• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Troškovi i cijene u proizvodnji,obradi,uslužno i slično

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
aha, pa da, to su cijene da ti neko radi iz usluge.. ja sam mislio da su to troskovi goriva i amortizacije ako bi si sam radio.. pa normalno da sam radim kad imam sve svoje strojeve.
pa kome se isplati nesto proizvoditi ako mora za sve platiti da mu netko napravi
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ipak mislim da ovo gore nisu cijene "iz usluge", ovo su realne cijene potrošnje po hektaru, i gorivo i maziva i amortizacija traktora i strojeva i ono što svi zaboravljamo a to je čovjekov rad (a i to nešto vrijedi, zar ne ;))
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
neznam bas.. evo primjera: kaze, kultivacija za jedan hektar....250 kn..
mi smo sad neki dan kultiviral kukuruz, imamo ga oko 12 jutara, i za tih 12 jutara sam potrosio 15 litara plave i 5 sati svoga vremena.. znaci 15l puta 6,20 je 93 kn, tak da...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
neznam bas.. evo primjera: kaze, kultivacija za jedan hektar....250 kn..
mi smo sad neki dan kultiviral kukuruz, imamo ga oko 12 jutara, i za tih 12 jutara sam potrosio 15 litara plave i 5 sati svoga vremena.. znaci 15l puta 6,20 je 93 kn, tak da...
+ amortizacija traktora
+ amortizacija kultivatora
+ tvoj rad
+ voziš trke dok kultiviraš? :rolfer::rolfer::rolfer:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
+ amortizacija traktora
+ amortizacija kultivatora
+ tvoj rad
+ voziš trke dok kultiviraš? :rolfer::rolfer::rolfer:

pa nisam bas toliko potrosio taj traktor i kultivator :lol:
a rad si budem naplatil dok prodam kukuruz, hehe
kakve trke, druga brza, 1200 okretaja i pomalo.. ;)
a ova kombinacija kultivira:

 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ja mislim da ferac nije u onakvim kalkulacijama zastupljen...
postoji rok u kojem se traktor amortizira i onda ga više nema...:mrgreen:
 
S

seljaček

Guest
Naravno da su pretjerane cijene ako sat mehaničara u servisu vrijedi 150 kn+ PDV sat nekog montera vrijedi 100-200 kn zašto sat seljaka nebi vrijedio 100 kn zašto računati radni sat traktora kada ga je već netko kupio pa nek radi. Kad se Seljak i njegov traktor poderu ili razbole Ko ih j..e ima drugih koji budu radili sa nekim drugim traktorom na kredit i tako smo došli u ovu situaciju da smo u banani. Kaže Austrijanac da radni sat njihovog seljaka vrijedi 25€ on svom šogoru plača uslugu sjetve jer je to normalno , a kod nas nema kulture plaćanja. Plača se samo lihvarima i fiškalima i državnoj vlasteli a mi obični smrtnici nek skupljamo mrvice mislim da je to bolesno ili sa možda varam?
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
moš ti tražit koliko hočeš,kao i svi. ali stvarnost je nešto sasvim drugo. kod mene oranje jednog hektra 400kn plafon,sijanje 120kn,i kad sve zbrojiš još si dobro zaradio na uslugama. dakle ako češ zaraditi danas nešto onda ori po 400,ili sjedi doma za 700 ili neznam kakve nebuloze,možda neku babu zajebati pa ajd. kod nas firma ore iz usluge 500kn hektar sa traktorima koji vrijede milijune,podivaju za 550kn.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
moš ti tražit koliko hočeš,kao i svi. ali stvarnost je nešto sasvim drugo. kod mene oranje jednog hektra 400kn plafon,sijanje 120kn,i kad sve zbrojiš još si dobro zaradio na uslugama. dakle ako češ zaraditi danas nešto onda ori po 400,ili sjedi doma za 700 ili neznam kakve nebuloze,možda neku babu zajebati pa ajd. kod nas firma ore iz usluge 500kn hektar sa traktorima koji vrijede milijune,podivaju za 550kn.

kad bi tak kod mene bilo, ja bi mam traktor prodal...:finga:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pa ajde računica malo.

