• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tudum

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
tocno. meni cijep nije nikad pasal,ali dok je dobar tudum... joooj! ja volim rijetke gemiste,ali ih zato stucem jako puno!
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Kolko ja znam, metilnog alkohola se nije moguće u potpunosti riješiti, jednostavno sadrži takvu vrst šećera. Uostalom, smatram da se "to" nebi smjelo zvati vinom.:icon_lol:

nema veze sa secerom, nego sa nekakvim molekulama iz potkozice grozda,
koje se tokom vrenja razgradjuju i spajaju sa plinom, i tu dolazi do stvaranja kemikalije metilnog alkohola...

ali to ti dolazi kod svih sorti, bitna je koncentracija u volumenu...

i postoje teorije da je zeleni direktor, onaj iskonski trs,
a zuti direktor je zapravo cijepljeni direktor, samo mi jos nitko nije uspio objasnit, s cim je cijepljen posto je to i dalje direktor, samo je zut, meksa boba, i puni vise sladora.... uglavnom, zuti je puno kvalitetniji od zelenog...

ja direktor ispresam odmah nakon grestanja, i ima metilnog alkohola koliko i rajnski rizling. nosio sam ga na analizu.

i direktor ima lijep vocni miris ako ga se radi na moderan nacin,
odvajanje od petiljki, odmah presanje, talozenje moze i ne mora,
i ja ga obavezno razrijedim sa vodom, jer ima preintezivan okus kad je cist...

(PRESANJE: moguce samo sa inox presama koje imaju mrezicu, tako da ni kostica ne moze pobjec van, jako je zilavo meso od direktora, i kroz starinsku presu pici van)

sto se tice konzumiranja, nikako ne spada u "stropno" vino,
dapace, ugodno ga je pit nakon masne hrane, pomaze probavi,
a u jutro nema mamurluka, samo si zedan malo...

naravno, i iz vrhunskih sorti se moze u podrumu napravit "drek" vino,
tako da ovdje stvarno nema govora da direktor kao sorta nije dobar...

a to sto ga nasi papani nisu priznali kao sortu, njihov problem...
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Ove godine sam koristio one enzime za razgradnju bobica . Učinak odlićan e sad molim komentar strućnjaka na tu "kemikaliju " .
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ti encimi (enzimi ) su koncentrat encima koji se prirodno nalaze u grozdju.

prirodni su naravno u manjem broju i oni bi odradili isti posao u par dana, a kad dodaš još encima ovako "umjetno " tih par dana skratis u par sati...

cjepaju nekakve peptidne veze u potkozici, ubrzavaju ispuštanje aroma i omeksavaju bobe za fazu presanja...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
i postoje teorije da je zeleni direktor, onaj iskonski trs,
a zuti direktor je zapravo cijepljeni direktor, samo mi jos nitko nije uspio objasnit, s cim je cijepljen posto je to i dalje direktor, samo je zut, meksa boba, i puni vise sladora.... uglavnom, zuti je puno kvalitetniji od zelenog...

A ima li veze na kakvoj zemlji raste? :confused: Kod mene su na lakšim zemljama žuti, a na teškim zeleni. Nisam siguran da je netko baš tak posadil. A i razmnožavanje je obično s grebenicami ili ključicami.
Ja sam odustal od vinograda, zasadil sam oko hiže nekaj brajdi črnoga. Zovemo ga seksarda, slično izabeli, ali je ranije i bolj slatko. Neki ga zoveju *ebežljivec, a letos sam od suseda čul da je to u stvari slovenska jurka. Uglavnom, nema špricanja, moreš dobiti bielo, rose ili črleno vino, jako fine arome.
Sve u svemu, lijek ak se pije u razumnim količinami. :icon_jook:
 

is2405

Novi član
Tu od
5 Stu 2009
Poruka
10
Sa enzimima nikakvo posebno kemijanje samo se lakše preša i bude oštrija boja! Ljudi misle imati dobro vino a posudu ne održavaju kak treba! V mom kraju ne zovu ni tudum ni direktor pa ni noha nego Noja. A dok se nojice spije drugi dan palica stoji kaj se nemreš na postelji okrenuti. A ovo z vodom (kak po domaći zovemo delanec) meni bar je malo bedasto jer ko danas treba kvantitetu? Kvaliteta je bitna ti si špricer moreš napraviti i z malo vina tak da si vode uvjek moreš desti koliko hočeš. Dobra kaplica je dobra kaplica kad se dobro složi bil to metilni alkohol ili cijep špricani osam do deset put! Samo se netrebamo nalevati ( kupica vina nikomu ne škodi) tak se veli v mem kraju. Sve su bolja vina a mi see slabejši a šteli bi stalno isto spiti! Dečki tak tuo nejde!

