• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TRITIKALE sjetva-žetva '07.-'22

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,154
Kakvi su ovo vragovi na tritikalu?
20230323_162258.jpg
20230323_162143.jpg

Znaci pun je tih nekakvih malih crnih sjajnih kukcov.
A imam psenicu odmah ispod njega i na njoj nema nist.
Jel morem sad s herbicidom odma i insekticida izmjesati i kojega?
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,884
Hmm, slabo se vidi. Jel to sjajnik glavni štetnik uljane repice!

Kad se bolje pogleda čini mi se da je imago leme prisutan.
Ništa neobično zna se desiti i na pšenici i na ječmu. Više nist nije iznenađujuće zna biti i buhača....
 
Posljednje uređivanje:

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,154
Evo ovdje se vidi bolje, malo sam trazil i nasel da je to lema.
20230323_170310.jpg

Jel da to hitno spricam ili?
A na psenici nema ni jednog.
Mislil sam iduci tjedan spricati s herbicidom, pa bi odma stavil i insekticida.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,884
Imago leme 100%.

Može ići herb i insek, već će ti u poljoapoteci skombinirat. Veliš im za problem.

Mada bi ja u ovom slučaju isel samo s insekticidom+ light fungicid ili neki aminovital za stres, jer je oštećen usjev pa neznam kolko je dobro šokirat s herbicidom.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,154
A jel moze to pricekat jos 3, 4 dana ili moram hitno spricati?
Jel ima ih sigurno oko 20 kom na m2.
To jos nikad nisam videl u rano proljece, toplo je i suša je i evo gamadi.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,285
Nisam.jos stigao prskati tritikal i jecam protiv korova. Ima li veze temperatura za prskanje? Tornado forte je u pitanju... cekam samo da se vjetar smiri...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,285
Ja jos cekam sa prskanjem...mislim da cu sutra ili u srijedu...najave su da ce temperature biti ipak malo vise...nije bilo tornada pa uzel sekator...ubacit cu odmah i modus...za bolest cu onda za nekih 2 tjedna...u kojoj fazi bi bilo najbolje drugu prihranu odraditi?
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,285
Prskano sekatorom i modusom...koliko nakon toga mogu sa elatusom? Moram malo pricekati ili mogu drugi tjedan? 2 oranice su mi u dobrom stanju, ali trecu bih trebao sto prije sa elatusom...nije.mi bila blizu i nisam.otisao pogledati u kakvom je stanju a kad dosao sa spricom vidio da ima zutih listova...vjerujem.da.mu smeta i ovo vrijeme (topli dani, hladne noci) ali ipak bih htio sto prije sa elatusom...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,154
Kod nas sve tritikale devastira lema, ali sve, ovih dana samo prskalice lete po polju.
Ja sam dva dana prskal, stavljal sam Decis od insekticida, valjda bude nekaj vrijedilo.
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,285
vidio sam tvoj post i išel sam u kontrolu da nebi bilo slučajno leme...za sad nisam vidio nigdje...jedino mi taj jedan dosta loš sa hrđom...pada dosta kiša..čim bude drugi tjedan dozvolilo vrijeme idem sa elatusom...da vidim bude li ga kaj spasilo...bacil sam jučer još drugu prihranu...a i s elatusom bum još stavil folijarnu pa se nadam da bude nekaj pomoglo...
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,171
Odradjeno prskanje tritikala, dio Bc Goran, dio Os Tulus. Dosta dobro izgleda, sutra ide druga prihrana cca 100kg/ral Kana i to je to. Sekator+ elatus era + cytrine max.
 

Prilozi

  • IMG_20230420_180414.jpg
    IMG_20230420_180414.jpg
    75.1 KB · Pregleda: 20

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,285
Ja sam pred 2 dana odradil prskanje...elatus i folijarna prihrana...drugu prihranu kanom odradio pred 10-ak dana prije ovih kisa...mogu reci da se vidi velika razlika od kad je dobio hranu...
 

llmb0611

Iskusan lik
Tu od
11 Ožu 2013
Poruka
1,285
Meni oluja cijelog bacila.na pod jos pred 10 dana...sad je buknuo neki korov...zeleni se sve...svaki drugi dan kisa. Nema sanse kombajnom u njega...probat cu ovaj tjedan ako ce uopce moci kombajn nesto pokupit...bojim se da cu tanjurat....
 

Najnoviji postovi

Na vrh