• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tuber 40 - Labin Progres

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Čak i ne mora bit loša, ja imam 8+4 i za svaki priključak imam brzinu koja mi odgovara za posao, zavisi kako su pogođeni omjeri prijenosa i kolike su razlike između brzina, moje osobno iskustvo je da su najčešće jednostavne stvari najdugotrajnije.

Marko stavi malo više slika, iznutra izvana da se vidi potrošenost pojedinih dijelova
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Premalo je to brzina za raspon koji on ima. Za ravnicu OK, no za brdo i ne baš.
Sličan problem ima Sonalika/Solis.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Solis ima jedan kod mene i koliko sam vidio to je kopija kubote, barem po brzinama i razmještaju komandi, ZJ to sad govoriš za transport ili rad sa priključcima?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Jedno i drugo. U rasponu 5-12 ima dvije ili 3 brzine, zadnja brzina ide preko 30, pa su koraci između brzina preveliki.
Takvi su koraci i u reduciranim brzinama. Također je problem s rikvercom: jedan prebrz, drugi prespor.

Šteta kaj nisu odabrali getribu 16+8, koja bi bila puno primjerenija.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
A na žalost sve šta je u našoj državi ostalo od proizvodnje je zastarijelo tako i tuber, vjerujem da su kao i hittner više orijentirani na istočno tržište i zato moraju prema tome korigirat cijenu finalnog proizvoda i stvorit negdje uštedu da bi bio rentabilan,ali očito se traktor pokazao dobrim, ili da se bolje izrazim izdržljiv, uz sve svoje mane

Na žalost u mojoj blizini nema tubera i nikad ga nisam vozio tako da mogu samo teoretski govorit ili uspoređivat sa onime šta znam.Neka mi se ne zamjeri zbog toga
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Videl sam ga davno, još dok je bil prototip, u Italiji na sajmu.
Najveća mu je vrijednost bila neobičan ( i nepraktičan) dizajn. Getriba sigurno nije bila skuplja od par sto €više, ali eto, ciljali su na tržište 539, pa nisu napravili korak naprijed.

Vozil sam ga malo po dvorištu, pa i nije baš bilo mjesta za isprobati sve brzine.
Uz simpatičan izgled, jako je nepregledan, kak naprijed, tak i prema otraga.
Vjerojatno vrijedi novce koje košta i drago mi je da su se odlučili na taj korak, razvoja i proizvodnje.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,569
Ja sam ga nešto vrlo malo vozio po cesti..

Traktor je strašan za voziti. Kratak-visok-uzak. Strašno je brz, a za upravljanje jako osjetljiv.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,533
Ma kakav razvoj i proizvodnja? Toga nema kod nas već odavno. Ali ima razno - raznih uvoza (već) gotovih komponenti. Koje mi samo šarafimo (uglavnom). Ali i to je nešto.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Pa razvoj ipak je, kakav takav.
Hauba, blatobrani, pripasivanje dva tipa motora, smještaj komponenti...i to je netko trebal napraviti.
I sve druge firme kupuju komponente po svijetu i sklapaju "svoj" proizvod, od Zetora, pa do Deere - a.

Najviše cijenim to kaj su se ipak usudili pokrenuti proizvodnju traktora "od nule", kad su Torpedo i TV propali. Istina, pod kapom Cimosa, ali ipak...
Makar i "šarafciger-industrija" ipak se u HR proizvodi, stvara nova vrijednost i isplaćuju plaće.
I još važnije: čuva se kultura razvoja i proizvodnje, koja je naglo zaustavljena pred 25+ godina.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Lijepo je ka se razvije nekaj novo. No, problem je kad se ode u krivu stranu. Traktor je radni stroj i smatram da je mjenjač na njemu najvažniji dio (motori su danas gotovo svi podjednako kvalitetni i nisu preskupi).
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,569
Iwanho, u losem sam mislio.
Vrlo nepregledan, bez obzira na male dimenzije i dosta tesko upravljiv na cesti, cak bi se usudio reci opasan pri vecim brzinama, a traktor ide jako brzo.
 

reider

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2012
Poruka
839
Moglo bi se najjednostavnije riješiti problem rupa među brzinama kod postoječeg stanja, kakav je , da se mijenja par zupčanika nekdje izpred mijenjača, koj bi usporijo traktor. I onda bi samo pitali kupaca, dal mu je potreban takav ali ovakav(opcija 30 ili 40km/sat). To sam siguran, da je tako tvornica napravila kot Goldonija među serije Star i Enerđy. Kompletan mijenjač znači isti, ali razlika među modelima za nešto postova i to premosorazmerno v svim brzinama i smijeri vožnje. Siguran sam, da so to riješili sa promijeno jednog samog para zupčanikov. Bilo bi možda zanimivo za kojeg kupaca , nešto novoga kao oprema a što je najvažnije bez ikakvog mijenjavanja getrib i spasavanja nje same na šasiju. Gledajuči na njegov brzi rikverc(čini mi se 14 km/sat uskoro),i tamo bi redukcija cijele krajne brzine mijenjača dobro došla. LP
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Reider, to se najčešće rješava promjenom para zupčanika na diferencijalu ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Izgleda da su po pitanju najveće brine nekaj napravili. Na njihovoj stranici se sad navodi 29 km/h kao najveća brzina. No i za tu najveću brzinu smatram mjenjač jako zastarjelim.
Brat je nedavno kupil rabljeni Same Argon F70 iz 2007. godine. 20+10 brzina u dvije grupe (polovičke samo prema naprijed). Najveća brzina 40 km/h. Ono kaj me posebno oduševilo su nezavisne kočnice na svim kotačima. Fali mu nažalost sinkronizirani reverzer.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Pa nije ni išel nikad brže od 30, samo je dojam da ide brže obzirom na male kotače i "lakoću upravljanja".

Iwanho, Argon ima sinkronizirani inverter. Kaj je taj bratov vodom hlađen? Nek mu je sa srećom.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,574
Ne bi prešel certifikaciju, nema prednje kočnice itd.
Ak si mjeril autom, slobodno to zaboravi ;)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kad sam još krajem 2008. zatražil dodatne informacije za taj traktor dobil sam odgovor kao na screen shotu. Tuber - podaci.jpg
 
  • Like
Reactions: ZJ

Najnoviji postovi

Na vrh