Moj deda je bil jako stravstveni vinogradar a nigdar je svega vina nie ni probal! Navek je spil prije Martinja
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
dečki..... vratimo se mi na stare nečine spravljanja vina... bez taloženje.... bez enzma i kvasaca..... sve vam piše u mom potpisu
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
A ima li veze na kakvoj zemlji raste? :confused: Kod mene su na lakšim zemljama žuti, a na teškim zeleni. Nisam siguran da je netko baš tak posadil. A i razmnožavanje je obično s grebenicami ili ključicami.

makroklima, mikroklima, vrsta tla = ista sorta na razlicitim krajevima lijepe nase, razlicita kvaliteta...
grebenicom se samo ti hibridi mogu razmnozavat...

Sa enzimima nikakvo posebno kemijanje samo se lakše preša i bude oštrija boja! Ljudi misle imati dobro vino a posudu ne održavaju kak treba! V mom kraju ne zovu ni tudum ni direktor pa ni noha nego Noja. A dok se nojice spije drugi dan palica stoji kaj se nemreš na postelji okrenuti. A ovo z vodom (kak po domaći zovemo delanec) meni bar je malo bedasto jer ko danas treba kvantitetu? Kvaliteta je bitna ti si špricer moreš napraviti i z malo vina tak da si vode uvjek moreš desti koliko hočeš. Dobra kaplica je dobra kaplica kad se dobro složi bil to metilni alkohol ili cijep špricani osam do deset put!

dobro si napisal prijatel, HIGIJENA prije svega...
puno toga nije kemija, nego prirodno samo u koncentraciji...
a direktor ili noja, radio sam ga na 5 nacina, najbolji mi je, odmah presanje, stavljanje na vrenje na prirodnim kvascima, u sredini vrenja nadodam vode i secera, na okus isprobavam kad sam ga dovoljno razblazil...
oni manje iskusni laprdaju da je moj direktor: sauvignon, chardonnay i slicne gluposti, mirisljav je, leprsavog i laganog okusa, ma milina za gemist!!

dečki..... vratimo se mi na stare nečine spravljanja vina... bez taloženje.... bez enzma i kvasaca..... sve vam piše u mom potpisu

ajmo jos jednom, koji je to stari nacin? kako Bog da?
zgrestat i kak ispadne?

treba malo vise truda da se iz grozdja izvuce najbolje kaj se moze...
stari nacin je po meni, nacin za ljencine...

a opravdanje za los okus i miris, to je prirodno?!?!
medicinske struke sam, pa cu rec, virusi, gljive i bakterije su takodjer vrlo prirodni...

:icon_pidu:
 

lujo16

Član
Tu od
15 Velj 2011
Poruka
46
Moram se ubaciti na temu . . . Zalosno je da se taj Tudum, ili Diretor, ili Noja . . . ma kako god zvali to desertno grozdje, toliko ponizava i sa zgrazanjem spominje ... Osobno sam pio pa cak i cista vina od Tuduma i nema nikakve glavobolje niti nekih nus pojava ! Vino je fantasticno, ali samo za one podrumare koji ga znaju napraviti i za one vinoljupce koji ga znaju piti !!
Glava boli od sumpora, ako je pretjerana kolicina !