Hektar oranja potroši minimalno 25-30 litara goriva. To je negdje 230 do 280 kuna. Ne ore nitko iz usluge na plavi jer ga ne može ni kupiti za tu uslugu. Radnik po hektaru cca 50 kn, rata kredita za traktor iznosi cca 10.000 kuna mjesečno. Znači da nema računicu raditi za male pare.
A kompletnu onu računicu sam napisao za hektar po cijenama koje su u našoj okolici, podravina. Ima oranja za 400 kuna hektar, ali moraš dati gorivo.
Onaj koji kaže da ore za 400 kuna sa svojim gorivom, nema baš neku čistu računicu u glavi. I ovi za 500 što idu, idu na količinu, koje kod nas nema, zato su ovdje cijene veće. Evo, ja trebam uslugu oranja 9 hektara, ko mi izore po 400 kuna ja mu platim odmah, ali da izore 30 cm, ne pisanje. Sve je u komadu.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
i sam poticaj se je računao otprilike da pokrije jedan dio tih troškova, ako su oni zračunali da je dosta 2000 kuna za hektar, znači da stvaran trošak i nije ispod toga...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Pa ajde računica malo.

Hektar oranja potroši minimalno 25-30 litara goriva. To je negdje 230 do 280 kuna. Ne ore nitko iz usluge na plavi jer ga ne može ni kupiti za tu uslugu. Radnik po hektaru cca 50 kn, rata kredita za traktor iznosi cca 10.000 kuna mjesečno. Znači da nema računicu raditi za male pare.
A kompletnu onu računicu sam napisao za hektar po cijenama koje su u našoj okolici, podravina. Ima oranja za 400 kuna hektar, ali moraš dati gorivo.
Onaj koji kaže da ore za 400 kuna sa svojim gorivom, nema baš neku čistu računicu u glavi. I ovi za 500 što idu, idu na količinu, koje kod nas nema, zato su ovdje cijene veće. Evo, ja trebam uslugu oranja 9 hektara, ko mi izore po 400 kuna ja mu platim odmah, ali da izore 30 cm, ne pisanje. Sve je u komadu.


Oranje jednog JUTRA u virovitici i okolici je 400 kuna pa nek kaže ko šta hoće i ja ću da platim oranje ako je 400 kn hektar ali kao što kažeš na 30 cm.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
sve jasno,samo što možeš računati i ovako i onako,dakle nije traktor novi,nema kredita,treba ti love,ili opet kažem sjedi doma za 700kn. uglavnom dobra ti je dnevnica i po tih 400kn,i preveća čak,problem je što su se svi pogospodili malo,odnosno puno. e sad,kako su vas navikli u kojem djelu lijepe naše tako plaćate. evo ja sadio duhan,malo manje od hektra,oranje 400kn,raub,tanjuranje itd sam radio sam,gredičanje 450kn,jedan čovjek. drugi za njim ide i roling,prskanje,pa roling,pa sadnja sa njegovom radnom snagom od njih dvoje i on koji vozi,pa prskanje i to sve skupa 1000kn. s time da ove zadnje stavke vrijede puno više ali eto ima i onih koji imaju računicu,bolje nego da mu strojevi stoje.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
12 tona kukuruza ova godina cijena 90 lipa. Znači uložiš 10.400 a dobiješ 10.800. Super!!!
Da dobiješ i 20 000 kn i da imaš kamo sreće 5 ha. Znači čisto cca 10 000 / ha znači godišnje 50 000 kn. Imaš knjigovođu bar 100 kn imaš i doprinose... nek je 1000 kn total. 12 mjeseci 12 000 kn - 50 000 kn = 38 000 kn, moraš platiti i neku dobit na ovo, ali hajde da ništa ne platiš 38 000 / 12 mjeseci = 3.166 kn plaća sa 5 ha. Koliko dijece možete ishraniti sa ovom plaćom? Od tih 3 tisuće kuna će Vam država kroz struju, vodu, plin, telefon, uzeti bar 500 kn. O ćemu mi tipkamo? Odakle mu 5 ha zemlje? Palo sa neba?Ne 5 nego treba i za suprugu 5 to je deset tko to ima? Lijepo je Ivan Pernar to objasnio u knjizi... Smjenio Milanović Rohatinskog i zamjenio ga sa Vujčićom?? Isto sranje drugo pakovanje. Isto sranje od politike, isti političari, sve isto a nama sve gore!! Bljak.

