuda si nisam ni spominjao. Kolega je probao nematode ali nije mogao obilno navodnjavat, ima navodnjavanje ali premalo vode za tako nesto.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Malo se gnojilo danas.
 

Prilozi

  • 345.jpg
    345.jpg
    71.5 KB · Pregleda: 25

Klay

Novi član
Tu od
2 Svi 2019
Poruka
3
Pozdrav. Imam voćnjak sa cca 10 trešanja između ostalog (vigred, regina, carmen, lapins).
Nešto ih je napalo neznam jel uši mogu biti toliko sitne da ih ne vidim ili bolest? Uglavnom izgleda loše. Ako netko zna o čemu je riječ i kako suzbiti evo par slika IMG_20190510_124025.jpg IMG_20190510_124042.jpg
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Izgleda da ih nešto jede. Prskati s insekticidom.
Ne vidim odakle si. Jer i mi muku mučimo s trešnjama. Napada ih žilogriz. Navodno najviše Mediteran.
 

Sharko

Novi član
Tu od
12 Svi 2016
Poruka
15
nešto ih jede da, ili kakav leteći stvor ili gusjenica, obiđi ih kad padne mrak možda nađeš zlotvora in flagranti :D
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Gusjenica, vjerojatno nije daleko. Može biti zelena kao list i uhvatit se za 2 lista da se sakrije ili je smeđa kao grančica. Pregledaj lišće.
Mogao bi i ovo oštećenje sanirat.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da, dosta losa godina za tresnju, vidi se na slici da je potpuna defolijacija.
 

zeljko_mo

Novi član
Tu od
21 Stu 2019
Poruka
1
ako mi bi netko mogao napisati nešto više o podlozi za trešnju Santa Lucia 64 mislim da je u nas još zovemo rašeljka 64 ili sveta lucija.
ovo sam pronašao (Selekcija je rašeljke koja se vegetativno razmnožava. Dobro uspijeva na laganim i propusnim tlima. Ima dobru podudarnost s trešnjom i daje stabla 20% manje bujnosti od sjemenjaka, ubrzava početnu rodnost i zriobu plodova.) ali treba mi više o njoj....
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Da li netko zna gdje bih mogao nabavit vegetativnu podlogu Gisela 5?
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Počeli se na pojedinim sortama cvjetovi otvarat a vec za ponedjeljak najavljeno -2. Nema šanse da išta dočeka 5 mjesec ove godine, užas.
 

dady

Član
Tu od
22 Sij 2015
Poruka
141
Pozdrav imam dvije tresnje u dvoristu obadvije su samoplodne svaku godinu budu krcate cvijeta ali na kraju bude svega nekoliko trešanja na stablu, proslu god. Sam pokusao prskat s kombinacijom signuma i actare negdje pred kraj cvatnje ali opet ista stvar. Jednostavno dok je plod mali osuši se i otpadne
 

Prilozi

  • trešnja.jpg
    trešnja.jpg
    36.7 KB · Pregleda: 15
  • trešnja1.jpg
    trešnja1.jpg
    23 KB · Pregleda: 16
  • trešnja2.jpg
    trešnja2.jpg
    38.9 KB · Pregleda: 15

vocarcg

Aktivni član
Tu od
3 Ožu 2015
Poruka
897
Kalemi na nju drugih sorti, nema tu majci veselja. Ja imam jednu, krcata cvijeta, a posle ne zametne ukupno 1 kg tresnje
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Nije to do oplodnje i oprašivača, bar ovo što se vidi na slikama. Plodovi su zametnuti, pa otpadaju. Tu je drugi problem. Vidi se i crnih plodića što je posledica izmrzavanja. Takođe ovi zeleno-žućkasti plodići su posledica negog stresa (najvjerovatno hladnoće).
Klima se promjenula, takođe ja, već tri godine nisam se najeo trešanja. Uglavnoom je problem mraz, a kasnije kišno vrijeme. A ni ove godine neće biti ničega ni za probati od koštićavog voća, jedino jabuka i kruška ostala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh