• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tretiranje zemlje nakon berbe kukuruza

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
paljenje okovine je zabranjeno samo nitko nema muda da to sancionira.
o štetnosti toga netreba govoriti samo kad se zbroji koliko kalija fosfora i dušika se zapali to plati i malčiranje dva puta tragom ako jedan prohod nije dovoljan.
A kad kombajniram mrzim miris paleži jer ti znaj jel ti šta na kombajnu ili je kukuruzovina .
tako mi se 2008 kombajn zapalio, nešto zasmrdi kad ono vidim ljudi pale pa sigurno je to ali nije bilo pa sreća da je aparat odradio svoje pa šteta nije bila velika a da idioti nisu palili ja bi stao i nikome ništa a ovako plati 1000€ i drugi puta puši na ladno.
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ja sam brao ručno jer mi niko zbog oblika parcele nije htio brati beračem.nakon berbe sam upalio svoj mtk sa rotokosiliciom(helikopterom) i u dva prolaza skršio sve u prah,tu i tamo ostala je koja komuša ležati ali 99 posto je samljeveno.po tome sam bacio ureu i sutra prije oranja pršćem herbicidom kak bih na proljeće kad posijem pšenicu imao manje korova,u ovom slučaju ševara i ambrozije.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ček ček malo sa čime ti to planiraš prskati i na čiji to savjet ideš raditi,jer meni malo čudno to prije oranja,daj malo objasni:axe:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ček ček malo sa čime ti to planiraš prskati i na čiji to savjet ideš raditi,jer meni malo čudno to prije oranja,daj malo objasni:axe:


i meni je čudno jer ništa nije zeleno.ali agronom sa kojim se savjetujem(do sad je bio ok i pomogao mi je maksimalno) kaže da ima herbicida koji uz ureu djelotvorno djeluju u uništavanju korijena preko zime i da nemoraju djelovati preko lista nego intra.... zaboravih kako se ta riječ zove. on tvrdi i garantuje da ću samim tim u slijedećoj godini na ovakav način tretiranja imat 80% manje korova.bilo uskolisnog bilo širokolisnog.te da urea bačena pred oranje ne samo da razgrađuje biljnu masu u toku zime nego u ljetnim danima naredne godine dođe dobra sekundarna prihrana.ja namjeravam u proljeće posijati pšenicu.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
ja sam brao ručno jer mi niko zbog oblika parcele nije htio brati beračem.nakon berbe sam upalio svoj mtk sa rotokosiliciom(helikopterom) i u dva prolaza skršio sve u prah,tu i tamo ostala je koja komuša ležati ali 99 posto je samljeveno.po tome sam bacio ureu i sutra prije oranja pršćem herbicidom kak bih na proljeće kad posijem pšenicu imao manje korova,u ovom slučaju ševara i ambrozije.

Daj podigni koju sliku tog tvog stroja i kosilice, naročito pogled odozdo na noževe da vidimo s čim to radiš :supris: .
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
imaju herbicidi koji se inkorporiraju u zemlju prije sadnje kukuruza sa sjetvospremačem protiv pirike i rade više nego odlično,ja sam sa jedne površine prije nekolko godina riješio piriku za stalno sa tim načinom a zbilja ne znam kako se zvao taj preparat ali je bio iz Germany a ovo prije oranja baš nisam siguran ali ne budem tvrdio da nema:axe:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
imaju herbicidi koji se inkorporiraju u zemlju prije sadnje kukuruza sa sjetvospremačem protiv pirike i rade više nego odlično,ja sam sa jedne površine prije nekolko godina riješio piriku za stalno sa tim načinom a zbilja ne znam kako se zvao taj preparat ali je bio iz Germany a ovo prije oranja baš nisam siguran ali ne budem tvrdio da nema:axe:

neznam koji je herbicid.javim ti čim to obavim
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Nešto mi nije jasno. Zašto stabljike kukuruza poslije ručnog branja valjati ili malčirati kada se
sa puno manje štopanja može lijepo zaorati kada su stabljike uspravne. Kada još nismo brali kombajem ili beračem, jednobraznim plugom smo tako izorali parcelu da se nije moglo niti naslutiti da je nekada tu bio kukuruz. Danas iza kombajna koji sječka stabljiku teže je kvalitetno zaorati ostatke nego kada je bila uspravna.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Nešto mi nije jasno. Zašto stabljike kukuruza poslije ručnog branja valjati ili malčirati kada se
sa puno manje štopanja može lijepo zaorati kada su stabljike uspravne. Kada još nismo brali kombajem ili beračem, jednobraznim plugom smo tako izorali parcelu da se nije moglo niti naslutiti da je nekada tu bio kukuruz. Danas iza kombajna koji sječka stabljiku teže je kvalitetno zaorati ostatke nego kada je bila uspravna.

