• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trimeri

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
A kaj onda s ovima kinezima koji svi odreda propisuju 1:40 omjer, pretpostavljam zbog toga jer max snagu ostvaraju na višim okretajima u odnosu na ove renomirane proizvođače?
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Kinezi se vrte sporije (villager navodi u uputstvu oko 6500 obrtaja), dok husqvarna recimo ide i do 9000 kad su trimeri u pitanju.
Inače, bar koliko je meni poznato mašine koje se više vrte koriste posniju mješavinu koja ide i do 1%.
 

viper50

Član
Tu od
21 Tra 2013
Poruka
186
Kinezi se vrte sporije (villager navodi u uputstvu oko 6500 obrtaja), dok husqvarna recimo ide i do 9000 kad su trimeri u pitanju.
Inače, bar koliko je meni poznato mašine koje se više vrte koriste posniju mješavinu koja ide i do 1%.

zaključak?koga da slušam?:fiery:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Zaključak: ak imaš "lošiji" stroj, koristi "lošije" (čitaj: jeftinije) ulje i poštuj omjer proizvođača.
40:1 je 2,5%, dakle možeš i LS+ stavljati u tom omjeru (iako nema potrebe). Bude malo više dima, malo više gareži u motoru i malo mastan auspuh, ali to nebi trebalo biti problem.

Uostalom, ak je Tomos automatik išel na 2% LS+ ulja i nije zaribal, nebi trebal ni neki drugi stroj.
 

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
zaključak?koga da slušam?:fiery:
Najbolje ono što je propisao proizvođač.

Kinezi se vrte sporije (villager navodi u uputstvu oko 6500 obrtaja), dok husqvarna recimo ide i do 9000 kad su trimeri u pitanju.
Inače, bar koliko je meni poznato mašine koje se više vrte koriste posniju mješavinu koja ide i do 1%.

Možda opet ovisi od motora do motora, sjećam se da sma gledal jedno vrijeme fuxtec, pa uspoređivao s trimerima slične snage Stihl/Huski i da sam uočio tu razliku mješavina 1:40 i 2000 okretaja više za max snagu
https://www.fuxtec.de/fuxtec-fx-ms152-benzin-motorsense-multitool-2in1
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,324
Ja od nedavno koristim samo tts, ako ništ drugo ima dobar osjet mirisa.
 

meki

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2017
Poruka
155
Kupio sam polusintetiku od Husqarne.trimer i motrona prskalica imaju preporuku koristiti omjer goriva 1:40.na bočici Husq. ulja piše 1:50.
serviser kod kojeg sam kupio ulje također preporučuje taj omjer bez obzira što strojevi nisu od husqarne.
koji omjer koristiti?
hvala
1:50 koristim i kod husqvarna i oleo mac masina i nikakvih problema.

Poslano sa mog SM-N950F koristeći Tapatalk
 

insomniacro

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2015
Poruka
137
Oko ulja: veliki proizvođači poput Stihl-a ili Husqvarne imaju 3 vrste ulja: bazno osnovno, malodimno i potpuno sintetsko.
Dati ću primjer Stihl-a koji u Njemačkoj ima:
1) crveno bazno HP - link,
2) malodimno zeleno ulje HP Super - link i
3) potpuno sintetsko jako zeleno ulje HP Ultra - link.
O svakom je sve napisano, no ja osobno koristim malodimno od Husqvarne jer Stihl u Hrvatskoj koliko vidim nudi samo bazno ulje koje je na razini INA dvotaktola ST Plus... Razlog je mala čađa tj. čistiji motorni prostor te auspuh i ono najbitnije da se puno ne nagutam uljnog dima. Mješavina je postojanija.
Sthilovo bazno ulje je losije od dvotaktola (FB vs FC) i za tu cijenu se moze uzeti puno bolje ulje.
Sthil Husgvarna ne proizvode svoja ulja nego narucuju od dobavljaca, nema smisla placati skoro 2x veću cijenu radi imena!
Na petrolu imate dobra 2t ulja za ok cijenu (Top 2T i Sint2T)
Također u Peveca Divinol Zweitaktol(osobno ga koristim vec godinu dana, 42 kn l)
https://www.jurec.hr/hr/2-taktno-ulje-divinol-zweitaktol-ff

Ali ono najbitinije je da koristite svježu mjesavinu, i nemojte odmah raditi velike kolicine pa da to stoji u kanti mjesec dana.Ja radim malo vise nego što mi treba taj dan i nikad problema!
 

meki

Aktivni član
Tu od
31 Sij 2017
Poruka
155
[Ma sintetika se moze drzati do 2 mjeseca bez da gubi bitno svojstva u mjesavini. U tom i je caka. Osim sto ima vecu trajnost bolje cuva motor. A ko hoce koristiti jeftina ulja nek koristi. Kad dam za masinu 5 6 000 kn mogu godisnje i 300 400 knza ulje dati.

U tom pocetnom segmentu mozda i nema razlike u kvaliteti ali nije sintetika i polusintetika bez veze toliko skuplja.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

insomniacro

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2015
Poruka
137
2 od 3 ulja koja san gori navea su sintetska i zadovoljavaju najveće specifikacije na tržištu(JASO FD specifikacija) dok je jedno (top 2t) jaso TC

Npr Husgvarana HP ima samo JASO FB (ono sta ti nazivas pocetnim segmentom) a kosta podosta...
Husgvarna XP je full sintetika (Jaso FD) ali kosta ohoho, 1l 150kn
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dobrica

Član
Tu od
14 Pro 2015
Poruka
79
JASO FD specifikacijama odgovara i INA 2T Scooter ulje, koje je isto kao i Husqvarna XP niskopepelno i "low smoke". Također i INA 2T Scooter i Husqvarna XP su djelomično sintetička ulja, jedino što XP ulje još sadrži aditiv za stabilizaciju mješavine tzv. fuel stabilizer.

Da potkrjepim svoje tvrdnje prilažem citat sa službene Husqvarna stranice:

" Formulated with premium additives, and semi-synthetic base oils, Husqvarna XP+ has been tested and approved for use in all Husqvarna 2-Stroke engines. "
 

mbukal

Član
Tu od
8 Tra 2017
Poruka
59
danas izvadio na zrak Makita EM2600U, napunio rezervoar sa friškom mješavinom,namotao flaks u glavu B-02945,pritisnem pumpicu 5 puta, stisnuo čok i povukao špagu za paljenje, i... nije upalila na prvi trzaj, probam ponovno, opet neće, isključim čok, povučem kurblu i upali, upali od trećeg pokušaja tj. prvog bez čoka, flaksao iduća 4 sata obješenom Makitom EM2600U na duplim naramenicama, radi ko nova a kupljena prošle godine-radila samo jednu sezonu,uređenje dvorišta/grabe uz kuču/oko voćki/oko čempresa, zadovoljan više nego sa prijašnjom stihl fs36 korištenom dugi niz prijašnjih godina-nju 36icu upaliti nakon zimskog sna je bilo moguće ali nakon bogovskog kurblanja koje je fakat već na početku čovjeku uzimalo volju za rad,za Makitu garancija je još dvije godine (original 3 godine) i ako ovako nastavi sa služenjem stihl u ovoj klasi bum svakom rekao da izbjegava u širokom luku
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
Jesmo ti lijepo rekli da to ne kupuješ. Viš da joj se ne dela poslije zime :D:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
danas izvadio na zrak Makita EM2600U, napunio rezervoar sa friškom mješavinom,namotao flaks u glavu B-02945,pritisnem pumpicu 5 puta, stisnuo čok i povukao špagu za paljenje, i... nije upalila na prvi trzaj, probam ponovno, opet neće, isključim čok, povučem kurblu i upali, upali od trećeg pokušaja tj. prvog bez čoka, flaksao iduća 4 sata obješenom Makitom EM2600U na duplim naramenicama, radi ko nova a kupljena prošle godine-radila samo jednu sezonu,uređenje dvorišta/grabe uz kuču/oko voćki/oko čempresa, zadovoljan više nego sa prijašnjom stihl fs36 korištenom dugi niz prijašnjih godina-nju 36icu upaliti nakon zimskog sna je bilo moguće ali nakon bogovskog kurblanja koje je fakat već na početku čovjeku uzimalo volju za rad,za Makitu garancija je još dvije godine (original 3 godine) i ako ovako nastavi sa služenjem stihl u ovoj klasi bum svakom rekao da izbjegava u širokom luku

ti si neki filozof kak i ZJ , a ako baš inzistiraš mogu ti objasniti zašto:icon_thumright:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,078
A čuj, kad me već trpaš u isti koš...
...mi radije filozofiramo nego da pjeskarimo svječice. :(giggle):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
je , ja sam pjeskaril svječice , ali sam uz to ili u to ugradil dosta svojih vještina , znanja , i iskustva , usput sam stekel i neke nove vješine koje mi možda pomognu za neke druge slične projekte .

Ali reci ti meni kaj se to novog u vještinama , znanju ili dobrima stječe filozofiranjem?
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
kosim danas, i nakon 5-6min uguši se i krepa, kurblam ja ko budala, nema šanse, primi i čim pipnem gas uguši se i krepa... gledam šta ću, bezveze otvorim rezervar i zatvorim, kresne mala, radi ko singerica... za par min rada opet ista stvar, opet otvorit pa zatvorit rezervar i radi par min, i tako u krug...
promijenjen karburator i bobina nedavno... šta je hebe više, sunce joj...
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Sam si sve napisao. Odušak rezervoara je začepljen i stvori vakuum pa kad malo popustiš izjednači se pritisak i radi normalno. Za prvu ruku možeš probati da malo bocneš rupice na čepu, a trajno rješenje je novi ispravan čep (ako je odušak na njemu).
 

Najnoviji postovi

Na vrh