Pil sam vina u kojima ja sumpora bilo hoho iznad 50, pa me nije boljela glava. Inače glava zna boljeti zbog zaostalog neprovrelog šečera. Inače ove godine mi je direktor super ispal, samo šteta kaj ga nebute probali.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
he he lujo . . .
Ma ti pozovi pa bumo mi dosli . . .
Ne znam zakaj se taj Tudum toliko pripisuje Zagorcima, a kak izgleda, tam ga najmanje ima !!
Eto, bas sam nedugo razgovaral s covjekom iz Hrastelnice. Sam Tudum ima, jer cjep je tam na tom podrucju jako zahtjevan, a ljudi se ne zele trovati sa svim silnim spricanjima ... Ja imam stari nasad i stosta sorti u njemu. Spricam ga 3 puta i nikad nekih velikih problema !! Tu i tam se zna dogoditi koji trs bolestan, ali zanemarivo !!
A imam i kuma u Pokupskom - vecina vinograda je Tudum . . .
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Starinski način spravljanja direktora: grožđe se pobere, zbrožda (mulja) i sve skupa stavi u bačvu. Na to se nalije vode i šećera kak ko zna i može. Svaki dan se dolazi miješati, tj potapati trop koji je gore u bačvi. Dok odvrije, sve skupa ide na prešu. Ono kaj scuri dok se grabi na prešu ide u posebnu bačvu i to je lit, a preševina ide u drugu bačvu i to je kakti 2. klasa.
Sprešani trop ide u treću bačvu i na njega se još nalije vode i šećera kak već ko ima recept, pusti se da odvrije, i to se otoči, to je kakti delanec. Ovaj trop se više ne preša nego se iz njega još ispeče rakija tropica.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
@Josip883 Jožek! Te boli glava ili je nojica dobra? Kak ti je ispalo vinčeko za prvi put?
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Deca da znate kakvu je feštu na dočeku napravil tudum, nebi ga nikad više špotali( i ljubitelji i oni koji ga ne priznaju)
 

Josip883

Novi član
Tu od
17 Ruj 2013
Poruka
5
Pozz, evo i mene. Vinčeko (tudum) mislim da ima mali problem oseti se neka lagana gorčina nakraju u ustima, nije tak strašno:(blush):.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Starinski način spravljanja direktora: grožđe se pobere, zbrožda (mulja) i sve skupa stavi u bačvu. Na to se nalije vode i šećera kak ko zna i može. Svaki dan se dolazi miješati, tj potapati trop koji je gore u bačvi. Dok odvrije, sve skupa ide na prešu. Ono kaj scuri dok se grabi na prešu ide u posebnu bačvu i to je lit, a preševina ide u drugu bačvu i to je kakti 2. klasa.
Sprešani trop ide u treću bačvu i na njega se još nalije vode i šećera kak već ko ima recept, pusti se da odvrije, i to se otoči, to je kakti delanec. Ovaj trop se više ne preša nego se iz njega još ispeče rakija tropica.

e ovo znaju samo zagorci i zadobarci...:icon_pidu:
doduše, zadobarci ne prešaju...jer im je onda delanac slabiji...
ali nećemo gledati na sitnice...:p:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Pozz, evo i mene. Vinčeko (tudum) mislim da ima mali problem oseti se neka lagana gorčina nakraju u ustima, nije tak strašno:(blush):.

el je gorko rano ujutro ili je to pojava i kasnije...prema večeri?
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Fućkaš tuduma kojega ne moraš kosati dok pogataš (gutaš).:icon_fU: Jučer sam takvoga malo preveč spil. Si mužikaši su otišli doma, samo je bubnjar ostal(v glavi). Ali nema veze, bilo je zabavno
 

marek

Član
Tu od
26 Velj 2012
Poruka
121
12 god radim s tudumom - direkt i francuz, iz godine u godinu tu dragocijenu prirodnu sortu je sve teže održavat jel većina "vinogradara" prelazi na cijep koji se šprica 68 puta godišnje, tak da tu direkt/francuz stradava jel se nađe u takvom okruženju pa i njega treba špricati - nije više ono polijem ga s modrom galicom i to je to...jok
vino delam uvijek - broždanje (s odvajanjem petiljki), rasporedim u dvije kace, suknem vodu s šečerom prema izračunu s obzirom na slador, pokrijem kace da fino vrije, 4 dan otočim u lagev i dalje priroda radi svoje - nema kemijanja - cca 400 l s obzirom na godinu mi zide i to je za moju obitelj dosta
nikad glava ne boli (misle ljudu da su vina kriva, al u stvari je u glavi problem):(happy):
o ukusima se ne raspravlja - al ne mijenjam ga za nekakav cijep
hvala lepo...
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh