• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Troškovi i cijene u proizvodnji,obradi,uslužno i slično

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
O tome baš ja govorim. Primjerice, imaš milju kuna prometa, od toga ti ostaje 100-tinjak tisuća kuna dok obiješ sve repromaterijale, ambalaže, amortizaciju i radnu snagu. U tu radnu snagu moraš biti ubrojen i ti i supruga. Naravno da tvoja dnevnica ne može biti 150 kn jer ipak si ti taj koji misli, organizira i nadgleda, ta dnevnica ne bi smjela biti ispod 300 kn. Na kraju osobni odbitak za hranu, odjeću i sl. E tak kad nešto na kraju ostane onda je to dohodak od kojeg možeš kupiti apartman na moru. Ako nemaš taj dio onda radiš bez veze, jer ne računati svoj rad je čista glupost. Pa ne radimo ko budale bez veze, ko će nam to platiti ikad.

I porez na dohodak ili dobit.!!
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ova rasprava me podsjeća na jedan vic...:roll:

....kaže njemac: ja imam plaću 2000eura,dok platim struju,vodu i sve ostale komunalije,nešto potrošim okolo,ostane mi 500eura za sa strane,neznam kako ali ostane. kaže talijan: ja imam plaću 1500eura,i dok sve poplaćam ostane mi 500 eura,neznam odakle ali ostane. kaže hrvat: ja imam plaću 2000 kuna,dok sve poplaćam potrošim 2500 kuna,otkud mi onih 500 nemam pojma.
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Ja se onda definitivno ne bih bavio povrćarstvom. 3 kn za kukuruz???
600 kg 7-20-30 x 4,34 kn =............ 2.604,00
400 kg 15-15-15 x 3,47 kn = ...........1.388,00
200 kg UREA x 3,32 kn =....................664,00
300 kg KAN x 2,21 = .........................663,00
Sjeme Pioneer PR36K67 3kom x 280 =.. 840,00
Herbicid Laudis 223,00 x 2 = ............. 446,00
Rasipanje gnojiva............................ 300,00
Oranje ...........................................700,00
Priprema za sjetvu............................400,00
Sjetva............................................250,00
Prskanje..........................................200,00
Kultivacija........................................250,00
Berba..............................................700,00
Transport do 100 km ......................1.000,00

Ukupno........................................10.405,00

Ovo gore navedeno je trenutno stanje cijena i dovoljno za prinos od 12 tona na hektaru, s tim da ti samo gledaš kako drugi rade. Dao Bog cijenu od 3 kune za kukuruz, 10 hektara kukuruza i evo ti čistoga 250 tisuća kuna.
Ne osporavam nikome njegove želje, ali malo realnosti bi ipak trebalo uvesti u razmišljanja. Molim da se nitko ne nađe uvrijeđen, a ako griješim oko troškova neka me netko ispravi.

Poticaji su neka sasvim druga priča o kojoj bi se dalo raspravljati. Svakako nisu dobro raspodjeljeni. Svakom po kg ili litri proizvedenog i onda bi bilo više truda u nekih proizvođača.

Čemu toliko bacanje gnojiva,pa kukuruz toliko nemože potrošiti.Jel nije jača računica da se u pola manje baci gnojiva a prinos dobiješ za tonu manje?Ja sa 700 kila gnojiva na hektar bez brige dobijem 10 tona po kukuruza po hektaru.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
moš ti tražit koliko hočeš,kao i svi. ali stvarnost je nešto sasvim drugo. kod mene oranje jednog hektra 400kn plafon,sijanje 120kn,i kad sve zbrojiš još si dobro zaradio na uslugama. dakle ako češ zaraditi danas nešto onda ori po 400,ili sjedi doma za 700 ili neznam kakve nebuloze,možda neku babu zajebati pa ajd. kod nas firma ore iz usluge 500kn hektar sa traktorima koji vrijede milijune,podivaju za 550kn.

Oduvjek je oranje kod mene i tebe bilo bivših 100 DEM po JUTRU.

Tanjuranje isto toliko za 2 x tragom

Sjetva kukuruza 150 - 170 kn

Po JUTRU ne HEKTARU

tebi je susjed preko bašće radio ispod stvarne cijene vjerojatno iz razloga :bolje išta nego ništa
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Cujem da kombajniranju ide cijena gore, navodno poskupjela nafta... To je bio jesenas izgovor i digli su 30 do 50 kuna po jutru. Sad je cijena plave pala dolje a majstori vec govore kako nece ici ispod 500kn po jutru. Ako tako bude onda do jeseni si moram nabaviti kakvog krsa pa nek dimi po polju jer zbilja nema smisla sta se radi. Kod nas za oranje oce decki po 500 kuna za jutro, vele isla nafta, nafta i kad ode gore ode 10 ili 20 lipa a oni svaki put dignu po 20 il 30 kuna usluge. Hehehe jedino opravdavam ispumpavanje septickih jama, sa 50 digli na 80 kn po cisterni, izgovor isti osla nafta. Cijena nafte se i vratila a ispumpavanje eheheehee ostalo 80...
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Cujem da kombajniranju ide cijena gore, navodno poskupjela nafta... To je bio jesenas izgovor i digli su 30 do 50 kuna po jutru. Sad je cijena plave pala dolje a majstori vec govore kako nece ici ispod 500kn po jutru. Ako tako bude onda do jeseni si moram nabaviti kakvog krsa pa nek dimi po polju jer zbilja nema smisla sta se radi. Kod nas za oranje oce decki po 500 kuna za jutro, vele isla nafta, nafta i kad ode gore ode 10 ili 20 lipa a oni svaki put dignu po 20 il 30 kuna usluge. Hehehe jedino opravdavam ispumpavanje septickih jama, sa 50 digli na 80 kn po cisterni, izgovor isti osla nafta. Cijena nafte se i vratila a ispumpavanje eheheehee ostalo 80...

no 50kn je ipak malo previše.ali 20-30 je OK. ako se uzme u obzir da je lani plavac bil negdje 4,5-5 kn i ako kombajn troši 12-15 l/rali(sa prevozom do parcele),a sad je oko 6kn...+mazivo,amortizacija i to bi bilo tu negdje realno 20-ak kuna...
...ja sam lani nešto malo išel po 400,a ove godine kanim podići za tih 20-ak kn.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Žetva:
350kn 1 000čhv..

Tako je kod mene nekih 5-6godina ak ne i više..

Jedino ako idem sa sječkom onda par kuna više,oko 20-30kn..

Vožnje septičke:
60kn 3200l cisterna,ako idem u susjedno selo 70kn..
 
Na vrh