• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tretiranje zemlje nakon berbe kukuruza

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Lani mu se kad je prešao s malčerom preko jednog kamena odlomila jedna lopatica koja je, koliko se sječam izgledala ovako. Je li to od roto kose?
 

Prilozi

  • DSC02980.JPG
    DSC02980.JPG
    27.9 KB · Pregleda: 78

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Lani mu se kad je prešao s malčerom preko jednog kamena odlomila jedna lopatica koja je, koliko se sječam izgledala ovako. Je li to od roto kose?

To je batic od malcera ne od roto kose. Al nema malcer samo jedan red batica pa da ako se odlomi jedan da taj dio ne malcira.. i koja je slucajnost da onda bas svaki red stabljike prolazi onda bas tim dijelom malcera na kojem nema batica. Ako je pravi malcer, onda ili fali malo vise tih batica a ne samo jedan ili su oni vec dobrano istroseni pa ne mogu dosegnuti zemlju...
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Tu zemlju nije malciral pravi malcer sa baticima, nego kako je danek rekao neko sa roto kosilicom koju svi zovu malcer. Da je malcirano pravim malcerom z baticima, nema sanse da bi ostale stabljike tako..

Prvotno napisano od Mrki88
moj šogor bere svoja dva manja komadića na ruke, i kosi sa običnim roto- malčerom od čalopeka...
takvi strčci mu ne ostaju, sve samelje do poda.......
ako si ovome dao pare za to, nek se vrati i sredi to kako zna......
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
To je batic od malcera ne od roto kose. Al nema malcer samo jedan red batica pa da ako se odlomi jedan da taj dio ne malcira.. i koja je slucajnost da onda bas svaki red stabljike prolazi onda bas tim dijelom malcera na kojem nema batica. Ako je pravi malcer, onda ili fali malo vise tih batica a ne samo jedan ili su oni vec dobrano istroseni pa ne mogu dosegnuti zemlju...
Nisam ja rekao da zbog tog puknutog batića tako loše radi. Taj batić mu je puknuo lani, promijenio ga je.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
To se sve fino popali i onda oreš ko čovjek

Ma nikad vise palit necu,dok god budem mogao orati. Kud ionako se nikako ili malo baca gnoja onda je ovo jedini spas za zemlju da se zaoru ostaci zetveni itd.
Bacim vrecu dvije uree i pici .
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Ma nikad vise palit necu,dok god budem mogao orati. Kud ionako se nikako ili malo baca gnoja onda je ovo jedini spas za zemlju da se zaoru ostaci zetveni itd.
Bacim vrecu dvije uree i pici .

Tu i je caka.I ja bih više volio ostatke zaorati-i orao sam tako jednu njivu gdje nisam mogao paliti-ali to je užas od oranja.štopa se stalno ,pa ako se ne zaštopa onda izbaci vrpetinu kuruzovine pa imaš svako malo "krtičnjak"na kojem možeš traktor prekrenit....
Sve u svemu zbog malo prirodnog gnojiva kojeg dobijem ako nepalim,izgubim tonu živaca i vremena kod oranja ,a posao koji naprvim daleko je lošiji na nego na njivi koju sam palio.
Ali svatko ima svoj izbor....
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Da to je istina da se nakupe ti grumeni ako ides odmah u zaoravanje ostataka. Medutim mi prvo smalciramo i onda ide oranje lakse puno.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Još ćemo malo paliti, kad uđemo u Uniju, tome će odzvoniti (što kasnije, to bolje :finga: ).
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Još ćemo malo paliti, kad uđemo u Uniju, tome će odzvoniti (što kasnije, to bolje :finga: ).

Ma sta ce odzovnit?
Pa neku tablu ni nevidis od sume od mene,jedino da satelitom nadgledaju.
Radit cemo mi sve ko i prije,ne treba ljude zastrasivat.
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Ne bih htio ići u zonu politike, ali činjenica je da ćemo se morati ponašati u skladu sa zakonskom regulativom. Za prekršitelje su destimulativne sankcije.
 
F

feliks2

Guest
Da li paljenje kukurozovine znači što u sprečavanju pojave kukuruzne zlatice u idućoj godini, da li netko zna?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
100% NE jer su zlatice postavile ličinke na dno korijena stabljike i vatra im ne može ništa najbolja zaštita je plodored zasad,i nema koristi od paljenja toliko kvalitetne mase koja samo može pomoći siromašnoj zemlji
 
F

feliks2

Guest
Da li bi bilo dobro baciti UREU na kukuruzovinu prije jesenskog oranja? Ako da, u kojoj količini ?
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
naravno to pospešuje razgradnju ja stavljam 200 kg/h

a sad pitanje ovima koji vole paliti kak se opravdaju kad usput i ovo naprave
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
U Petrokemiji kažu ovako:
Ako se pšenica sije nakon kukuruza ili neke druge kulture koja ostavlja veću biljnu masu za njezinu razgradnju treba primijeniti određenu količinu dušika koja će ubrzati i pospješiti razgradnju organske tvari u tlu. Za razgradnju 100 kg kukuruzovine treba 0,6 kg dušika. Ako to primijenimo na moguću količinu od 7 do 10 tona/ha kukuruzovine koja može ostati nakon berbe kukuruza onda za to treba primijeniti od 42 do 60 kg/ha dušika. Tu količinu dušika treba primijeniti prilikom zaoravanja kukuruzovine i to kroz 100 kg/ha UREE ili 120 l/ha UAN-a. Ova se količina dušika ne računa u obračun hraniva za pšenicu jer se iskoristi za razgradnju organske mase kukuruzovine. Ako se dušik ne doda za razgradnju, može se dogoditi da pšenica pokaže nedostatak dušika jer će dušik koji je prije sjetve dodan za ishranu pšenice biti iskorišten za razgradnju kukuruzovine.
naravno to pospešuje razgradnju ja stavljam 200 kg/h

a sad pitanje ovima koji vole paliti kak se opravdaju kad usput i ovo naprave
Sko to napraviš sebi, nikom ništa, samo imaš aromatizirani kukuruz. A ako to napraviš susjedu, opravdavat ćeš se na sudu.
 
Posljednje uređivanje:

bole

Član
Tu od
7 Sij 2009
Poruka
642
naravno to pospešuje razgradnju ja stavljam 200 kg/h

a sad pitanje ovima koji vole paliti kak se opravdaju kad usput i ovo naprave

:weedman::weedman: el si to ti popalio susjedu ili je on tebi :madmana::madmana:
jel velika povrsina izgorjela ?????
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
budu ga svinje slađe jele:D,jedino je dobro što mu je smanjena vlaga i ne mora plačati troškove sušenja - treba takve stvari gledati i s pozitivnih strana "i u svakom zlu ima nešt dobro":)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
ja stavljam 80 kg na ral kad zaoravam kukuruzovinu za zimsku brazdu,ali pošto i ove godine budem pazio na plodored, za sijanje sam stavio 100 ,a kad se ore za kukukruz isto zaoravam ,više ne bacam pod tanjuraču,jer je bolje i ekonomičnije,ja i susjed zemlja do zemlje,on 200kg porali zatanjura a ja 100 zaorem max,njegov kukuruz ništa bolji samo gori jer ja kultiviram a on baca sa megametalovim rasipačem kroz redove i dođe kakva gadna kiša i odnese gnojivo:axe:
 

Najnoviji postovi

Na vrh