• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TRITIKALE sjetva-žetva '07.-'22

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
984
Ja jučer svoj skinuo, na 1,5h ispala puna prikolica 10m3, e sad kolko je to kila....ja super zadovoljan.
Imam viška cca 2 tone, pa ako netko možda treba ili zna nekog da kupuje, cijena 2,00kn/kg.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Baš je raspuštena. Velim ostaju komadi klasova ne izvrseni.. Donje sito je 9mm... Ako se gornje ne pritvori klasovi poštopaju pola ribež sita.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Zato DF ima turbinu gdje možeš pomoću poklopca s ribežom ili bez ribeža kontrolirati dovršavanje povratne mase,također ima i dvije kombinacije brzine turbine samo što puno ljudi niti to mijenja niti zna da se može raditi s ribežom ili bez njega.Kod tritikala je najvažnije da je dobro dozorio,da je bio zaštićen od bolesti (hrđa koja se ne tretira daje jako puno vrhova klasića koji se ne daju izvršiti).Broj obrtaja bubnja mora biti maximalan a ovisno o zrelosti se postavlja zazor korpe.Gornje sito bi trebalo pritvoriti da klasiće usmjeri na povratnu masu preko produžetka a ne na donje sito jer onda poštopaju sve.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,348
Znači i laverda,I vistula, bizon,forterchitt,braud,kola,dana, rostellmaš i drugi.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Zato DF ima turbinu gdje možeš pomoću poklopca s ribežom ili bez ribeža kontrolirati dovršavanje povratne mase,također ima i dvije kombinacije brzine turbine samo što puno ljudi niti to mijenja niti zna da se može raditi s ribežom ili bez njega.Kod tritikala je najvažnije da je dobro dozorio,da je bio zaštićen od bolesti (hrđa koja se ne tretira daje jako puno vrhova klasića koji se ne daju izvršiti).Broj obrtaja bubnja mora biti maximalan a ovisno o zrelosti se postavlja zazor korpe.Gornje sito bi trebalo pritvoriti da klasiće usmjeri na povratnu masu preko produžetka a ne na donje sito jer onda poštopaju sve.
Ovi stariji kombajni imaju lančanike za brzinu turbine te povratne mase.. Tako da nema tu neke promjene iako bi za kukuruz trebalo usporiti.

Protiv bolesti prskam već godinama, išao bi i u zaštitu klasa, ali divlje svinje naprave štetu pa je teško obaviti i jedno prskanje. Gornje sito pritvaram na 90% baš kako kažeš ne smiju se klasovi štopati ni gore ni dolje.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Meni su u tritikalu počeli ići klasovi, pa sam gornje sito otvorio čak i onda mi je krenulo čisto...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Ovisi tu su rekli i o kombajnu samom i naravno gornje/donje sito. Kolega radi na donje sito 7mm i ide odlično.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,292
Eto i ja danas skinuo tritikal, parcela cca 1 ha, 4.8t. Navezeno u jesen 12 prikolica stajskog i prihrana 350 kg kana. 1 prohod. Nisam spricao protiv bolesti ni trava i u dobroj je kondiciji. Nije se pojavla nikakva bolest, mozda zato jer u krugu 500m nitko nis ne sije, samo livade. Prosao sam dva puta striglom.

Slika nemam jer sam na bolovanju pa je stara sova to rijesila.

E sad pitanje za eksperte, siraka ima jako puno kao i ambrozije a na jesen planiram opet sijati tritikal. Jel postoji
neki otrov da pospricam sirak a da na jesen opet mogu sijati, s totalom ne mogu jer treba cekati 6 mj....
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Ko ti to rekao,total deluje samo preko lista mozes sutra odma sejati
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
zašto čekati 6 mjeseci...pa to je kolko ja znam računat veljača dogodine, tad nema sirka nigdje... :oops:
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,292
U poljo apoteki, nakon tretiranja totalom nije pogodno sijati ozimne kulture sljedecih 6 mj. Samo ostaje kukuruz, t a na toj parceli mi svinje sve smlate
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,292
Kad nemas puno izbora, jako dobro.
Nemaju svi mogucnosti kombinirati kako zele. Divlje svinje su mi veliki problem, ne mogu se obraniti od njih.
Eto 5 godina na toj parceli, prije toga jecam, i svake godine puna prikolica sa nadogradnojm. I tako ce ici dok bude islo.

Znaci nitko nema ideju?
 

Najnoviji postovi

Na vrh