• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tudum

Gigi

Član
Tu od
5 Tra 2015
Poruka
39
Zakaj samo jednu šibu? To se više šiba samo popika u vlažnu pjesnatu zemlju i druge godine imaš korjenjake koje presadiš kam trebaš.
Kak ne znaš kaj si stavil u vodu? Buš videl kad bu prvi put vrodilo. :(hi)::(hi)::(hi):

Imal sam ih par komada da sprobam kak ce to ić. Jedno par sam ih popikal u zemlju s gnojem i to mi je neko doma pocupal. I jedan komad sam stavil u vodu, koji bu vajda sad steral.Po stabiljci neznam razlikovati,a niti po listu, a sve je zmesano u vinogradu.

Di bum takvu zemlju nasel?Da uzmem onu crnu ko za cvetje pomjesam sa pijeskom pa to zaljevam svako malo?
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Halo ljubitelji bozje kapljice.Evo fcera izmeril moju hotelu i ima 13%cukura,jel zna koji vincekoljubec kuljko ja maksimalno mogoce pri nasi sorti,kak vi delate kuljiko vode na sto litri i kak je situacija s cukorom.Lani sam nalejal sam 5l vode skupaj z cukurom na120l mosta a kolega mi veli da slobodno nalejem cudaj vec jer hotela(noja,direktor) ima cudaj kiselina pa treba nalijati vodu.Lani sam zajebo sam prerano bral,ak je furt dezdj curel te smo zkoristili dok je ni curelo,a potlik se vreme poprajlo.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Halo ljubitelji bozje kapljice.Evo fcera izmeril moju hotelu i ima 13%cukura,jel zna koji vincekoljubec kuljko ja maksimalno mogoce pri nasi sorti,kak vi delate kuljiko vode na sto litri i kak je situacija s cukorom.Lani sam nalejal sam 5l vode skupaj z cukurom na120l mosta a kolega mi veli da slobodno nalejem cudaj vec jer hotela(noja,direktor) ima cudaj kiselina pa treba nalijati vodu.Lani sam zajebo sam prerano bral,ak je furt dezdj curel te smo zkoristili dok je ni curelo,a potlik se vreme poprajlo.
Optimala bi mu bila nekakvih 16-18, na 100l mošta mi prakticeramo 10l vode i tek dan posle prešanja mjerimi šečer i onda ga poštelamo. Šečer obavezno rastopimo u moštu! Ja vodu vlijem dog ga skveštramo, zmuljamo.
P.S. Kolega i ja sam Međimurec, ali daj probaj pisati malo lepše, jedva sam te ja skužil, a kamoli neko drugi! :)
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Koljega ne kuzim zakaj merite drugi den,jel to tocen pokazatelj posto most vec pocne vreti pomali.

ps.vis kak je Medijimorje veljko ka se i mi nerazmemo:icon_super:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Može se i prvi dan, ali kroz nekih 10-12h se sve stabilizira u bačvama i dobi se neka podjednaka temperatura bačve i podruma, a vrenje tek počne tak da zna pokazati i do 1,5 grad manje nego dok je sve još toplo i friško.
Istina, to nam je valjda zbog tuduma! :) :) :)
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Nedugo sam prisustvovao jednom razgovoru oko Tuduma . Veli lik .... Kaj ? Imaš Tudum ? Pa jel znaš da je on zakonom zabranjen !?
Svi komentari su bili suvišni ! Ali, s druge strane, javi se cura i veli mu - Moj deda si je s vinom od Tuduma smanjil šećer u krvi. Čak je spomenula Tudum i Ružmarin. Vjerojatno je to nekakav recept, al nisam ispitival .
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Zabranjen je zakonom jer mu je nemoguće konkurirati vrhunskim sortama...

Ako je žuti tudum, jako je zdrav
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Kolega josix slazem se stobom da nema njemu ravnega u mnogim pogledima,sam sevise puta uveril.***** ti ja njihove nagrade i odlicja ak mene potlik boli zeludec i pocnem biti agresivan a od mojeg samo reci slave(morete moju skvo pitati)sam dober kaj kruh,cak me neje grdo cuti ak zapopevljem.:icon_winkle:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
13% šećera uz ovakvu godinu??
Mislim da si trebal ostaviti berbu za iduću godinu.:icon_axe:

Za ovo tvoje psihofizičko stanje nije vino krivo.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Ja u petak berem direktor, a mislim da ću poslije njega skinut i rajnski

Za sad su sladori oko 17 , s obzirom da sam skoro u gorskom kotru, nije loše

Šećer ne moram kupovat samo ak je susna godina....
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Hodor nej se sprdavati,ve vnedelju je zmereno 15% a mislim brati ve vcetrtek,a voda i cukor su fala bogu fal.Ce te bu volja te pozivljem na degustaciju(se ostale forumase isto tak) DOK BU MLADO VINO::icon_jook:
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Evo heroji dobre vijesti,pocel je moj tudum komaj jemput vreti.Vec sam bil vbrigi posto sam na 80l dostukal 20l vode(bedak sam nalijal gradsku sem se potlik zmislil da imam pumpu) no i stiri kile cukura sam vdrapil nuter radi sigurnosti.
Malo mi je krivo ka ga ni vec no kleto bu bolje dok rodiju mlade gorice(vinograd)::icon_thumright::(rofl):
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Malo je to svakak ! 3% na vodu i još za doraditi slador. Tak ja radim.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@zgzac, pa on je del 20 % cukora na vodu. Vjerojatno @josix ima praf.
Ja na svoju seksardu već precej let ne dodavljem vodu, ali dodam cukora, oko 2,5 kg na 100 litri mošta koji je imal 14 gradi. Jedno leto je bila jako slaba berba pa sam dodal vode (kak i @hotela) i cukora malo već. Više se ne zmislim točno, bilo je pred skoro 10 let, ali mi se čini da vino nije bilo nič lošije nek bez vode.
Ovo leto sam prvi put pustil da otkipi u inoxici. Ak bu dobro, iduće leto ide sva drvenarija, osim prešice, vun z pelnice (podruma).
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Je, u pravu si @iwanho.
A na inoxice sam i ja prešel prije dvije godine i nije mi žal. Barem za sada ! Sve normalno odkipi i meni je moje vino po guštu. Kome nije... nek si kupi !
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Najbolji su mi oni likovi kaj krtiziraju . Prigovaraju za boju, kiselinu... Bolje im je kao gemišt .... i tak ... A kad ih pitam kakvo je njihovo vino i kad se može probati - pazi odgovor - ni trsja nemaju, a kamoli da vino rade ... pa ti sad reci
 

Najnoviji postovi

Na vrh