• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tudum

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Jebežljivec veliš...Jemput davno je došel veterinar k nama i po završenom poslu mu moj tata natoči tuduma. Ovaj veli da ne bu pil, na to mu moj tata veli : pij samo, k...c ti bu stal tak da ti bu koža na riti pucala :(rofl):
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Jebežljivec veliš...Jemput davno je došel veterinar k nama i po završenom poslu mu moj tata natoči tuduma. Ovaj veli da ne bu pil, na to mu moj tata veli : pij samo, k...c ti bu stal tak da ti bu koža na riti pucala :(rofl):

Kolega kaj te sram si mogel mesto k...c pimpek napisati ti to dojde na isto a i njeznese zvuci.:icon_scratch:
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
nisam se duze javljal, pa da vas pozdravim momci!! aj bok :icon_jook:

eto, u mom Dugoreškom kraju, 7km od Karlovce, na pragu Gorskog kotra,
rastu sve sorte, ali ne pune secer kak se spada...

grasevina, plemenka i kraljevina nemreju u najboljoj godini prek 16 napunit...
alli zato fino ide rajnski rizling ( do 22% zna natuc, i chardonnay, i muskat i traminac, oni lijepo pune slador... a da ne kazim onih 500 trsica sivog pinota kako lijepo puni....

naime, iznenadjenje je Direktor ( koji ne znam zasto pobogu vi sa sjevera niste uspjeli sredit kao autohtonu sortu ).... da skratim, ja imam cjepljeni direktor, iliti izgledom zuti direktor. kad god sam pitao dedu kaj to je, dobio sam odgovor: pa cjepljeni direktor... pa dobro, ali s cim je cijepljen?
pa ne znam tak sam ga kupil... - kaze dijed

eto, puni on u najboljim godinama 17 do 18,
ja stavim encime, i nakon 2 sata ga ispresam sa hidropresom,
ne kuha na bobama...

miris je prekrasan, okus je fantastican, samo je malo gorkast...

poslao sam ga u zagreb na agronomski fakultet na kemijsku analizu,
sad dobro citajte: IMA METILNOG ALKOHOLA KOLIKO I GRAŠEVINA....

eto, tolko o toj sljepoci i tim sranjima...
to eventualno nastaje od onog zelenog direktora i ako kuha na kozi...
a sljepilo jos moze nastat kad tudum nema secera, pa stavlja medicinski alkohol da nadoknadi nedostatak alkohola... svasta ljudi (tudumi) rade u podrumu...

eto, toliko od mene za sad, zivjeli! :icon_jook:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
U mojem kraju tog tuduma ima sve manje. Tu i tam ga se još nađe, ali obično se ga prodaje kao grožđe u bescjenje pa se onda kupuje neko sortno grožđe za sebe.
Kod nas sad ufuravaju taj pošipel(šipon), ali, po meni, ni to nije bogzna kakvo vino.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
ne samo da ga ima sve manje, jos mi kaze agronom da je zakonom zabranjen,,,
valjda zato kaj se sam mnozi, pa ne kupujes cijepe, i ne placas pdv... gamad

mada mi jos nije jasno s cim su cijepili zeleni direktor da postane zuti direktor.....
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Tudum, direktor ili kak ga već ko zove je divljak koji ima veliki postotak metilnog alkohola i zato se dela na njegovom uništenju. U tudum je najbolje cepiti sorte jer se jako lako prime u zemlju. Mi smo prije nekih 8g kupili parcelu do naše, isto je bil tudum kak i naše, sve smo sekli van do nekih 20cm u zemlju i ako dva tj. ne pokosimo več se počneju videti redovi starih goric. Jedino lek bi bil valjda pustiti da poraste malo više i u par navrata špricati z totalom ali onda bi si zeznuli travu pa bi zgledalo kaj šahovnica, žuto zeleno.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
a jel netko zna s cim je cjepljen direktor, da nastane zuti direktor?
on nema metilni alkohol... za zeleni direktor ne znam
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Imaš tih žutih sorta kolko očeš. To ubiti nije više direktor nego cijep samo kaj deda nije znal kakvi pa ga je nazval žuti direktor.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
i ode deda, a ne znam s cim je cjepil ko ni on, a zakon sorta!
zilavo meso, al puni slador i nema metilnog

jako je zdravo za peristaltiku crijeva, za probavu jel... to smo isto otkrili :)
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
More biti da je cepleno s kakvim muškatom ili pa s kakvim francuzom. To su dosta kod nas ljudi cepili te francuze jer je dosta slatko, puno soka i debelo. E sad koja sorta francuza, ne pitaj jer je tak i meni deda rekel. To debelo ti je sinek cepleni francoz, a ovo ostalo ti je tudum. [emoji28]
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,753
Tak malo razgovaramo po pitanju tih boja. Veli mi kolega koji se sjeća kak su njegovi to sadili. Ono namakanje šibe u vodi pa kasnije direkt u zemlju. Da su kod njega bile obje boje grožđa, a kaktiga sve je to random odrezano. Da nije možda kakva mutaciju u pitanju.
S obzirom da ljudi mutiraju od tog tuduma, ne bi bilo čudno:biggrin:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Direktor je zeleni ak raste na teškoj zemlji. probaj posaditi u pjeskovitu zemlju i buš videl kak bu lijepo zlatni. Barem sam ja imal takva iskustva s njime. Sad imam samo brajdu sa seksardom jer ne otpadaju bobice u branju i jedan trs na brajdi bijeloga francuza za zobanje.
 

damirpolgar

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
465
Šta ti to znači seksarda(jel to nešt o jebačini?).
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
E moj Josa imal sam i ja taj cijepljeni direktor dok sam delal tršče u Vidanki . A doma kaj još delam je bil "zeleni " i pazi sad ovo. Kako sam fala bogu len za delat ja izbacim svaki drugi red van a bilo sađeno na 90 cm. red od reda i vidi čuda pojavio se žuti direktor samo kaj nije onako debel i sočan kako je bil taj cijepljeni .:drink:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Francuski direktno rodni hibrid, ekološki uzgoj bez ikakve zaštite, crna je samo kožica pa se može dobiti boja vina po želji. Međutim bijelo vino nema onu krasnu aromu koja krasi crveno vino od tog grožđa.
Izvorni francuski naziv je sessard, a kod vino od tog grožđa zovu i *ebežljivec. :biggrin:
 

Gigi

Član
Tu od
5 Tra 2015
Poruka
39
Ljudi stavil sam jednu rozgu koju smo odrezali sad u proljeće u vodu i lepi pup joj se napravil, dal da to sad denem u zemlju neku pognojenu pijesak ili ostavim u vodi? jedino kaj nzm jel noja ili seksarda...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zakaj samo jednu šibu? To se više šiba samo popika u vlažnu pjesnatu zemlju i druge godine imaš korjenjake koje presadiš kam trebaš.
Kak ne znaš kaj si stavil u vodu? Buš videl kad bu prvi put vrodilo. :(hi)::(hi)::(hi):
 

Najnoviji postovi

Na vrh