???
Jel ti ozbiljno? Mi kreneno sa malim 533 i odma steka na mjestima gdje je ostavljena komusina za susjeda ali je nije pobro. Zato smo svu kukuruzovinu malcirali.
 

Stiv

Član
Tu od
15 Lis 2009
Poruka
147
Gle, imam mali IMT 539, i nekad orem sa dvobraznim (rijetko - strnište i sl.), a u večini slučajeva sa jednobraznim 15 coli oltovim. Nema toga što taj plug ne zaore. Najviše problema mi stvara oranje iza berača i još kada je prisutna trava. Iza kombajna koji sječka kuruzovinu na mjestima mi se štopa kada uđem u brazdu na dijelu gdje najviše izbacuje sječku. A što se tiče zaoravanja kuruzovine (ručno branje), uvjeravam te da se tako lijepo zaore da se maltene ne vidi niti jedna stabljika, osim eventualno do međe na izoravanju prve brazde. Može se štopati jedino od trave ali od kuruzovine nikada. Ne znam, možda ima veze što na plugu nemam crtalo.
Jedino što tada hladnjak pokupi brzo smeča od listova, ali to ljudi rješavaju pa naprijed montiraju željeznu cijev koja povalja kuruzovinu prije nego dođe do hladnjaka.
 
Posljednje uređivanje:

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Gle, imam mali IMT 539, i nekad orem sa dvobraznim (rijetko - strnište i sl.), a u večini slučajeva sa jednobraznim 15 coli oltovim. Nema toga što taj plug ne zaore. Najviše problema mi stvara oranje iza berača i još kada je prisutna trava. Iza kombajna koji sječka kuruzovinu na mjestima mi se štopa kada uđem u brazdu na dijelu gdje najviše izbacuje sječku. A što se tiče zaoravanja kuruzovine (ručno branje), uvjeravam te da se tako lijepo zaore da se maltene ne vidi niti jedna stabljika, osim eventualno do međe na izoravanju prve brazde. Može se štopati jedino od trave ali od kuruzovine nikada. Ne znam, možda ima veze što na plugu nemam crtalo.

Moja greska,pardon.
Dobro kazes ti,u pravu si.

Kod mene je bilo i na mjestima ambrozije preko 2 metra vjerovo netko ili ne.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Jedno lagano pitanje za znalce. Imao sam kukuruz u polju, koji je ovih dana ovršen. Zanima me kako pripremiti tlo za voćnjak, koji bi posadio ovih dana? Da li se moze samo zaorati, pa poslije koji dan pofrezati? Brine me da nece stapke i korjenje kukuruza zaštopati frezu?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,885
Haha, podizanje voćnjaka na ho-ruk?? O čemu se radi-koja voćka? Jel je trebao predusjev kukuruz? Jel ne treba pripremat parcelu i zemlju za podizanje voćnjaka od duboke obrade, gnojidbe...(ostavi to za dugu jesen)
Kolko povrsine je parcela?

Ali ak je vec tako mislim da će dobro doći u sitno malčiranje kukuruzovine pa oranje frezanje...sretno!!
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
posadio bih za osobnu konzuamaciju šarolike voćke (jabuka, kruška, breskva, marelica, smokva, trešnja, višnja... itd), rane i kasne sorte. nešto grožđa, maline, kupine, borovnica, aronija. Uglavnom sve osim banana. Nije mi cilj količina i profit, želim to za sebe.

površina je širine 5m i dužine 140. nije nužno da sve popunim.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Ma za ovo kaj si navel ,da buš sadil ,napravi tak kak si i mislil ,i nebu se freza štopala,,osobito bi bilo dobro da ti to netko izore malo dublje,,ipak su to vočke a ne kukuruz ili žito...
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
hvala! potrudit ču se makar iskopati dublje rupe, da bude rahlije tlo. sloj gnojiva, sloj pijeska, opet malo gnojiva i valjda će biti dobro....
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Jedino te stapke mogu zezat kod kopanja rupa. :)
Ono šta bi obavezno trebao je jako duboko preorat (rigolat) ili bagerom samo preregolat rupe. Jer ti sa lopatom sigurno ne budeš kopao jame duboke 60cm.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
stapke bi mogle zapinjati. ali ako odradim duboko oranje, barem bi do pola dubine zemlja bila mekana za kopanje... ako mi se ne bude dalo, ima općinski bager za 250kn/h, on to sve iskopa za sat vremena.

koliko da bude široka rupa? dubina 80 dovoljna?
 

Najnoviji postovi

Na vrh