Koliko se hektara mora imati za 16 000 kn mjesečno neto...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
sve jasno,samo što možeš računati i ovako i onako,dakle nije traktor novi,nema kredita,treba ti love,ili opet kažem sjedi doma za 700kn. uglavnom dobra ti je dnevnica i po tih 400kn,i preveća čak,problem je što su se svi pogospodili malo,odnosno puno. e sad,kako su vas navikli u kojem djelu lijepe naše tako plaćate. evo ja sadio duhan,malo manje od hektra,oranje 400kn,raub,tanjuranje itd sam radio sam,gredičanje 450kn,jedan čovjek. drugi za njim ide i roling,prskanje,pa roling,pa sadnja sa njegovom radnom snagom od njih dvoje i on koji vozi,pa prskanje i to sve skupa 1000kn. s time da ove zadnje stavke vrijede puno više ali eto ima i onih koji imaju računicu,bolje nego da mu strojevi stoje.

Možeš orati 400 kn hektar ali koliko dugo. Kad tad će trebati novi traktor i novi plug. S tih 400 kn pokrivaš gorivo, mazivo, lemeše, i svoj rad. Mi uvijek brkamo neku čistu računicu. Kad odbiješ svoj rad onda dobiješ čistu računicu, sve drugačije je krivo i ide se u minus.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
kaže čovjek da svoj rad ne računa, nego na kraju kad proda kukuruz onda se naplati...
krivo!!!
moraš ga odmah računati, i tek onda znaš jel ti proizvodnja rentabilna ili proizvodiš minus i svjesno se odričeš svog rada koji je onda zarada na kukuruzu...
interesanto bi bilo da s takvom "kukuruz" računicom kreneš delat voće ili povrće di nemoš baš sve sam napravit, nego moraš platit radnika.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
kaže čovjek da svoj rad ne računa, nego na kraju kad proda kukuruz onda se naplati...
krivo!!!
moraš ga odmah računati, i tek onda znaš jel ti proizvodnja rentabilna ili proizvodiš minus i svjesno se odričeš svog rada koji je onda zarada na kukuruzu...
interesanto bi bilo da s takvom "kukuruz" računicom kreneš delat voće ili povrće di nemoš baš sve sam napravit, nego moraš platit radnika.

O tome baš ja govorim. Primjerice, imaš milju kuna prometa, od toga ti ostaje 100-tinjak tisuća kuna dok obiješ sve repromaterijale, ambalaže, amortizaciju i radnu snagu. U tu radnu snagu moraš biti ubrojen i ti i supruga. Naravno da tvoja dnevnica ne može biti 150 kn jer ipak si ti taj koji misli, organizira i nadgleda, ta dnevnica ne bi smjela biti ispod 300 kn. Na kraju osobni odbitak za hranu, odjeću i sl. E tak kad nešto na kraju ostane onda je to dohodak od kojeg možeš kupiti apartman na moru. Ako nemaš taj dio onda radiš bez veze, jer ne računati svoj rad je čista glupost. Pa ne radimo ko budale bez veze, ko će nam to platiti ikad.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Možeš orati 400 kn hektar ali koliko dugo. Kad tad će trebati novi traktor i novi plug. S tih 400 kn pokrivaš gorivo, mazivo, lemeše, i svoj rad. Mi uvijek brkamo neku čistu računicu. Kad odbiješ svoj rad onda dobiješ čistu računicu, sve drugačije je krivo i ide se u minus.

ma sve je meni jasno cabage,samo kažem da ima ljudi koji tako rade. kupe ljudi i auto za 50 000eura koji im se neće nikad vratiti,traktor ipak hoće. nego hajmo mi nazan na temu poticaja,šta će i kada će. nema nas na listi proračuna za 6mjesec.
 
Na vrh